Trwa ładowanie...

Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie mogą patrzeć w ekrany. WHO ostrzega

Kilkulatek z telefonem lub tabletem nikogo nie dziwi. Nawet niemowlętom puszczane są bajki. WHO ostrzega, że szkodzi to zdrowiu i zaburza rozwój maluchów.

Zobacz film: "2-miesięczna dziewczynka zaczęła wymiotować krwią. Była bierną palaczką"

1. WHO ostrzega: korzystanie z telefonu i tabletu upośledza rozwój fizyczny i psychiczny dzieci

WHO ostrzega, że dzieci i niemowlęta, które spędzają czas z telefonem lub tabletem, mają dużo większe ryzyko szeregu chorób.

Siedzenie przed ekranem sprzyja otyłości, opóźnia rozwój intelektualny, pogarsza kondycję fizyczną i szkodzi kształtującej się psychice. WHO podkreśla, że do drugiego roku życia dzieci nie powinny korzystać z takich urządzeń wcale.

Naukowcy alarmują, że już bardzo małe dzieci prowadzą siedzący tryb życia, co zaburza ich rozwój ruchowy i społeczny.

Ponad połowa brytyjskich dzieci poniżej 4 r.ż. co najmniej raz w tygodniu korzysta z internetu. 45 proc. najmłodszych używa YouTube'a. Co piąty maluch ma swój tablet.

Trzylatki spędzają przed ekranami blisko półtorej godziny każdego dnia. Pięciolatki oglądają telewizję przez średnio 2 godziny dziennie. Prawie połowa korzysta z YouTube'a, co trzeci z Netflixa.

2. Ostrzeżenia WHO i naukowców z Kanady

Ostrzeżenia WHO potwierdzają badania przeprowadzone w Kanadzie. Udowodniono, że dzieci, które są 2 godziny dziennie przed ekranem, osiągają słabsze o 5 proc. wyniki w testach na inteligencje. Ponadto, wiele z nich cierpi na zaburzenia snu oraz ma problemy z czytaniem.

Dzieci wpatrujące się z bliska w ekrany smartfonów lub tabletów mają też problemy ze wzrokiem. Optymalna odległość powinna wynosić od 45 do 50 cm.

Na University of Alberta w Kanadzie przeprowadzono także badania wykazujące związki telefonów komórkowych z ADHD i innymi problemami z zachowaniem i emocjami u dzieci.

Wyniki publikowanych analiz oraz ostrzeżenia WHO budzą wątpliwości niektórych rodziców i części naukowców, dlatego badania w tym zakresie będą kontynuowane.

Zamiast elektronicznego aranżowania czasu najmłodszym, sugeruje się wspólną zabawę lub czytanie. Te czynności rozwijają umysł, w przeciwieństwie do korzystania z telefonów lub tabletów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.