Trwa ładowanie...

Ile trwa ciąża? Jak obliczyć termin porodu?

Avatar placeholder
22.11.2021 10:26
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Gratulacje, jesteś w ciąży! O ile nie monitorowałaś owulacji, zapewne trudno jest ci ustalić, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia, a tym samym, kiedy twoje dziecko przyjdzie na świat. Ile więc trwa ciąża? Jak obliczyć termin porodu? Odpowiadamy.

Określenie tygodnia ciąży i ustalenie spodziewanego terminu porodu to bardzo ważne kwestie, pomagające kontrolować przebieg ciąży. Dzięki nim wiemy, czy maleństwo rozwija się prawidłowo i unikamy niepotrzebnych działań, np. przedwczesnego wywoływania porodu.

Kiedy zaczyna się ciąża?

Wszystko zależy, od kiedy liczyć jej początek! Za biologiczny początek ciąży uznaje się moment zapłodnienia komórki jajowej i jej zagnieżdżenia w błonie śluzowej macicy.

Jednak w praktyce bardzo rzadko zdarza się, aby można było wskazać ten moment (jedynie podczas sztucznego zapłodnienia, tj. in vitro). Zatem przyjmuje się, że za datę rozpoczęcia ciąży uważa się pierwszy dzień wystąpienia ostatniej miesiączki. Takie założenia znacznie ułatwia ciążową matematykę i na nim opiera się praktycznie każdy kalkulator ciąży online. Miesiączka bowiem, w przeciwieństwie do owulacji, jest bezproblemowa do określenia.

Ile trwa ciąża?

Ciąża liczona od dnia zapłodnienia trwa 266 dni, czyli 38 tygodni.

Jednak w związku z tym, że większość kobiet nie zna dokładnej data zapłodnienia, czas trwania ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i wynosi 280 dni, co odpowiada 40 tygodniom.

W którym tygodniu ciąży jesteś?

Technicznie rzecz biorąc, w dniu poczęcia jesteś już w drugim tygodniu ciąży! Brzmi nieprawdopodobnie, ale możesz to z łatwością sprawdzić na kalkulatorze tygodnia ciąży. Zakładając, że 14 dni temu miałaś ostatnią miesiączkę (wpisz datę w okienku), a wczoraj zaszłaś w ciążę, to… sama zobacz, co wyjdzie na kalkulatorze!

Warto również na bieżąco sprawdzać, na jakim etapie rozwoju jest twoje dziecko (tydzień po tygodniu) oraz jakie badania obowiązkowe i zalecane powinnaś wykonać.

Jak wyznacza się termin porodu?

Szacunkowy termin porodu oblicza lekarz już w trakcie pierwszej wizyty za pomocą tzw. ginekologicznego kalkulatora ciąży. Robi to według reguły Naegelego, niemieckiego położnika sprzed 200 lat. Zgodnie z nią, aby oszacować termin porodu, wystarczy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki odjąć trzy miesiące, a następnie dodać siedem dni. Jeśli więc pierwszy dzień ostatniej miesiączki wypadał 1 stycznia, to poród przewiduje się na 7 października kolejnego roku.

Wzór reguły Naegelego: termin porodu = 1. dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 7 dni

Możesz samodzielnie przeprowadzić obliczenia albo skorzystać z jednego z dostępnych w Internecie kalkulatorów ciąży i terminu porodu online.

Istnieją również inne sposoby na wyliczenie terminu porodu.

  • Obliczenie na podstawie daty zapłodnienia – wiedząc, że ciąża trwa 266 dni, wystarczy dodać tyle dni do daty poczęcia.

Termin porodu = data zapłodnienia + 266 dni

  • Obliczanie na podstawie pierwszych ruchów płodu – pierwsze ruchy odczuwane są pod koniec 20. tygodnia (przez kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka. W przypadku kobiet, które już rodziły – ok. 18. tygodnia).
  • Obliczanie na podstawie wysokości dna macicy, która zmienia się w poszczególnych tygodniach ciąży. Pod koniec 20. tygodnia wynosi dwa-trzy palce poniżej pępka, pod koniec ciąży są to jeden-dwa palce poniżej łuków żebrowych.

Kolejnym, najczęściej stosowanym, sposobem na obliczenie terminu porodu jest badanie ultrasonograficzne wykonywane między 11. a 13. tygodniem ciąży. Pozwala ono na dość precyzyjne określenie wieku ciążowego oraz wskazanie przewidywanej daty porodu. Podczas badania ginekolog dokonuje pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej od czubka głowy do kości ogonowej dziecka (CRL) – parametru będącego wyznacznikiem wieku płodu.

Termin porodu – czy pewny?

Kalkulatory ciąży są dostosowane do podręcznikowej 40-tygodniowej ciąży i podają szacunkowy termin porodu. Lekarz ginekolog prowadzący ciążę, bazując na wynikach badania USG, będzie w stanie podać najbardziej prawdopodobny termin porodu. Odpowiedź na pytanie, ile tygodni trwa ciąża, wbrew pozorom nie jest taka prosta – zależy od tempa rozwoju dziecka, indywidualnych predyspozycji i konkretnej sytuacji położniczej.

Pamiętaj – twoje dziecko przyjdzie na świat, gdy będzie na to gotowe, a ciąża donoszona może trwać od 38 do 42 tygodni!

Źródła: https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/kalendarz-ciazy-z-kalkulatorem-daty-porodu https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/tydzien-po-tygodniu/jak-obliczyc-termin-porodu
https://mamadu.pl/137667,jak-ustalic-poczatek-ciazy https://www.aptaclub.ie/pregnancy/practical-tools-and-tips/due-date-calculator.html https://nutriciacareline.com.au/due-date-calculator.html

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze