Trwa ładowanie...

Dzieci z Przylądka Nadziei rapują o walce z rakiem

Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" realizuje nietypowy projekt terapeutyczny. Podopieczni organizacji, którzy przebywają w klinice onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei, mogą wyrazić swoje emocje poprzez piosenki. Jednym z utworów jest "Astronauta", opowiadający o walce 9-letniego Michała z neuroblastomą.

Zobacz film: "Prof. Alicja Chybicka o szczepieniach pacjentów onkologicznych"

spis treści

1. Nowatorska terapia

Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" od 30 lat pomaga dzieciom chorym na raka w powrocie do zdrowia. Jednak niedawno zaczęła realizować nowatorski projekt terapeutyczny, kierowany dla podopiecznych przebywających w klinice onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei. Już pięcioro z nich nagrało swoje piosenki dotyczące trudów codzienności i walce z rakiem. Jak przekonują organizatorzy, to nie tylko rozrywka dla małych pacjentów, ale również sposób na radzenie sobie z emocjami podczas terapii.

"Taka forma pozwala wyrazić emocje, zmniejszyć napięcie, zdystansować się od choroby i tym samym łatwiej przejść przez proces leczenia. Daliśmy dzieciom możliwość stworzenia indywidualnego środka wyrazu na temat swojej choroby" – wyjaśnia Anna Szymańska z Kliniki Mentalnej, zespołu psychologów i pedagogów, który działa w Przylądku Nadziei.

Utworom towarzyszą również profesjonalne teledyski. Powstałe dzięki pomocy specjalistów z branży muzycznej i wideo: Mateusza Łebka i Grzegorza Kapelczaka. Wszystkie teledyski, zrealizowane w ramach projektu, można obejrzeć na kanale Fundacji w serwisie Youtube:

2. Radioterapia jak lot w kosmos

Jednym z utworów nagranych w ramach projektu jest "Astronauta" Michała Łucko. 9-latek choruje na neuroblastomę i jest poddawany terapii we wrocławskim Przylądku Nadziei. Wspólnie z mamą chłopiec napisał tekst o szpitalnej rzeczywistości, z którą musi się mierzyć od 5 lat.

"Chemia i toczenia, ciągle dużo do zrobienia

No i naświetlania, miałem ich z czternaście

Ale spoko ziomek, nie ma czego bać się" – rapuje w teledysku w stroju astronauty.

W jego oczach, kolejne badania i terapie nie są niczym nadzwyczajnym. Radząc sobie z codziennością, Michał zanurza się w wyobraźni, marząc o locie w kosmos.

"Moje wyjście to, że leżę i myślę

Że pędzę przez kosmos statkiem jak we śnie

Nie chcę więcej już chorować, chcę być zdrowy, weź to zobacz

Chcę jak astronauta latać i zobaczyć kawał świata!".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.