Trwa ładowanie...

Najpopularniejsze nazwiska w Polsce w 2020 r. Sprawdź, ilu Polaków nazywa się tak jak ty

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało dane dotyczące popularności nazwisk w Polsce. Okazuje się, że w rejestrze PESEL to nie Kowalski jest na pierwszym miejscu. Sprawdź, jakie nazwiska nosi najwięcej kobiet, a jakie najwięcej mężczyzn.

Zobacz film: "#dzieńdobryWP 10:00"

1. Najpopularniejsze nazwiska w Polsce

Dane można odnaleźć na portalu ministerstwa, które odpowiedzialne jest za gromadzenie informacji zawartych w rejestrze PESEL. W tym przypadku jest to Ministerstwo Cyfryzacji, a strona, na której można zobaczyć, nie tylko to zestawienie to dane.gov.pl.

Najpopularniejsze nazwiska bez podziału na płeć w ubiegłym roku:

  • Nowak (203 980 osób)
  • Kowalski/Kowalska (137 987)
  • Wiśniewski/Wiśniewska (109 896)
  • Wójcik (99 098)
  • Kowalczyk (97 537)
  • Kamiński/Kamińśka (94 829)
  • Lewandowski/Lewandowska (92 903)
  • Zieliński/Zielińska (90 658)
  • Szymański/Szymańska (88 381)
  • Woźniak (87 981)
Najwięcej w Polsce jest Nowaków (iStock)
Najwięcej w Polsce jest Nowaków (iStock)

Zobacz też Jakie imię dla dziecka?

2. Nietypowe nazwiska

Ciekawe dane można znaleźć przy podziale nazwisk na płeć. Jakkolwiek na liście najpopularniejszych zmiany niemal nie zachodzą (nadal Nowak, Kowalski i Wiśniewski na pierwszych miejscach), tak można się dowiedzieć również, że w Polsce żyje 1 731 mężczyzn o nazwisku Piwko. W zestawieniu kobiecych nazwisk nadal bez zmian, ale i tutaj można odnaleźć nietypowe nazwiska. 2 581 kobiet w Polsce nosi nazwisko Pięta, 2 305 Rączka, a 7 505 - Paluch.

Zmiana nazwiska możliwa jest, na przykład po rozwodzie (iStock)
Zmiana nazwiska możliwa jest, na przykład po rozwodzie (iStock)

Zobacz też Zmiana nazwiska po ślubie, a prawo w Polsce

Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji w Polsce występuje obecnie 290 tysięcy nazwisk. Nie wszystkie są tak popularne i zdarzają się nazwiska noszone przez ledwie kilka osób.

3. Zmiana nazwiska

W Polsce najczęstszym przypadkiem zmiany nazwiska jest ślub lub rozwód i dotyczy zazwyczaj kobiet. Małżonek, który chce zmienić nazwisko wskutek rozwodu, może powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Wystarczy, że złoży oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Musi pamiętać, że musi to zrobić maksymalnie trzy miesiące od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu.

Łatwiej o zmianę nazwiska mają osoby z obywatelstwem inne niż polskie (iStock)
Łatwiej o zmianę nazwiska mają osoby z obywatelstwem inne niż polskie (iStock)

Zobacz też Zmiana nazwiska dziecka

Prawo dopuszcza zmianę wyłącznie, jeśli nazwisko ośmiesza osobę je noszącą lub jeśli zostało bezprawnie zmienione. Polskie prawo również dopuszcza zmianę nazwiska na zgodne z przepisami prawa innego państwa, którego obywatelstwo się posiada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.