Trwa ładowanie...

Fakty i mity na temat kaszlu. Jaka jest prawda?

 Katarzyna Krupka
11.07.2016 10:10
Fakty i mity na temat kaszlu. Jaka jest prawda?
Fakty i mity na temat kaszlu. Jaka jest prawda?

Może być łagodny lub męczący, suchy lub mokry. Wywołuje duszności, utrudnia spokojny sen i powoduje problemy z oddychaniem. Zazwyczaj towarzyszy mu przeziębienie lub katar, ale w niektórych przypadkach może być symptomem poważnej choroby. Aby wiedzieć, jak z nim walczyć, należy na początek go poznać.

1. Najczęstsze przyczyny

Kaszel ma różne formy i intensywność. Może utrzymywać się od kilku dni do nawet kilku tygodni już po pozbyciu się infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Jest głównym objawem chorób układu oddechowego – zwłaszcza dróg oddechowych, ale jego przyczyną mogą być również: zapalenie płuc, alergie, zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niewydolność serca, ciało obce w gardle, a także astma, krztusiec, gruźlica lub rak.

U dzieci kaszel może być spowodowany również uszkodzeniem górnych dróg oddechowych lub mukowiscydozą.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Zanim sam postawisz diagnozę skonsultuj się z lekarzem, który może wykluczyć ewentualne choroby lub zlecić odpowiednie badania profilaktyczne.

2. Kaszel najlepiej wyleczyć za pomocą mleka, czosnku i miodu

Niestety, domowe mikstury, które teoretycznie mają pomóc pozbyć się męczącego kaszlu, albo nasilają jego objawy, albo nie działają wcale. Mleko, czosnek i miód nie mają żadnych właściwości łagodzących lub wykrztuśnych, dlatego nie są skuteczne.

Najlepiej sprawdzają się syropy odpowiednio dobrane do rodzaju kaszlu – to najważniejszy element skutecznej kuracji. Rozpoznania powinien dokonać lekarz specjalista – tylko wówczas będziesz mieć pewność, że kupisz właściwy preparat leczniczy.

Mokry skutecznie wyleczysz z pomocą syropu wykrztuśnego i rozrzedzającego wydzielinę. Niestety, suchy kaszel jest wyjątkowo męczący i może doprowadzić do popękania naczynek krwionośnych – należy szukać syropów, które go złagodzą.

Tak dobrany syrop pomoże znacznie szybciej odzyskać zdrowie.

3. Czy kaszel zawsze świadczy o chorobie?

Kaszel jest bardzo ważnym elementem układu odpornościowego i odruchem obronnym organizmu. Pojawia się, gdy nagłe skurcze ścian klatki piersiowej wyrzucają powietrze z płuc i dróg oddechowych.

Większość z nas kaszle kilkanaście razy na dobę. Nie zawsze musi świadczyć to o chorobie, bo kaszel może wpływać również dobroczynnie na organizm – pomaga pozbyć się szkodliwych substancji, bakterii, kurzy czy takich alergenów jak pyłki.

To, co powinno nas zaniepokoić i co wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem, to długi, męczący kaszel, któremu towarzyszą inne objawy choroby, takie jak gorączka, ogólne osłabienie czy katar.

4. Kaszel może uratować życie przy zawale

Internauci czują się zdezorientowani p otym, jak w sieci pojawiła się niewiadomego pochodzenia informacja o tym, że kaszel może uratować życie przy zawale.

Instrukcja tam opisana jest bardzo prosta: co dwie sekundy należy wziąć oddech i zakaszleć, aż do przybycia pomocy. Wszystko po to, aby pobudzić krążenie krwi.

To niestety zwykły mit i na szczęście szybko obalony przez lekarzy specjalistów z całego świata. Eksperci są zdania, że w wielu przypadkach kaszel może skutecznie pogorszyć stan chorego, gdyż doprowadza do zwolnienia akcji serca, a nawet do jej całkowitego zatrzymania.

5. Syropu wykrztuśnego na kaszel nie należy stosować przed snem

Takie leki mogą skutecznie utrudnić spokojny sen, ponieważ mają za zadanie pomóc płucom pozbyć się wydzieliny w nich zalegającej. To działanie wzmaga kaszel i powoduje nocne duszności oraz problemy z oddychaniem.

Najpóźniej należy przyjmować je na godzinę przed snem, ale najlepsze działanie ma stosowanie syropów wykrztuśnych w ciągu dnia.

6. Wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu – mokry i suchy

Kaszel suchy oraz mokry to najczęstsze rodzaje kaszlu, ale nie jedyne. Ze względu na rodzaj wyróżnia się: kaszel szczekający – o charakterystycznym dźwięku – najczęściej wywołany zapaleniem krtani, a także nerwicowy, świszczący, alergiczny i spastyczny.

Z kolei ze względu na porę występowania możemy mówić o kaszlu porannym, nocnym, ostrym, przedłużającym się, a także kaszlu po jedzeniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze