Trwa ładowanie...

Energetyki w ciąży zwiększają ryzyko śmierci płodu

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 19.11.2020 11:29
Energetyki są niebezpieczne dla kobiet w ciąży
Energetyki są niebezpieczne dla kobiet w ciąży (123rf)

Naukowcy apelują, by ograniczyć spożywanie kofeiny w czasie ciąży. Badania wykazały, że picie napojów energetycznych dwukrotnie zwiększa ryzyko urodzenia martwego płodu.

spis treści

1. Energetyki w ciąży

Naukowcy z organizacji charytatywnej Tommy's Maternal and Fetal Health Research Centre na Uniwersytecie w Manchesterze zbadali spożycie kofeiny przez ponad tysiąc matek w 41 brytyjskich szpitalach w latach 2014-2016. Badanie wykazało, że kobiety, które spożywały napoje energetyczne w czasie ciąży, były prawie dwa razy bardziej narażone na poronienie.

27 proc. mam, które spożywały min. jeden taki napój dziennie, poroniły po 24. tygodniu ciąży. Znaczna większość ciężarnych ogranicza spożycie kofeiny, jednak 1 na 20 kobiet przyznaje, że zwiększyła jej spożycie.

Zobacz film: "Pił napoje energetyczne. Stracił przez nie zęby"

Wśród napojów, które spożywały badane kobiety, były napoje energetyczne, kawa rozpuszczalna i cola. Napoje te najbardziej zwiększały ryzyko poronienia, ale potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie zrozumieć, czy to jedynie kofeina jest za nie odpowiedzialna.

"Kofeina jest w naszej diecie od dawna i podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, które lubimy spożywać, duże jej ilości mogą być szkodliwe, zwłaszcza w czasie ciąży" - wyjaśnił autor badania, profesor Alexander Heazell.

Spożywanie zbyt dużej ilości napojów energetycznych ma duży wpływ na rozwijające się płody, ponieważ nie mają one jeszcze enzymów wytwarzanych przez wątrobę do rozkładania kofeiny. Podobnie jak w przypadku palenia i picia alkoholu w czasie ciąży, kofeina przenika przez łożysko, przez co płód jest narażony na wady rozwojowe lub śmierć.

2. Kofeina w ciąży

Profesor Heazel nalegał, aby każda kobieta w ciąży była w pełni świadoma ryzyka związanego ze spożywaniem zbyt dużej ilości kofeiny i konsultowała się ze swoim lekarzem prowadzącym. Jednak zaznaczył, że w niektórych przypadkach całkowite odrzucenie nałogu kofeinowego nie jest do końca konieczne. Ważne jest, aby ograniczyć nałóg, jak najbardziej się da. Zdrowszą alternatywą dla napojów energetycznych jest zamiana na bezkofeinową herbatę i kawę, sok owocowy lub wodę.

Zespół organizacji Tommy poinformował, że przeciętna puszka napoju energetycznego zawiera 103 mg kofeiny. Jednak są też większe dawki. Niektóre popularne napoje, które dostępne są w większych puszkach, zawierają ponad 160 mg kofeiny, podczas gdy filiżanka kawy to 80 mg.

"Krajowe wytyczne powinny być ograniczeniem, a nie celem, a im więcej można ograniczyć, tym lepiej. Przełamanie nawyków może być trudne, ale drobne rzeczy, takie jak przejście na kawę bezkofeinową i zamianę napojów gazowanych na sok owocowy, mogą naprawdę pomóc zmniejszyć ryzyko"- stwierdził profesor Heazell.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze