Trwa ładowanie...

Dyrektorka usunęła religię z planu lekcji. Powód może zaskoczyć

Avatar placeholder
22.09.2022 11:16
Dyrektorka usunęła religię z planu lekcji
Dyrektorka usunęła religię z planu lekcji (East News)

Władze jednej z krakowskich podstawówek zredukowały lekcje religii z dwóch do jednej godziny tygodniowo. Powodem jest brak katechetów. Kuria musiała zaakceptować to rozwiązanie.

Dyrektorka usunęła religię z planu lekcji
Dyrektorka usunęła religię z planu lekcji (East News)
spis treści

1. Coraz mniej osób uczęszcza na religię

Lekcje religii od lat są tematem gorących dyskusji. Uczęszcza na nie coraz mniej uczniów, co potwierdza opublikowany w lipcu 2022 roku raport CBOS "Polski pejzaż religijny - z dalekiego planu". CBOS bada deklarację uczestnictwa w zajęciach wśród uczniów szkół ponadpodstawowych od 2010 roku. Przed dwunastu laty, w grupie 17-19 lat aż 93 proc. badanych uczęszczało na lekcje religii.

W 2018 roku ten odsetek spadł do 70 proc., a w 2022 - do 54 proc.

Jednak w jednej z krakowskich szkół zredukowano ilość lekcji religii nie z powodu braku chętnych na uczestnictwo w zajęciach.

- W naszej szkole religia jest ważnym przedmiotem. Na 140 uczniów nie chodzą na nią tylko dwie osoby. Większości rodziców na tych lekcjach zależy - podkreśla w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", Iwona Pasznicka-Longa, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie.

2. Usunięto religię z planu zajęć

W prowadzonej przez kobietę placówce od września, z dwóch godzin religii w tygodniu została tylko jedna. Dyrektorka tłumaczy, że powodem tej decyzji są braki kadrowe.

By wyjaśnić rodzicom swoich uczniów, dlaczego w placówce zaszły takie zmiany, Iwona Pasznicka-Longa zaprosiła na zebranie przedstawiciela Archidiecezji Krakowskiej.

- To kuria jest odpowiedzialna za katechetów w szkole, ona daje im uprawnienia do uczenia religii, ona ich do niej przysyła, więc chciałam, żeby ktoś z kurii wyjaśnił rodzicom, dlaczego do nas nikogo nie przysłała - mówi w rozmowie z "Wyborczą".

Iwona Pasznicka-Longa zapewnia, że o sytuacji w swojej szkole informowała Wydział Katechetyczny Archidiecezji Krakowskiej już w czerwcu, a o braku specjalisty (taka osoba musi mieć skończone studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki) wiedziano także w Małopolskim Kuratorium Oświaty.

3. Zamiast dwóch lekcji religii odbywa się tylko jedna

Niestety do połowy sierpnia kuria nie wykonała żadnych ruchów, potem zaś miała uspokajać dyrekcję, że znajdzie się odpowiednia osoba.

Taka osoba się znalazła, ale zrezygnowała następnego dnia. Małopolskie Kuratorium Oświaty wyszło więc naprzeciw problemowi i wydało zgodę, by w razie czego placówka mogła zatrudnić katechetę bez pełnych uprawnień. Gdy nikogo takiego nie znaleziono, kuria zgodziła się na zmniejszenie liczby lekcji w tygodniu do jednej.

Wyjątek stanowią uczniowie przygotowujący się do komunii i bierzmowania - u nich w planie nadal widnieją dwie lekcje religii. Jak informuje "Wyborcza" obecnie w szkole pracują dwie katechetki na półtora etatu.

Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie to nie jedyna szkoła, gdzie pojawia się problem z kompletowaniem kadry na zajęcia z religii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze