Trwa ładowanie...

Epidemia tajemniczej choroby. Umierają głównie dzieci

 Karolina Rozmus
03.09.2021 14:38
Epidemia tajemniczej choroby. Umierają głównie dzieci
Epidemia tajemniczej choroby. Umierają głównie dzieci (Getty Images)

W Indiach wybuchła tajemnicza choroba, atakująca głównie dzieci. Powoduje bóle stawów i mięśni, odwodnienie oraz nudności. W jej przebiegu pojawia się wysoka gorączka prowadząca w wielu przypadkach do śmierci. Testy w kierunku COVID-19 są negatywne. Czym jest tajemnicza choroba?

spis treści

1. Nowa tajemnicza choroba?

W północnoindyjskim stanie Uttar Pradesh niedawno pojawiły się ogniska niepokojącej choroby. Lokalne media donoszą o "tajemniczej gorączce", która dotyka dzieci. W przebiegu infekcji chorzy mają wysoką gorączkę. Dodatkowo mali pacjenci uskarżają się na bóle stawów i mięśni, osłabienie oraz nudności. Sporadycznie występuje wysypka na rękach i nogach. Do szpitali w ostatnim czasie z powodu tajemniczej choroby trafiło już kilkaset dzieci, wśród których ok. 50 zmarło.

Niewiele wiadomo o chorobie, ale negatywne testy w kierunku COVID-19 wykluczają infekcję SARS-CoV-2.

2. Eksperci uważają, że to może być denga

Lekarze z tamtejszych obszarów spekulują o dendze – infekcji wirusowej, przenoszonej przez komary. Na ten trop wpadli po tym, jak odnotowali, że wielu pacjentów, trafiających do szpitala ma niepokojąco niski poziom płytek krwi. To zjawisko typowe jest dla ciężkiego przebiegu infekcji zwanej dengą.

Zobacz film: "Prof. Szewczyk: Malaria i Denga realnym zagrożeniem dla Europy"

Denga to choroba tropikalna, która krąży w Indiach od setek lat. Wywoływana jest przez wirusa Flaviviridae. Występują trzy postaci choroby – w jednej z nich pojawia się plamisto-grudkowa wysypka, w drugiej wysoka gorączka z ostrymi bólami kostno-stawowymi. Dla trzeciej postaci charakterystyczne są wymioty, bóle brzucha i objawy skazy krwotocznej z wybroczynami. Później pojawiają się krwawienia do jam ciała, a choroba może zabić w przeciągu kilku dni.

WHO podkreśla, że denga, w połączeniu z pandemią COVID-19, może mieć katastrofalne skutki dla zagrożonych nią populacji.

3. Tyfus plamisty powoduje dużą liczbę zachorowań

Jak się okazuje, "tajemnicza gorączka" nie jest niczym nowym w Indiach. Złe warunki sanitarne, głód, brak dostępu do opieki medycznej to czynniki, które powodują, że choroby infekcyjne o zatrważających zasięgach przetaczają się przez ten kraj po okresie deszczów monsunowych średnio co 2 lata.

Po raz pierwszy zidentyfikowana w 1978 r. epidemia japońskiego zapalenia mózgu do dziś zebrała żniwo w postaci 6500 ofiar. Z kolei w 2014 roku badania chorych dzieci ujawniły, że z 250 małych pacjentów z Gorakhpur aż 160 przeszło tyfus plamisty.

Ta choroba z kolei jest infekcją bakteryjną przenoszoną przez roztocza wirusowe. Zasiedlają one roślinność kwitnącą po okresie deszczów monsunowych.

Indyjscy wirusolodzy zaobserwowali, że te dwie choroby – denga i tyfus plamisty – w latach 2015-2019 były sprawcami dużej liczby zachorowań wśród dzieci.

Badacze podkreślają jednak, że konieczny jest "systemowy nadzór, aby śledzić te choroby i je leczyć".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze