Fotelik samochodowy – charakterystyka, obowiązujące przepisy, który wybrać

Fotelik samochodowy jest bardzo ważnym akcesorium dla dziecka. Jeżeli posiadamy samochód i będziemy w nim przewozili dziecko, to fotelik jest niezbędny. Istnieje wiele rodzajów fotelików samochodowych, są również foteliki tańsze i droższe. Jedno jest pewne najlepszy fotelik to taki, który będzie bezpieczny, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Który fotelik samochodowy najlepiej wybrać?

spis treści

1. Fotelik samochodowy – charakterystyka

Dla niektórych rodziców najważniejsza jest cena fotelika – jak najniższa. Tak nie należy podejmować decyzji, zwłaszcza tych dotyczących bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy jest podstawowym wyposażeniem samochodu, jeżeli jeździmy nim z dzieckiem, bez tego nie ma możliwości, aby dziecko z nami jechało. Fotelik w samochodzie musi być zawsze, gdyż za przewożenie dziecka bez fotelika grozi wysoki mandat. Zresztą chyba żaden rodzic nie jest na tyle nieodpowiedzialny, by przewodzić dziecko bez fotelika.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Bezpieczne niebezpieczne rzeczy
Bezpieczne niebezpieczne rzeczy [6 zdjęć]

Każda mama wie, że nożyczki, nóż, środki czystości czy igły są potencjalnie niebezpieczne i mogą doprowadzić...

zobacz galerię

Fotelik dla dziecka nie powinien być za mały, dziecko musi się w nim czuć wygodnie i komfortowo, a głowa nie powinna wystawać ponad fotelik. Nie należy kupować używanego fotelika dla dziecka, najlepiej kupić nowy, który z całą pewnością będzie nieuszkodzony.

Jeżeli przewozimy dziecko w foteliku powinniśmy pamiętać o tym, żeby dziecko nie było zbyt ciasno. Najlepiej w czasie podróży ściągnąć dziecku okrycie wierzchnie. Pasy nie powinny za mocno przylegać do dziecka, jednak muszą je stabilnie utrzymywać w foteliku i chronić przed wypadnięciem.

2. Fotelik samochodowy – obowiązujące przepisy

Prawo ruchu drogowego jest nienaruszalne i ustala pewne wytyczne, jeżeli chodzi o fotelik samochodowy i przewożenie dziecka w samochodzie, to prezentują się następująco:

  • Dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu muszą być przewożone w fotelikach.
  • Dzieci, które nie przekroczyły 150 cm nie mogą być przewożone bez fotelika na przednim siedzeniu.
  • Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w pojazdach, które posiadają pasy bezpieczeństwa.
  • Dzieci, które mają co najmniej 135 cm wzrostu mogą podróżować bez fotelika, ale muszą być dobrze zapięte pasami.
  • Dziecko i fotelik muszą być dobrze zapięte psami bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy powinien służyć dziecku do osiągnięcia przez niego 150 cm wzrostu.

3. Fotelik samochodowy – który wybrać?

Kupując fotelik samochodowy należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników. Fotelik powinien być dostosowany do wagi, wzrostu oraz wieku dziecka. Musi mu być w nim wygodnie i komfortowo. Fotelik powinien także dobrze pasować do samochodu, należy sprawdzić go przed zakupem. Pasy muszą dać się swobodnie zapiąć, a sam fotelik musi dobrze leżeć. Ważne jest, aby każdy fotelik samochodowy miał potwierdzone testy bezpieczeństwa. Przed zakupem należy pytać o to sprzedawcę, ponieważ fotelik musi być solidny i skutecznie chronić w podczas wypadku.

Musisz to wiedzieć

Istnieją również foteliki dla noworodków, jest to najczęściej jedna z części w wózku 3w1. Takie foteliki nie są polecane małym dzieciom, gdyż niekorzystnie wpływają na kształtowanie prawidłowej postawy u dzieci, a także nie zawsze są bezpieczne. Wybierając fotelik samochodowy zawsze dokładnie go sprawdźmy i pytajmy się o wszystko, co istotne podczas jego wyboru.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.