Trwa ładowanie...

Fotelik samochodowy – charakterystyka, obowiązujące przepisy, który wybrać

Fotelik samochodowy jest bardzo ważnym akcesorium dla dziecka. Jeżeli posiadamy samochód i będziemy w nim przewozili dziecko, to fotelik jest niezbędny. Istnieje wiele rodzajów fotelików samochodowych, są również foteliki tańsze i droższe. Jedno jest pewne najlepszy fotelik to taki, który będzie bezpieczny, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Który fotelik samochodowy najlepiej wybrać?

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

spis treści

1. Fotelik samochodowy – charakterystyka

Dla niektórych rodziców najważniejsza jest cena fotelika – jak najniższa. Tak nie należy podejmować decyzji, zwłaszcza tych dotyczących bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy jest podstawowym wyposażeniem samochodu, jeżeli jeździmy nim z dzieckiem, bez tego nie ma możliwości, aby dziecko z nami jechało. Fotelik w samochodzie musi być zawsze, gdyż za przewożenie dziecka bez fotelika grozi wysoki mandat. Zresztą chyba żaden rodzic nie jest na tyle nieodpowiedzialny, by przewodzić dziecko bez fotelika.

Bezpieczne niebezpieczne rzeczy
Bezpieczne niebezpieczne rzeczy [6 zdjęć]

Każda mama wie, że nożyczki, nóż, środki czystości czy igły są potencjalnie niebezpieczne i mogą doprowadzić

zobacz galerię

Fotelik dla dziecka nie powinien być za mały, dziecko musi się w nim czuć wygodnie i komfortowo, a głowa nie powinna wystawać ponad fotelik. Nie należy kupować używanego fotelika dla dziecka, najlepiej kupić nowy, który z całą pewnością będzie nieuszkodzony.

Jeżeli przewozimy dziecko w foteliku powinniśmy pamiętać o tym, żeby dziecko nie było zbyt ciasno. Najlepiej w czasie podróży ściągnąć dziecku okrycie wierzchnie. Pasy nie powinny za mocno przylegać do dziecka, jednak muszą je stabilnie utrzymywać w foteliku i chronić przed wypadnięciem.

2. Fotelik samochodowy – obowiązujące przepisy

Prawo ruchu drogowego jest nienaruszalne i ustala pewne wytyczne, jeżeli chodzi o fotelik samochodowy i przewożenie dziecka w samochodzie, to prezentują się następująco:

  • Dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu muszą być przewożone w fotelikach.
  • Dzieci, które nie przekroczyły 150 cm nie mogą być przewożone bez fotelika na przednim siedzeniu.
  • Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w pojazdach, które posiadają pasy bezpieczeństwa.
  • Dzieci, które mają co najmniej 135 cm wzrostu mogą podróżować bez fotelika, ale muszą być dobrze zapięte pasami.
  • Dziecko i fotelik muszą być dobrze zapięte psami bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy powinien służyć dziecku do osiągnięcia przez niego 150 cm wzrostu.

3. Fotelik samochodowy – który wybrać?

Kupując fotelik samochodowy należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników. Fotelik powinien być dostosowany do wagi, wzrostu oraz wieku dziecka. Musi mu być w nim wygodnie i komfortowo. Fotelik powinien także dobrze pasować do samochodu, należy sprawdzić go przed zakupem. Pasy muszą dać się swobodnie zapiąć, a sam fotelik musi dobrze leżeć. Ważne jest, aby każdy fotelik samochodowy miał potwierdzone testy bezpieczeństwa. Przed zakupem należy pytać o to sprzedawcę, ponieważ fotelik musi być solidny i skutecznie chronić w podczas wypadku.

Musisz to wiedzieć

Istnieją również foteliki dla noworodków, jest to najczęściej jedna z części w wózku 3w1. Takie foteliki nie są polecane małym dzieciom, gdyż niekorzystnie wpływają na kształtowanie prawidłowej postawy u dzieci, a także nie zawsze są bezpieczne. Wybierając fotelik samochodowy zawsze dokładnie go sprawdźmy i pytajmy się o wszystko, co istotne podczas jego wyboru.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.