Trwa ładowanie...

Etyka będzie obowiązkowa? Jasna deklaracja MEN-u

Avatar placeholder
24.01.2024 07:55
Czy etyka będzie obowiązkowa? Jasne stanowisko wiceministry edukacji
Czy etyka będzie obowiązkowa? Jasne stanowisko wiceministry edukacji (East News)

Czy zajęcia z etyki w szkole będą obowiązkowe? To pytanie zadaje sobie wielu uczniów. Wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz zajęła jasne stanowisko w tej sprawie.

spis treści

1. Czy etyka będzie obowiązkowa?

Uczeń będzie uczęszczał albo na religię albo na etykę. Opcji niechodzenia na żadne z tych zajęć nie będzie - taką zmianę zapowiadał były już minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Miała wejść w życie od 1 września 2023 r. Tak się jednak nie stało.

- Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic. To "nic" stało się dość powszechne np. w dużych miastach - mówił dla "Gazety Polskiej" Czarnek.

Czy nowy rząd chce wprowadzać zapowiadane zmiany w zakresie nauczania etyki?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

- Nie chcemy, żeby lekcje religii albo etyki były obowiązkowe. To sfera, w której szkoła może oczywiście wspierać rodziców w wychowaniu, ale nie powinna niczego narzucać. To powinny być zajęcia o charakterze nieobowiązkowym. I na początku bądź na koniec dnia szkolnego, żeby ułatwić też szkołom funkcjonowanie - powiedziała wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz w rozmowie z KAI.

2. Co z ocenami?

Wiceministra wypowiedziała się także na temat ocen z religii i etyki.

- Uważam, że to nie jest potrzebne. A już w ogóle nie powinna taka ocena liczyć się do średniej. To jest przedmiot o charakterze formacyjnym. Trudno też oceniać poziom wiary czy światopoglądu. Czy taka ewaluacja jest potrzebna? Jestem przekonana, że ocenianie tu jest po prostu złym pomysłem - podkreśliła Piechna-Więckiewicz.

Zdaniem wiceministry ocena z religii czy etyki jest jednym z powodów, dla których starsza młodzież coraz częściej rezygnuje z uczęszczania na te przedmioty.

- Nie tylko nie mają takiej potrzeby, ale też, gdy się przygotowują do matury czy egzaminów zawodowych, po prostu ograniczają przedmioty, które nie są im bezpośrednio potrzebne do zdania tego egzaminu, a zajmują czas i może jeszcze stresują - powiedziała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze