Dzieci z Przylądka Nadziei rapują o walce z rakiem
Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" realizuje nietypowy projekt terapeutyczny. Podopieczni organizacji, którzy przebywają w klinice onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei, mogą wyrazić swoje emocje poprzez piosenki. Jednym z utworów jest "Astronauta", opowiadający o walce 9-letniego Michała z neuroblastomą.
1. Nowatorska terapia
Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" od 30 lat pomaga dzieciom chorym na raka w powrocie do zdrowia. Jednak niedawno zaczęła realizować nowatorski projekt terapeutyczny, kierowany dla podopiecznych przebywających w klinice onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei. Już pięcioro z nich nagrało swoje piosenki dotyczące trudów codzienności i walce z rakiem. Jak przekonują organizatorzy, to nie tylko rozrywka dla małych pacjentów, ale również sposób na radzenie sobie z emocjami podczas terapii.
"Taka forma pozwala wyrazić emocje, zmniejszyć napięcie, zdystansować się od choroby i tym samym łatwiej przejść przez proces leczenia. Daliśmy dzieciom możliwość stworzenia indywidualnego środka wyrazu na temat swojej choroby" – wyjaśnia Anna Szymańska z Kliniki Mentalnej, zespołu psychologów i pedagogów, który działa w Przylądku Nadziei.
Utworom towarzyszą również profesjonalne teledyski. Powstałe dzięki pomocy specjalistów z branży muzycznej i wideo: Mateusza Łebka i Grzegorza Kapelczaka. Wszystkie teledyski, zrealizowane w ramach projektu, można obejrzeć na kanale Fundacji w serwisie Youtube:
- Olivier - "To już historia"
- Marta - "Zwykła dziewczyna"
- Jasiek - "Wszystko da się"
- Szymon i Bartek - "Lubimy Grać i się śmiać"
2. Radioterapia jak lot w kosmos
Jednym z utworów nagranych w ramach projektu jest "Astronauta" Michała Łucko. 9-latek choruje na neuroblastomę i jest poddawany terapii we wrocławskim Przylądku Nadziei. Wspólnie z mamą chłopiec napisał tekst o szpitalnej rzeczywistości, z którą musi się mierzyć od 5 lat.
"Chemia i toczenia, ciągle dużo do zrobienia
No i naświetlania, miałem ich z czternaście
Ale spoko ziomek, nie ma czego bać się" – rapuje w teledysku w stroju astronauty.
W jego oczach, kolejne badania i terapie nie są niczym nadzwyczajnym. Radząc sobie z codziennością, Michał zanurza się w wyobraźni, marząc o locie w kosmos.
"Moje wyjście to, że leżę i myślę
Że pędzę przez kosmos statkiem jak we śnie
Nie chcę więcej już chorować, chcę być zdrowy, weź to zobacz
Chcę jak astronauta latać i zobaczyć kawał świata!".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl