Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Dolegliwości pokarmowe a alergia u dzieci

Avatar placeholder
29.05.2019 09:32
Dolegliwości pokarmowe a alergia u dzieci
Dolegliwości pokarmowe a alergia u dzieci (123rf)

Alergia pokarmowa jest chorobą, która negatywnie wpływa na komfort życia dziecka, jednak przy odpowiednim ustawieniu diety eliminującej alergeny, możemy uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji, jak niedożywienie czy zaburzenia wzrastania. Na szczęście, dzieci nabywają wraz z wiekiem tolerancję na uczulające pokarmy i około 70-80 proc. z nich „wyrasta” z alergii na mleko krowie do 3-4 roku życia.

1. Objawy pokarmowe

Aby zdiagnozować alergię, warto przyjrzeć się reakcjom dziecka związanym z przyjmowaniem, trawieniem i wydalaniem pokarmu, a następnie skonsultować się z lekarzem. Zastanowić nas powinno odmawianie jedzenia i brak apetytu, trudności w przełykaniu lub wrażenie zatkanego przełyku oraz któryś z poniższych symptomów.

Biegunka niemowlętom zdarza się często, ale niepokoić może zwłaszcza jej przewlekła postać, trwająca ponad 2 dni lub biegunka z krwią. Jeśli stan dziecka (zwłaszcza poniżej 6. miesiąca życia) nie ulegnie poprawie w ciągu 24 godzin, niezwłocznie zwróć się o pomoc lekarską. Konieczne jest też uzupełnienie utraconych płynów oraz soli mineralnych.

Choroba refluksowa przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy) obejmuje wiele objawów, jak np. wymioty, ulewanie, kaszel, a nawet problemy oddechowe. Przyczyną jest kwaśna treść wydostająca się z żołądka do przełyku. Możesz podejrzewać refluks, jeśli obserwujesz u dziecka trudny do uspokojenia płacz, dziecko nie ma apetytu i słabo przybiera na wadze, odbija mu się i ma nieświeży oddech.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Kolka to dolegliwość powodująca długotrwały płacz dziecka. Należy zwrócić uwagę na inne możliwe symptomy, jak: ogólny niepokój, grymaszenie, słabe przybieranie na wadze lub częste wymioty (5 razy dziennie).

Do najczęstszych przyczyn krwi w stolcu u dzieci należą zaparcia oraz alergie pokarmowe. Jeśli zauważysz krew w kale u dziecka, zasięgnij porady lekarskiej. Przy podejrzeniu krwi w kale wykonaj domowy test na jej obecność.

Wymioty oznaczać mogą wiele chorób, jeśli jednak pojawiają się notorycznie lub dziecko wymiotuje gwałtownie zaraz po karmieniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Wzdęcia to powszechny objaw alergii pokarmowej. Towarzyszyć im mogą m.in.: bóle brzucha lub w klatce piersiowej, trudności z połykaniem, oraz wymienione powyżej objawy ze strony układu pokarmowego.

Zaparcie, czyli utrudnione lub nieczęste oddawanie stolca. Przeciętnie niemowlę oddaje 4–5 stolców dziennie, podczas gdy dziecko w wieku 2 lat wypróżnia się już tylko 1–2 razy dziennie. Ponieważ zaparcie to objaw, a nie choroba, należy w pierwszej kolejności ustalić jego przyczyny, którą oprócz alergii pokarmowej może być przeszkoda w przewodzie pokarmowym lub obniżona ruchomość mięśniówki jelit.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze