Gdy był dzieckiem, wyrzucono go z hotelu. Po latach go kupił
Simon Sio nie pochodził z bogatej rodziny, a mimo to w dorosłym życiu udało mu się założyć firmę deweloperską i kupić hotel, o którym marzył. - Ten gigant obserwował, jak dorastam, jak starszy członek rodziny. Miałem do niego głęboki sentyment - mówi Sio po latach.
1. Wyrzucony z hotelu
Simon Sio dorastał w skromnych warunkach w sercu Makau, na wschodnim wybrzeżu Chin. Mieszkał w starym budynku mieszczącym się naprzeciwko ówcześnie najbardziej prestiżowego miejsca w mieście - Hotelu Central, który od momentu otwarcia w 1928 roku był ekskluzywnym miejscem spotkań celebrytów i dyplomatów.
W latach 60. młody Sio przemykał się czasem po kryjomu do hotelu, zafascynowany przestronnością wnętrz, luksusem i działającą klimatyzacją. Pewnego dnia został jednak z niego wyrzucony.
- Wskazałem wtedy na hotel i przysiągłem, że kiedyś go kupię - postanowił, cytowany przez CNN.
Mimo tego, że obietnica, którą sobie wówczas złożył, brzmiała nierealnie w ustach małego chłopca, Sio faktycznie doprowadził ją do realizacji.
2. Nowy właściciel
Sio nie kupił hotelu z chęci zemsty. Jak mówi, chciał przywrócić kawałek znikającej historii Makau, co jest dla niego sprawą bliską sercu.
Siedmiopiętrowy hotel w kolorze miętowym był pierwszym budynkiem w Makau z windą. W 1932 roku stał się pierwszym hotelem w mieście z dwupoziomowym kasynem. W 1938 roku rozbudowano go do ośmiu pięter, a w 1942 do jedenastu, co uczyniło go najwyższym hotelem w mieście. Jednak w latach 60., w obliczu nasilającej się konkurencji, Hotel Central zaczął tracić swój blask.
- Ten gigant obserwował, jak dorastam, jak starszy członek rodziny. Miałem do niego głęboki sentyment. Był moim idolem. Kiedy zaczął niszczeć, czułem dyskomfort w sercu - powiedział Sio w wywiadzie dla CNN.
- Do dziś Hotel Central pozostaje najwyższym i największym budynkiem na San Ma Lo. Czułem, że powinien on w pełni ukazywać swoją potęgę, dlatego czekałem na okazję, by go odrestaurować - dodał.
Taka okazja pojawiła się w latach 2000., gdy dwóch właścicieli hotelu zdecydowało się na sprzedaż. W 2016 roku Sio zakończył siedmioletni proces nabycia i oficjalnie stał się nowym właścicielem hotelu.
3. Kosztowna renowacja
To był dopiero pierwszy krok. Renowacja niemal stuletniego budynku to niełatwe zadanie, szczególnie, że dodatkowe piętra dodane do Hotelu Central w latach 30. i 40. nie miały odpowiednich wzmocnień fundamentów.
Sytuację dodatkowo komplikowało to, że budynek i jego sąsiedztwo stanowią obszar dziedzictwa kulturowego i znajdują się w historycznym centrum wpisanym na listę UNESCO, co oznaczało, że firma nie mogła dokonywać zmian ani wyburzeń niektórych konstrukcji, by wzmocnić fundamenty.
Deweloper zastosował także materiały i technologie, jak cyfrowe szkicowanie, aby odtworzyć pierwotny wygląd budynku.
Ostatecznie koszt renowacji wyniósł około 400 milionów pataków makaońskich (około 50 milionów dolarów), a łączna inwestycja to około 2,2 miliarda pataków makaońskich (czyli około 274 milionów dolarów).
Nowo odnowiony Hotel Central oferuje 114 pokoi z retro wystrojem wnętrz, inspirowanym latami 20., 30. i 40. XX wieku. Usługa wynajmu qipao pozwala gościom wczuć się w klimat hotelu, zakładając tradycyjne stroje.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl