Trwa ładowanie...

Ferie zimowe 2021. Jakie obostrzenia będą obowiązywać?

W tym roku szkolnym przerwa świąteczno-noworoczna po raz pierwszy łączy się z feriami zimowymi, które wyjątkowo odbędą się w jednym terminie dla całego kraju. Według rządzących ma to zagwarantować ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jakie obostrzenia będą obowiązywać?

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński: Możemy zabezpieczyć dzieci przed koronawirusem, jeśli sami się zaszczepimy"

spis treści

1. Ferie zimowe 2021

Ferie zimowe w roku szkolnym 2020/21, które w tym roku wyjątkowo będą wcześniej niż w poprzednich latach, są zaplanowane na 4-17 stycznia. Zgodnie z rozporządzeniem MEN wypoczynek może być organizowany jedynie w kraju. Zmiany są podyktowane obostrzeniami epidemiologicznymi w związku z pandemią koronawirusa.

Według wytycznych dopuszczone są jedynie dwie formy zorganizowanego wypoczynku. Mogą to być:

  • półkolonie dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej lub szkoły artystycznej,
  • obozy szkoleniowe dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Jedynie szkoły, placówki oświatowe, stowarzyszenia i organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza i opiekuńcza, mogą być organizatorami.

Wypoczynek musi spełniać wszystkie wytyczne sanitarne określone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

2. Przemieszczanie się pod opieką dorosłych

Pod koniec października został wprowadzony nakaz, w którym dzieci do lat 16 muszą przemieszczać się pod opieką opiekuna w godzinach 8-16. Ten zapis obowiązuje również podczas ferii.

Ferie zimowe 2021. Jak będą wyglądały?
Ferie zimowe 2021. Jak będą wyglądały? (EastNews)

Wyszczególniono jednak kilka wyjątków jak np.:

  • dotarcie do szkoły, placówki oświatowej,
  • dotarcie miejsca przeprowadzania egzaminu zawodowego,
  • dotarcie miejsca realizacji praktyk zawodowych,
  • przemieszczanie się w ramach obozów sportowych i półkolonii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.