Trwa ładowanie...

Domek na drzewie - jak go zrobić?

 Ewa Rosiecka
28.05.2021 20:20
Domek na drzewie - jak go zrobić?
Domek na drzewie - jak go zrobić? (GettyImages)

Domek na drzewie. Kto z nas nie marzył w dzieciństwie o takiej "bazie"? Miejscu, gdzie można schować się przed całym światem lub po prostu spędzić wesoło czas z przyjaciółmi? Dziś, aby spełnić to marzenie, wystarczy mieć działkę lub niewielki ogródek oraz rosnące w nim, masywne i rozłożyste drzewo. Jak zbudować domek na drzewie? Na co zwrócić uwagę?

spis treści

1. Dlaczego dzieciaki marzą o domku na drzewie?

Domek na drzewie to zdecydowanie jedno z marzeń większości dzieci. Miejsce, które kojarzy się z przygodą, dobrą zabawą i beztroską, w którym można urządzać niezapomniane przyjęcia urodzinowe lub po prostu skryć się przed słońcem w upalny, letni dzień.

Motyw domku na drzewie pojawia się w wielu książkach przygodowych dla dzieci, w których bohaterowie mają w nim swoją tajną bazę lub twierdzę nie do zdobycia. Opowieści te rozpalają wyobraźnię najmłodszych, którzy także chcieliby taką przygodę przeżyć. Dziś wybudowanie domku na drzewie jest w zasięgu naszych możliwości. Jak to zrobić?

2. Domek na drzewie: najważniejszy jest dobry plan

Projekt domku na drzewie musi być przede wszystkim dobrze przemyślany - w końcu chodzi tutaj o bezpieczeństwo dzieci. Na samym początku warto się zastanowić:

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
  • czy będziemy robić go samodzielnie, czy wynajmiemy w tym celu profesjonalną ekipę?
  • czego oczekujemy po naszym domku na drzewie?
  • jak ma wyglądać i co zawierać?
  • jakim budżetem dysponujemy?

Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, możemy pójść krok dalej - załatwić ewentualne formalności.

Sposoby na nudę malucha
przeczytaj artykuł

3. Domek na drzewie: formalności przed budową

Na budowę domku na drzewie nie jest potrzebne pozwolenie. Mimo to warto wcześniej upewnić się, czy w okolicy nie są potrzebne inne specjalne zezwolenia, co łatwo sprawdzimy w urzędzie gminy. Dobrze jest także upewnić się, że nasi sąsiedzi nie mają nic przeciwko.

Może się bowiem okazać, że domek, zbudowany na pewnej wysokości, będzie zakłócać widok z okien lub też ingerować w ich prywatność (np. jeśli wybrane przez nas drzewo znajduje się niedaleko domu sąsiadów, a z jego korony widać wnętrze pomieszczeń). Jeśli zawczasu zorientujemy się w sytuacji, unikniemy tym samym ewentualnym napięć międzysąsiedzkich.

4. Na jakim drzewie najlepiej zbudować domek?

Drzewo, na którym będzie wznosił się nasz domek, musi być młode, stabilne, zdrowe, mocne i wytrzymałe. Nie może być zaatakowane przez choroby i pasożyty, które mogłyby osłabić gałęzie lub pień.

W przypadku domku o wymiarach 3 x 3 metra pień drzewa nie powinien być cieńszy niż pół metra, konary zaś 30 cm. Według architektów najlepszymi drzewami, na których możemy wznieść domek, są:

  • jabłonie;
  • lipy;
  • dęby;
  • klony;
  • buki;
  • orzechy;
  • solidne jodły o masywnym pniu i gałęziach.

Warto pamiętać, że drzewo obciążone będzie nie tylko wagą samego domku, ale także ciężarem znajdujących się w nim dzieci.

10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu
10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu

10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu to nasze podpowiedzi, któe polecamy wykorzystać, kiedy będziecie

przeczytaj artykuł

5. Domek na drzewie: projekt

Tak jak każda budowa, tak również nasz domek na drzewie musi być właściwie zbudowany i wyważony. Dlatego też przed przystąpieniem do budowy warto zrobić projekt. Można nabyć gotowy projekt od firm, które zajmują się tym profesjonalnie - w tym przypadku mamy pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy.

W projekcie zawarte powinny być zarówno kwestie estetyczne, jak i konstrukcyjne i funkcjonalne, powinien także znaleźć się w nim spis materiałów potrzebnych do jego budowy oraz wstępny kosztorys.

Jeśli zdecydujemy się projekt utworzyć samodzielnie, warto mimo wszystko skonsultować go z fachowcem, który podpowie, czy domek przez nas zaprojektowany będzie bezpieczny oraz wygodny.

Dobrze, aby konstrukcja domku nie była umiejscowiona zbyt wysoko, tak by dziecko bezpiecznie mogło do niego wchodzić i schodzić. Optymalna wysokość oscyluje między 1,5 a 2,5 metra nad ziemią.

Dodatkowo powinniśmy pamiętać, że dzieci rosną bardzo szybko i w związku z tym zaplanować wysokość domku z pewnym zapasem. Nie chcielibyśmy na pewno, aby za rok lub dwa okazało się, że domek jest już zbyt niski.

6. Jakie materiały będą nam potrzebne?

Do budowy domku potrzebne będą:

  • drewniane belki;
  • płyty OSB;
  • deski;
  • blacha falista, do przykrycia dachu (lub dachówki).

Ilość wymienionych wyżej materiałów zależy od wymiarów domku. Ponadto niezbędne będą:

  • pilarka;
  • wiertarka;
  • wyrzynarka;
  • miarka;
  • wkręty;
  • okulary ochronne;
  • impregnat;
  • farby do drewna;
  • wysoka drabina.
10 zabaw pobudzających zmysły dziecka
10 zabaw pobudzających zmysły dziecka

Dla małego dziecka często atrakcyjniejsze od pluszaków w pastelowych kolorach są szeleszczące torebki

przeczytaj artykuł

7. Domek na drzewie: jakie koszty?

To, ile zapłacimy na budowę domku na drzewie, zależy od tego czy będziemy go robić sami, czy też wynajmiemy w tym celu profesjonalną firmę. Jeśli decydujemy się na budowę samodzielnie, koszty nie powinny przekroczyć kilkuset złotych. Ceny budowy tego typu domków przez profesjonalistów zaczynają się od dwóch tysięcy złotych.

Warto wziąć pod uwagę, że na samodzielną budowę domku poświęcimy mnóstwo czasu i energii, więc jeśli nie przepadamy za majsterkowaniem, lepiej zdecydować się na usługę fachowców.

8. Domek na drzewie: od czego zacząć budowę?

Jeśli zdecydowaliśmy się na budowę domku samodzielnie, nadszedł czas, aby ją rozpocząć. Eksperci zwykle doradzają, aby zacząć od wyboru sposobu, w jaki zostanie on zamocowany na drzewie.

Domek w całości może mieścić się w jego konarach lub też po części na pniu, a częściowo na platformie lub specjalnych wspornikach wkopanych w ziemię i mocowanych do pnia. W sieci znajduje się mnóstwo filmików, obrazujących sposób i przebieg budowy domku na drzewie, warto do nich zajrzeć.

Drugą kwestią jest określenie, na jakim poziomie znajdować się będzie podłoga domku i co ją będzie wspierało, a także sposób, w jaki domek zostanie na drzewie zawieszony. Najczęstszym sposobem jest przykręcenie belek nośnych bezpośrednio do pnia drzewa.

Inny sposobem jest tak zwana pływająca platforma - domek zawieszony jest w tym przypadku na najmocniejszych gałęziach za pomocą łańcuchów i systemu lin.

Jeszcze innym sposobem, najbardziej przyjaznym drzewom jest ulokowanie domku na wkopanych w ziemię i zalanych mieszanką betonu podporach - ten sposób nie narusza pnia drzewa.

9. Konstrukcja domku na drzewie

Następnym etapem jest wykonanie konstrukcji domku. Co do zasady, najgrubsze deski powinny stanowić podłogę, cieńsze zaś wykorzystujemy do wykonania ścian. Podłogę można dodatkowo wzmocnić poprzecznymi belkami, tak by nie załamała się pod ciężarem dzieci. Wszystko powinno być porządnie spięte przy pomocy wkrętów.

Przy pomocy wyrzynarki wycinamy otwory w miejscach, gdzie przez podłogę będą przechodziły gałęzie i pień. Wykonując ściany, pamiętamy też o otworach na okna oraz drzwi.

Do ścian bocznych przymocowujemy konstrukcję dachu, najlepiej dwuspadowego, który zimą nie załamie się pod naporem zalegającego śniegu. Pokrycie dachu możemy wykonać przy pomocy blachy falistej lub płyty bitumicznej, pod które dobrze jest położyć grubą, nieprzemakalną folię z tworzywa sztucznego.

10. Wejście do domku na drzewie

Ważnym etapem budowy jest rozplanowanie wejścia do domku. Jak wszystko inne, powinno ono być bezpieczne i stabilne. W przypadku starszych dzieci może być to drabinka ze sznurka, młodszych zaś drewniana lub też schodki samonośne, z boczną balustradą.

Pod drzewem, na którym znajduje się nasz domek, dobrze jest wysypać coś miękkiego, np. wióry drzewa, które w razie konieczności zamortyzują ewentualny upadek z wysokości.

11. Jak wykończyć domek na drzewie?

Tak jak każda budowla, domek na drzewie wymaga wykończenia. Przede wszystkim należy oszlifować ściany wewnętrz i na zewnątrz domku, aby dziecko nie nadziało się na drzazgi, a następnie zaimpregnować.

Na koniec warto położyć jedną lub dwie warstwy lakieru, co sprawi, że domek będzie prezentował się okazalej, a ponadto zabezpieczymy konstrukcję przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz owadami.

Niezależnie od tego, czy zrobimy domek samodzielnie, czy też z pomocą fachowców, będzie to dla dziecka wspaniałe miejsce zabawy, schronienie w czasie deszczu i upału, miejsce spotkań z przyjaciółmi i niezawodny sposób na nudę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze