Odkurzacz dla alergika – jaki wybrać?
W każdym domu pełno jest kurzu, roztoczy, a czasem również zwierzęcej sierści. Ten prawdziwy koszmar alergika można zwalczyć odpowiednim odkurzaczem, który będzie szczelny i skutecznie powstrzyma zanieczyszczenia przed wydostaniem się na zewnątrz. Poniżej przedstawiamy wybór odkurzaczy tworzonych z myślą o alergikach.
1. Dlaczego alergik potrzebuje specjalnego odkurzacza?
Osoby zmagające się z alergiami dobrze wiedzą, jak dokuczliwe potrafi być starcie z czynnikami uczulającymi. Gdy już do niego dojdzie, pozostaje stawienie czoła często bardzo nieprzyjemnej reakcji alergicznej. Dlatego najlepiej unikać alergenów. Nie jest to łatwe, gdy źle tolerujemy kurz czy roztocza, nawet jeśli regularnie sprzątamy. Tutaj pojawia się kwestia odpowiedniego odkurzacza dla alergików.
Tradycyjne odkurzacze w większości przypadków nie są stuprocentowo szczelne, przez co kurz z łatwością wydostaje się na zewnątrz sprzętu. Problemem jest też wydostające się z odkurzacza powietrze, które prowadzi do unoszenia się zanieczyszczeń wcześniej osiadłych na powierzchni mebli czy dywanów. Podobna sytuacja towarzyszy wymianie worków, dlatego właśnie alergicy powinni unikać odkurzaczy workowych. Rozpylone po całym mieszkaniu roztocza mogą zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się reakcji alergicznej.
Z myślą o potrzebach alergików powstały specjalne odkurzacze z systemem filtrów, szczelne i skutecznie zwalczające roztocza, kurz i zwierzęcą sierść.
2. Jaki odkurzacz dla alergika?
Jeśli cierpimy na alergię, mamy do wyboru kilka opcji. Pierwszą z nich jest odkurzacz z filtrem HEPA, czyli takim wykonanym z włókna szklanego. Filtr HEPA zatrzymuje nie tylko kurz i roztocza, ale również pyłki, komórki pleśni i inne drobnoustroje. Skuteczność tego filtra jest niezwykle wysoka, zazwyczaj stanowi on standardowe wyposażenie odkurzaczy cyklonowych, pojawia się jednak również w odkurzaczach workowych. Najskuteczniejsze będą filtry o wyższej klasie, a optymalnym oznaczeniem dla alergika będzie minimum klasa H13.
Drugim typem odkurzacza dla alergika jest odkurzacz wodny, który wyposażony jest w filtr wodny. Działanie takiego odkurzacza polega na tym, że zanieczyszczenia są wyłapywane przez zbiornik z wodą, dzięki czemu ryzyko wydostania się przez nie na zewnątrz znika. Odkurzacze wodne posiadają również funkcje piorące. W przypadku filtra wodnego musimy pamiętać, że po każdym odkurzaniu należy go dokładnie umyć. Ten zabieg odpada w przypadku filtrów HEPA, które wystarczy czyścić jedynie w razie potrzeby – należy je za to wymieniać co kilka lat.
W przypadku alergii na sierść zwierząt poza typem odkurzacza ważne są też dołączone do niego akcesoria, a więc szczotki. Skuteczne w walce z sierścią będą turboszczotki oraz elektroszczotki, które skutecznie zbierają włosy znajdujące się na dywanie. Warto sięgać po odkurzacze sprawdzonych marek, dzięki czemu upewnimy się, że urządzenie wyposażono w system filtracji, który faktycznie skutecznie ochroni alergika przed zanieczyszczeniami.
3. Odkurzacz dla alergika – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wybierając odkurzacz, weźmy pod uwagę również jego poręczność i rozmiar. Odkurzacze wodne będą raczej cięższe od większości odkurzaczy workowych i bezworkowych, a łatwiejszy w przechowywaniu może się okazać odkurzacz pionowy.
Niezależnie od tego, jaki odkurzacz posiadamy, pamiętajmy o jego właściwym i regularnym czyszczeniu, które wpłynie na efektywność urządzenia. W odkurzaczach workowych konieczna jest wymiana lub oczyszczenie worka, w przypadku odkurzaczy wodnych należy dokładnie czyścić zbiornik na wodę po każdym użyciu. Nieco mniej wymagające są odkurzacze z filtrem HEPA, który zazwyczaj wystarczy kilka razy w roku oczyścić wodą i wysuszyć. Gdy filtr się zużyje, będzie wymagał wymiany. Powinien jednak być na tyle trwały, by ta konieczność nie zachodziła częściej niż raz na kilka lat.
Warto zwrócić uwagę również na kilka innych parametrów odkrzacza dla alergika. Niektóre modele wyposażono we wskaźniki czystości filtra lub zapełnienia worka. Upraszczają one obsługę odkurzacza, my zaś nie musimy czekać, aż siła ssąca wyraźnie spadnie i dopiero wtedy zorientujemy się, że czas na czyszczenie. Przed zakupem sprawdźmy też, jak głośno będzie pracował odkurzacz – zbyt wysoki poziom hałasu może być dla niektórych uciążliwy. Na wygodę obsługi odkurzacza wpłynie też długość kabla, prosty montaż poszczególnych elementów i dodatkowe wyposażenie dołączone do urządzenia. Przydatnymi akcesoriami mogą być specjalne ssawki do parkietu czy tapicerki, szczotka do prania dywanów czy turboszczotka.