Trwa ładowanie...

Duże zmiany w szkołach od 1 września. To przyniesie nowy rok szkolny

Avatar placeholder
31.08.2022 11:58
Od 1 września uczniów czekają zmiany
Od 1 września uczniów czekają zmiany (East News)

Nadchodzący rok szkolny pełen jest modyfikacji i nowości. Od września 2022 roku uczniów czekają zmiany terminów egzaminów, reorganizacja treści nauczania i nowy przedmiot. Co dokładnie zmieni się w najbliższych miesiącach?

Nowy rok szkolny oznacza zmiany dla uczniów
Nowy rok szkolny oznacza zmiany dla uczniów (Getty Images )

1. Nowe terminy egzaminów

Jedną z nowości, które czekają ósmoklasistów, jest zmiana terminu egzaminu kończącego szkołę podstawową. Do tej pory odbywał się on w kwietniu. Od tego roku uczniowie podejdą do niego w maju.

Tak jak do tej pory, egzamin ósmoklasisty będzie się składał z trzech części. Są to egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Nie będzie organizowany czwarty egzamin z przedmiotu, który wybiera uczeń.

W tym roku, tak jak w latach 2020/2021 i 2021/2022 egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony według zawężonych wymagań, które określa podstawa programowa. Decyzja ta została podjęta, ponieważ obecni ósmoklasiści, przez pandemię, część swojej edukacji przeszli w trybie zdalnym.

2. Nowy przedmiot w szkołach

O nowym przedmiocie, jakim jest HiT, głośno zrobiło się za sprawą podręcznika, który budzi wiele kontrowersji. Od 1 września uczniowie w I klasie liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia uczęszczać będą na historię i teraźniejszość.

Docelowo przedmiot ten zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia wiedzę o społeczeństwie.

3. Uczniowie nauczą się strzelać

Nowy rok szkolny to także zmiany w podstawie programowej edukacji dla bezpieczeństwa. Od 1 września uczniom będzie przekazana wiedza na temat:

  • reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi,

  • pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożeń z użyciem broni konwencjonalnej,

  • edukacji obronnej, ze szkoleniem strzeleckim włącznie.

W ramach przedmiotu wiedzy o bezpieczeństwie, uczniowie będą chodzić na strzelnicę
W ramach przedmiotu wiedzy o bezpieczeństwie, uczniowie będą chodzić na strzelnicę (Getty Images)

W szkołach podstawowych szkolenie strzeleckie wchodzące w skład edukacji obronnej będzie składało się tylko z zajęć teoretycznych. Uczniowie poznają budowę broni i zasady bezpieczeństwa.

4. Nauka zdalna w nadchodzącym roku szkolnym

Dyrektor będzie miał prawo zawiesić zajęcia w szkole. Jeśli przerwa ta miałaby trwać dłużej niż dwa dni, musi zorganizować uczniom zajęcia zdalne. Będzie mógł on podjąć decyzję o zawieszeniu zajęć w przypadkach takich jak:

  • zagrożenie bezpieczeństwa w związku z przebiegiem imprez masowych,

  • zbyt niska temperatura w klasach lub na zewnątrz,

  • zagrożenie związane z sytuacją epidemiologiczną;

  • nadzwyczajne zdarzenie zagrażające zdrowiu i życiu uczniów.

5. Zmiany dotyczące kadry

Nauczycieli również czekają zmiany. Dotyczą one przede wszystkim awansu zawodowego i zasad zdobycia stopnia nauczyciela mianowanego.

Ponadto wprowadzone zostaną zmiany dotyczące zatrudnienia specjalistów w placówkach. Każda szkoła będzie miała obowiązek zatrudnienia pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych. Wymiar czasu ich pracy uzależniony będzie od ilości uczniów.

Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze