Trwa ładowanie...

Depresja u nastolatków. Film, który powinien zobaczyć każdy rodzic

Avatar placeholder
19.02.2019 14:10
Film o depresji, który powinien obejrzeć każdy rodzic
Film o depresji, który powinien obejrzeć każdy rodzic (123r.com)

W ramach kampanii edukacyjno-społecznej Forum Przeciw Depresji powstał film ''(Nie)widzialna nastoletnia depresja''. Powinien go obejrzeć każdy dorosły.

1. Depresja wśród nastolatków

Film przygotowany we współpracy z youtuberem Danielem Rusinem, znanym jako ''Reżyser Życia'', pokazuje jak często otoczenie ignoruje objawy depresji u nastolatków. Zamiast pomocy młodzi ludzie otrzymują kolejne ciosy, są zasypywani dobrymi radami i pozostawieni sami sobie.

Bohaterowie filmu nie mają oparcia w bliskich. Są wyśmiewani w szkole, ale udają przed innymi, że ich życie to pasmo sukcesów i na zewnątrz sprawiają wrażenie, że nie mają żadnych problemów.

Jeśli już zdecydują się porozmawiać z dorosłymi, ich problemy są bagatelizowane.

Zobacz film: "Brązowy kolor oczu ma związek z depresją"

Ten film powinien obejrzeć każdy. Nie tylko dorośli. Często to rówieśnicy mają szansę wcześniej zauważyć objawy depresji u swoich kolegów i znajomych. Muszą jednak wiedzieć, czego szukać.

2. Nastoletnia depresja a bunt młodzieńczy

Problemy psychiczne nastolatków często sprowadzane są do młodzieńczego buntu i traktowane w kategorii ''samo przejdzie''. Tymczasem szacuje się, że w Polsce na zaburzenia depresyjne cierpi nawet 20 proc. młodzieży.

12-latka popełniła samobójstwo. Transmitowała je na żywo w internecie
12-latka popełniła samobójstwo. Transmitowała je na żywo w internecie [5 zdjęć]

Katelyn Nicole Davis z Cedartown w Georgii popełniła samobójstwo, które transmitowała na żywo i postanowiła

zobacz galerię

To, co pokazuje film, to fakt, że depresja może dotyczyć każdego z nas. Nie ważne, czy jesteś lubianym członkiem zespołu muzycznego, nieśmiałą i utalentowaną dziewczyną czy towarzyską i zabawową studentką pierwszego roku.

Pokazuje też, jak zaburzona więź między rodzicem a dzieckiem wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa i zdrowie psychiczne. Warto tę więź budować i dawać dziecku jasny przekaz: zawsze może na rodzicu polegać i poprosić o pomoc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze