Trwa ładowanie...

Czy dzieci boją się powrotu do nauki stacjonarnej? Prezentujemy wyniki badań

 Anna Klimczyk
21.02.2022 12:16
Dzieci boją się powrotu do nauki stacjonarnej? Prezentujemy wyniki badań
Dzieci boją się powrotu do nauki stacjonarnej? Prezentujemy wyniki badań (Getty Images)

Jakie są skutki zdalnego nauczania? Czy dzieci obawiają się powrotu do szkół? "Dziennik Gazeta Prawna" opisuje wyniki badania przeprowadzonego w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. "Uczniowie polskich szkół najbardziej boją się, że nie podołają zarówno wymaganiom stawianym przez nauczycieli, jak i stacjonarnej edukacji".

spis treści

1. Powrót uczniów do nauki stacjonarnej

Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna" powrót uczniów do nauki stacjonarnej oznacza "problemy adaptacyjne", co pokazują badania przeprowadzone równolegle w czterech państwach na liczących po kilkaset osób grupach uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych.

Powrót uczniów do nauki stacjonarnej
Powrót uczniów do nauki stacjonarnej (Getty Images)
Zobacz film: "Czy twoje dziecko jest rozpieszczone?"

Z przeprowadzonych badań wynika, że "dzieci przystępują dziś do nauki bardziej spięte niż ich rówieśnicy z innych krajów". Profesor Piotr Długosz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, kierujący polską częścią projektu, którego cytuje dziennik, podkreśla, że to właśnie szkoła jest dla nich najważniejszym powodem stresu.

- Jest w nich większa niechęć do samej instytucji - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem profesor Długosz.

Dodaje, że uczniowie polskich szkół najbardziej boją się, że nie podołają zarówno wymaganiom stawianym przez nauczycieli, jak i stacjonarnej edukacji.

- Zapewne dlatego najmniej jest wśród nich zwolenników nauki w szkole, a najwięcej online - dodaje.

2. Problemy w nauce - gdzie dzieci szukały pomocy?

Według dziennika możliwości nauki zdalnej w badanych krajach były zbliżone. Najczęściej uczniowie zajęcia online odbywali we własnym pokoju.

"Najgorsze warunki, według badaczy, mieli młodzi Czesi i Słowacy, zwłaszcza z najmniejszych miejscowości i wsi" - możemy przeczytać w dzienniku.

Łącznie aż mniej niż połowa ankietowanych zadeklarowała systematyczne uczęszczanie na zajęcia. Jedynie na Węgrzech było to 51 proc.

Gdy pojawiały się problemy w nauce, młodzi ludzie w pierwszej kolejności szukali pomocy u rodziców, Polacy robili to najrzadziej (54 proc., wobec np. 71 proc. na Węgrzech).

- Niestety nasze dzieciaki też najczęściej odpowiadały, że pomocy nie otrzymały od nikogo - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dodaje, że u nas zdecydowanie częściej uczniowie korzystali z korepetycji (12 proc. w porównaniu do 2 - 5 proc. w pozostałych krajach).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze