Imię przeżywa prawdziwy renesans. Najpewniej wymyślił je Wincenty Kadłubek
Moda na imiona nieustannie ulega zmianie, ale w ostatnim czasie możemy zaobserwować powrót do korzeni. Rodzice często decydują się na te tradycyjne: Zofia, Jan, Maria czy Stanisław. Na popularności zyskuje również Wanda.
1. Imię powraca do łask
W ostatnich latach rodzice często wybierają imiona, które mają długą tradycję w naszym kraju. Zapomniane przez dekady powracają do łask i obecnie biją rekordy popularności. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się m.in. imię Wanda.
Jak pokazują dane GUS z rejestru PESEL, w ciągu ostatnich lat Wanda powraca do łask. Wcześniej to imię nadawano zaledwie kilku dziewczynkom rocznie, a obecnie wybierane jest coraz częściej.
W ubiegłym roku na Wandę zdecydowało się 550 rodziców, a w 2022 roku liczba nadań wyniosła 594. Warto także prześledzić wolny ale konsekwentny wzrost popularności imienia na przestrzeni lat:
- 2021 rok - 456 nadań,
- 2020 rok - 378 nadań,
- 2019 rok - 340 nadań,
- 2018 rok - 282 nadania,
- 2017 rok - 164 nadania,
- 2016 rok - 153 nadania,
- 2015 rok - 131 nadań,
- 2014 rok - 105 nadań.
Obecnie w naszym kraju mieszka 93097 kobiet z tym imieniem.
2. Znaczenie imienia Wanda
Pochodzenie imienia jest dość zagadkowe. Przypuszczalnie wymyślił je Wincenty Kadłubek. Miało to być według niego imię legendarnej władczyni Krakowa i córki króla Kraka. Hipotez na temat powstania i znaczenia jest jednak całkiem sporo.
Możliwe, że imię wywodzi się z dawnej polszczyzny od słowa "węda", czyli wędka. Według "Kroniki wielkopolskiej" Wanda swą urodą łowiła rycerzy. Inni sugerują, że to raczej skrót od staroniemieckich imion Wendelburga lub Wendelgarda.
Inna hipoteza głosi, że imię Wanda pochodzi od Wendów, czyli określenia Słowian w językach germańskich. W średniowieczu Wendów mylono również z ludem Wandalów. Wendyjka oznacza więc Słowiankę.
Wandę opisywał także Jan Długosz, więc historia imienia w naszym kraju jest dość długa bez względu na jego genezę. Imieniny obchodzone są 26 stycznia lub 23 czerwca, choć ta pierwsza data jest znacznie popularniejsza.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl