Trwa ładowanie...

"Klątwa Amiszów" zabijała dzieci. Po piętnastu latach rozwiązano zagadkę

Avatar placeholder
16.01.2020 20:34
"Klątwa Amiszów" zabijała dzieci. Po piętnastu latach rozwiązano zagadkę
"Klątwa Amiszów" zabijała dzieci. Po piętnastu latach rozwiązano zagadkę (iStock)

15 lat temu rodzina Amiszów ze wschodu USA przeżyła ogromną tragedię. Jedno z dzieci zmarło nagle, bawiąc się przed domem. Kilka miesięcy później w podobnych okolicznościach zmarło kolejne dziecko pary. W ciągu sześciu lat nagle, bez ustalonej wówczas przyczyny, zmarła szóstka dzieci z tej rodziny.

1. Nagła śmierć dziecka

Nagła śmierć dzieci zdarza się czasem w następstwie niewykrytych na czas chorób. Po śmierci dziecka zarządza się autopsję, która pomaga odkryć przyczynę zgonu. Zazwyczaj przedwczesna śmierć dziecka spowodowana jest niewykrytą wadą serca.

W tym przypadku jednak po sekcji zwłok było więcej pytań niż odpowiedzi. Patolog nie był w stanie stwierdzić, co doprowadziło do nagłej śmierci dziecka.

Tragedia była określana przez media jako "klątwa Amiszów" (iStock)
Tragedia była określana przez media jako "klątwa Amiszów" (iStock)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Kiedy zmarło drugie dziecko, lekarz przeprowadzający autopsję nawiązał kontakt z naukowcami z Laboratorium Mayo Clinic Windland Smith Rice. Był to zespół, który przeprowadzał autopsję z użyciem badań genetycznych. Śledczy postanowili skorzystać z ich możliwości.

2. Gen RYR2

Już po przeanalizowaniu dokumentacji lekarze wytypowali podejrzanego. Ich zdaniem winowajcą w obu przypadkach mógł być gen RYR2. A w zasadzie jego mutacja, która może powodować problemy z arytmią serca. Niewykryta może prowadzić do nagłych zatrzymań akcji serca.

Naukowcy przebadali geny niemal wszystkich osób w wiosce (iStock)
Naukowcy przebadali geny niemal wszystkich osób w wiosce (iStock)

Po dokładnych badaniach okazało się, że był to błędny trop. Sprawa pozostała nierozwiązana przez ponad dekadę. Lata mijały, a do wioski Amiszów przyjeżdżały kolejne zespoły badawcze, które próbowały odnaleźć przyczynę zgonów.

3. Geny odpowiedzialne za nagłą śmierć dzieci

Teraz nastąpił w sprawie. Naukowcy z Mayo Clinic opublikowali wnioski z pogłębionej analizy genetycznej próbek zebranych w wiosce. Okazało się, że winę za zgony może ponosić mutacja genetyczna, którą nieżyjący pacjenci otrzymali od wspólnych przodków. W analizie wykryto, że z 23 osób zamieszkujących wioskę, które miały zmutowany gen, aż 18 umarło nagle.

Amisze unikają kontaku z innymi ludźmi (iStock)
Amisze unikają kontaku z innymi ludźmi (iStock)

Gen, który naukowcy podejrzewali od samego początku, był dobrym tropem. Okazało się jednak, że by zaburzenie wystąpiło, potrzeba było dziedziczenia od obu przodków (zarówno po linii męskiej, jak i żeńskiej). Ze względu na niewielką grupę, w jakiej mieszają się geny Amiszów, są oni znacznie bardziej narażeni na występowanie groźnych chorób genetycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze