Dziecko spadło z łóżka – co zrobić?
Powiedzieć, że dziecko jest nieprzewidywalne, to jak nic nie powiedzieć. Rodzice muszą być czujni na każdym kroku i mieć "oczy dookoła głowy", jednak nie zawsze jest to możliwe. Co zrobić, gdy dziecko spadnie z łóżka? Po pierwsze – bez paniki. Małym dzieciom zdarzają się upadki i uderzenia.
1. Dziecko spadło z łóżeczka
Do upadku z łóżka najczęściej dochodzi w nocy, kiedy zasypia z rodzicem, będąc na skraju lub nawet środku łózka. Dzieci często przewracają się z boku na bok lub raczkują na łóżku. Dzieci są bardzo ruchliwe nawet przez sen, śpiąc, mogą się przekręcać na krawędź łóżka, a tam już tylko kilka centymetrów dzieli je od upadku.
Kiedy maluch spadnie:
- Nie panikuj, weź dziecko na ręce i spróbuj uspokoić. Główka dzieci do drugiego roku życia jest w pewnym sensie przystosowana do upadków - szczególnie tych z wysokości własnego ciała. Kości czaszki nie są jeszcze zrośnięte sztywno, co amortyzuje uderzenia – dlatego mówi się, że małe dzieci są zrobione z gumy.
- Obserwuj i obejrzyj. Zlokalizuj bolesne miejsca. Jeśli ma guza, przyłóż kostkę lodu (przez szmatkę, aby lód nie miał bezpośredniego kontaktu ze skórą).
- Sprawdź, czy nie ma obrzęku, guza albo siniaka - szczególnie na główce. Podobnie na ciele. Jeśli znajdziesz zaczerwienione miejsca, obłóż je zimnym okładem, aby jak najszybciej zapobiec obrzękowi.
Czego nie robić?
Postaraj się nie usypiać dziecka. Najlepiej, jakby nie spało około 3 godzin po upadku. Wstrząs może spowodować niedotlenienie. Poza tym podczas snu będzie nam trudniej zauważyć niepożądane reakcje organizmu.
2. Dziecko spadło z łóżka. Niepokojące objawy
Niepokojące objawy, które mogą wystąpić po upadku:
- wymioty,
- gorączka,
- utrata przytomności,
- otępienie,
- trudny do uspokojenia płacz dziecka,
- brak apetytu,
- większa niż zwykle senność.
3. Niepokojące objawy po upadku dziecka z łóżka. Co robić?
Jeśli zaobserwowałeś niepokojące objawy po upadku z łóżka, zadzwoń do lekarza lub jedź do szpitala. Nie czekaj zbyt długo, zaufaj swojej intuicji.
Specjaliści obejrzą całe ciało maluszka - również rączki i nóżki, aby wykluczyć złamanie, zwichnięcie czy pęknięcie kości i zleci wykonanie prześwietlenia główki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl