Dziecinnie proste zadanie podzieliło dorosłych. Odpowiedź jest tylko jedna
W sieci wybuchła burzliwa dyskusja na temat prostego równania matematycznego, które bez problemu powinien rozwiązać każdy uczeń szkoły podstawowej. Internauci udowodnili jednak, że nawet najprostsze i niepodważalne z naukowego punktu widzenia kwestie, mogą stać się źródłem niezgody. Jakie równanie tak ich podzieliło?
1. Równanie ze szkoły podstawowej
Chodzi o równanie 8 : 4 (1 + 1). Jedna grupa internautów jest przekonana, że prawidłową odpowiedzią jest 4, druga twierdzi, że jedynym słusznym wynikiem jest 1. Jaki jest prawidłowy wynik?
Wynik działania 8 : 4 (1 + 1) można obliczyć, postępując zgodnie z kolejnością wykonywania działań matematycznych. Najpierw oblicza się wyrażenia w nawiasach, następnie wykonuje się działania mnożenia lub dzielenia, od lewej do prawej. Oto kroki:
Obliczenie wyrażenia w nawiasie: (1 + 1) = 2
Następnie wykonanie dzielenia i mnożenia: 8 : 4 x 2
Czyli: 2 x 2 = 4
Wynik działania 8 : 4 (1 + 1) wynosi zatem 4.
@ania_od_matmy #mnożenie #aniaodmatmy #matematica ♬ dźwięk oryginalny - ania_od_matmy
2. Spór matematyczny
Świadkami podobnych kłótni w internecie byliśmy już wielokrotnie. Podobna dyskusja dotyczyła m.in. jeszcze łatwiejszego równania 2 + 2 x 2. Niektórzy uważali, że prawidłowym wynikiem jest 6, inni twierdzili, że 8.
Znowu, aby obliczyć wynik działania 2 + 2 x 2, należy przestrzegać kolejności wykonywania działań matematycznych. Najpierw wykonuje się mnożenie, a potem dodawanie. Oto obliczenia:
Najpierw oblicza się mnożenie: 2 x 2 = 4
Następnie wykonuje się dodawanie: 2 + 4 = 6
Wynik działania 2 + 2 x 2 wynosi zatem 6.
W szkole podstawowej kładzie się fundamenty do zrozumienia podstawowych zasad, które są niezbędne do rozwiązywania takich zadań.
3. Wnioski dla rodziców
To, że część z nas nie potrafiła prawidłowo rozwiązać równania, nie jest największym problemem. Oczywistym jest, że nie każdą wiedzę nabytą w szkole zapamiętuje się na całe życie. Problemem jest jednak fakt, że wynik równania stał się źródłem emocji i konfliktów.
Jeśli już proste kwestie matematyczne, które są przecież zero-jedynkowe, mogą wywoływać silne emocje i prowadzić do kłótni, możemy się spodziewać, że w przypadku tematów bardziej skomplikowanych i subiektywnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl