Trwa ładowanie...

Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie mogą patrzeć w ekrany. WHO ostrzega

Avatar placeholder
26.04.2019 12:43
Dzieci do 2 r.ż. nie powinny w ogóle korzystać z telefonów lub tabletów
Dzieci do 2 r.ż. nie powinny w ogóle korzystać z telefonów lub tabletów (123rf.com)

Kilkulatek z telefonem lub tabletem nikogo nie dziwi. Nawet niemowlętom puszczane są bajki. WHO ostrzega, że szkodzi to zdrowiu i zaburza rozwój maluchów.

1. WHO ostrzega: korzystanie z telefonu i tabletu upośledza rozwój fizyczny i psychiczny dzieci

WHO ostrzega, że dzieci i niemowlęta, które spędzają czas z telefonem lub tabletem, mają dużo większe ryzyko szeregu chorób.

Siedzenie przed ekranem sprzyja otyłości, opóźnia rozwój intelektualny, pogarsza kondycję fizyczną i szkodzi kształtującej się psychice. WHO podkreśla, że do drugiego roku życia dzieci nie powinny korzystać z takich urządzeń wcale.

Naukowcy alarmują, że już bardzo małe dzieci prowadzą siedzący tryb życia, co zaburza ich rozwój ruchowy i społeczny.

Zobacz film: "2-miesięczna dziewczynka zaczęła wymiotować krwią. Była bierną palaczką"

Ponad połowa brytyjskich dzieci poniżej 4 r.ż. co najmniej raz w tygodniu korzysta z internetu. 45 proc. najmłodszych używa YouTube'a. Co piąty maluch ma swój tablet.

Trzylatki spędzają przed ekranami blisko półtorej godziny każdego dnia. Pięciolatki oglądają telewizję przez średnio 2 godziny dziennie. Prawie połowa korzysta z YouTube'a, co trzeci z Netflixa.

2. Ostrzeżenia WHO i naukowców z Kanady

Ostrzeżenia WHO potwierdzają badania przeprowadzone w Kanadzie. Udowodniono, że dzieci, które są 2 godziny dziennie przed ekranem, osiągają słabsze o 5 proc. wyniki w testach na inteligencje. Ponadto, wiele z nich cierpi na zaburzenia snu oraz ma problemy z czytaniem.

Dzieci wpatrujące się z bliska w ekrany smartfonów lub tabletów mają też problemy ze wzrokiem. Optymalna odległość powinna wynosić od 45 do 50 cm.

Na University of Alberta w Kanadzie przeprowadzono także badania wykazujące związki telefonów komórkowych z ADHD i innymi problemami z zachowaniem i emocjami u dzieci.

Wyniki publikowanych analiz oraz ostrzeżenia WHO budzą wątpliwości niektórych rodziców i części naukowców, dlatego badania w tym zakresie będą kontynuowane.

Zamiast elektronicznego aranżowania czasu najmłodszym, sugeruje się wspólną zabawę lub czytanie. Te czynności rozwijają umysł, w przeciwieństwie do korzystania z telefonów lub tabletów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze