Trwa ładowanie...

Pierwsze wspólne zdjęcie królowej Elżbiety i księcia Filipa. "Nie spuszczała z niego wzroku"

Zdjęcie przedstawia moment, w którym przyszła królowa Elżbieta II po raz pierwszy ujrzała księcia Filipa. Miała wtedy zaledwie 13 lat. Podobno nie mogła oderwać od niego wzroku.

Zobacz film: "Wnuki i prawnuki królowej Elżbiety II"
spis treści

1. Pierwsze zdjęcie królewskiej pary

Do spotkania pary doszło w 1939 roku podczas wizyty króla Jerzego VI i jego rodziny w Royal Naval College w Dartmouth, gdzie stacjonował książę Filip. 19-latek został wytypowany do przywitania królewskiej rodziny przez przypadek, ponieważ dwóch kadetów marynarki mianowanych do tego zadania w ostatniej chwili zachorowało na świnkę.

Zdjęcie przedstawia moment, w którym nastoletnia księżniczka Elżbieta po raz pierwszy zobaczyła księcia Filipa. Podobno nie mogła oderwać wzroku od przystojnego młodzieńca.

Elżbieta II i książę Filip spotkali się po raz pierwszy w 1939 roku
Elżbieta II i książę Filip spotkali się po raz pierwszy w 1939 roku (Facebook)

Filip był wysokim, pewnym siebie blondynem. Guwernantka przyszłej królowej, Marion Crawford, zauważyła w swoim dzienniku, że książę był "raczej nieufny", ale zrobił na Elżbiecie ogromne wrażenie.

"Myślałam, że się popisywał, ale na dziewczynkach zrobiło to wrażenie. Lilibet (Elżbieta) powiedziała mi nawet, jaki jest wspaniały. Przez cały czas nie spuszczała z niego wzroku" – pisała Marion.

2. Miłość od pierwszego wejrzenia

Z relacji Marion Crawford wynika, że Filip był niezwykle uprzejmy, ale nie zwracał szczególnej uwagi na Elżbietę, która dla niego była jeszcze dzieckiem. Jednak po wielu latach ich losy znów się pokrzyżowały, a we wrześniu 1942 roku Elżbieta napisała do swojej ukochanej guwernantki, że Filip jest "tym jedynym".

Również Filip w listach do swojej matki pisał, że "Lilibet to jedyna rzecz na tym świecie, która jest dla mnie absolutnie realna, a moją ambicją jest zespolenie nas dwojga w nowe istnienie".

Książę Filip i Elżbieta II
Książę Filip i Elżbieta II (GettyImages)

Tak też się stało. Ślub odbył się w 1947 roku. Zaledwie rok później na świat przyszedł książę Karol, następnie Anna w 1950 r., Andrew w 1960 r. i Edward w 1964 r. Elżbieta i Filip byli małżeństwem przez 73 lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.