Dzieci ciągle brudzą w samochodzie? Sprawdź, jak szybko go posprzątać

Dzieci w mgnieniu oka potrafią doprowadzić błyszczące czystością pomieszczenie do wątpliwego stanu – dotyczy to również samochodu. Podpowiadamy, jaki odkurzacz samochodowy wybrać, by szybko przywrócić auto do porządku.

Zobacz film: "Jak przewozić dzieci samochodem?"

spis treści

1. Odkurzacz samochodowy – jaki wybrać?

Gdy zachodzi potrzeba posprzątania wnętrza samochodu, mamy do wyboru kilka opcji. Możemy sięgnąć po tradycyjny domowy odkurzacz, jednak musimy liczyć się z tym, że będzie dość nieporęczny. Nie obejdzie się też bez odpowiednich nasad i ssawek, a czasem również konieczności skorzystania z opcji sprzątania na mokro. W końcu dzieci potrafią nie tylko nakruszyć, ale też coś rozlać. Jeżeli przyda nam się uniwersalne urządzenie do sprzątania nie tylko samochodu, ale też garażu, piwnicy czy podjazdu, możemy zainwestować w większe urządzenie wyposażone w różne ssawki i szczotki.

Praktyczniejszym rozwiązaniem będzie niewielki odkurzacz ręczny, przystosowany do czyszczenia wszelkich zakamarków i tapicerki. Zaletą takiego urządzenia jest nie tylko łatwe użytkowanie, ale w przypadku odkurzaczy bezprzewodowych również możliwość obycia się bez kontaktu. Ręczny odkurzacz samochodowy to dobre rozwiązanie, gdy nie mamy własnego garażu lub przeciągnięcie przewodu do samochodu stanowi problem. Jeśli dzieci często jeżdżą samochodem i musimy często po nich sprzątać, te zabiegi mogą być szczególnie niepraktyczne, więc mniejszy sprzęt powinien się lepiej sprawdzić. Dodatkowo ręczny odkurzacz możemy przechowywać w schowku samochodowym, dzięki czemu nawet dalsze podróże z dziećmi nie będą nam straszne.

2. Odkurzacz samochodowy – na co zwrócić uwagę?

Odkurzacze samochodowe powinny być funkcjonalne, dlatego koniecznie dobierzmy je do naszych potrzeb. Przede wszystkim sprawdźmy, w jaki sposób zasilane jest dane urządzenie – jeśli chcemy uniknąć zabawy z kablami, postawmy na odkurzacz bezprzewodowy. Tego typu sprzęt posiada wbudowany akumulator, dzięki czemu możemy użyć go praktycznie wszędzie. Weźmy jednak pod uwagę, że odkurzacz ręczny na akumulator jest cięższy od przewodowego, a jego czas działania na jednym ładowaniu jest stosunkowo krótki – w zależności od modelu może to być od 10 do 30 minut.

W przypadku przewodowych odkurzaczy samochodowych mamy do wyboru dwa typy sprzętu. Pierwszy to odkurzacze podłączane do gniazda samochodowego. Takie modele zwykle wykorzystują silniki o wyższej mocy niż odkurzacze bezprzewodowe, a do tego mogą być lżejsze. Druga opcja to odkurzacze samochodowe zasilane sieciowo, które gwarantują wysoką moc, a co za tym idzie, również skuteczne czyszczenie. Ich głównym mankamentem jest to, że skorzystanie z nich będzie możliwe jedynie w garażu lub innym miejscu pozwalającym na podłączenie odkurzacza do gniazda elektrycznego.

Poza mocą i sposobem zasilania odkurzacza samochodowego warto zwrócić uwagę także na pojemność zbiornika na kurz i zanieczyszczenia – niektóre urządzenia mają dwa pojemniki, z których jeden przeznaczony jest na odpadki sypkie, drugi na zanieczyszczenia płynne. Praktycznym rozwiązaniem będzie również filtr, który można wyjąć i umyć ręcznie. Jeśli jeden z członków rodziny jest alergikiem, warto zainteresować się modelami odkurzaczy samochodowych z filtrem HEPA.

3. Przydatne funkcje odkurzacza ręcznego

Podstawową funkcją odkurzacza samochodowego jest zbieranie kurzu i zanieczyszczeń suchych, ale gdy samochodem jeżdżą dzieci, może się przydać opcja czyszczenia na mokro. Dzięki niej w prosty sposób zbierzemy rozlane przez maluchy napoje. Pamiętajmy, że odkurzacze o niskiej mocy mogą nie być tak dokładne, jak te pozwalające na ustawienie wyższych obrotów. Wygodnym rozwiązaniem zastosowanym w odkurzaczu samochodowym będzie możliwość regulacji, dzięki której dostosujemy siłę ssącą do ilości zanieczyszczeń.

Istotne podczas czyszczenia samochodu są końcówki i nakładki, które pozwalają przystosować odkurzacz do różnych zakamarków samochodowych. Poza uniwersalną szczotką do tapicerki niezbędnym dodatkiem będą wąskie ssawki szczelinowe, nakładki o różnym kształcie oraz te przeznaczone do delikatnych powierzchni lub zbierania sierści zwierzęcej. Im bogatszy zestaw końcówek, tym lepiej dopasujemy je do trudno dostępnych miejsc w aucie.

Niektóre odkurzacze samochodowe wyposażone są dodatkowo w pasek na ramię, który zapewnia większą swobodę korzystania ze sprzętu – może się okazać przydatny szczególnie w przypadku większych urządzeń. Ciekawą propozycją dla osób szukających uniwersalnego odkurzacza mogą być modele ręczne i tradycyjne przystosowane do sprzątania auta, garażu i mieszkania czy nieco bardziej wyspecjalizowany sprzęt na podjazd i do ogrodu. Niektóre nakładki umożliwiają również czyszczenie sprzętu takiego jak klawiatury komputerowe czy instrumenty klawiszowe, inne sprawdzą się w starciu z kątami, schodami bądź zasłonami.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.