Trwa ładowanie...

Więzienia za picie alkoholu w ciąży? Rzecznik Praw Dziecka przedstawił swój pomysł

Avatar placeholder
02.07.2020 18:22
Alkohol a ciąża
Alkohol a ciąża (Getty Images)

Więzienie dla kobiet pijących alkohol w ciąży? Pomysł Rzecznika Praw Dziecka wywołał spore poruszenie. Prof. Krzysztof Czajkowski, krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii uważa jednak, że jest on absurdalny i nieefektywny.

1. Więzienia za picie alkoholu w ciąży?

Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka przedstawił raport ze swojej działalności. Znalazł się w nim fragment dot. problemu spożywania alkoholu przez ciężarne kobiety.

Do więzienia za picie alkoholu w trakcie ciąży?
Do więzienia za picie alkoholu w trakcie ciąży? (Getty Images)

"Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka" – czytamy w raporcie.

Zobacz film: "Nie nakrywaj wózka pieluchą"

W związku z tym RPD proponuje wprowadzić zmiany do Kodeksu karnego. Chce, aby kobiety można było obciążać odpowiedzialnością karną za "czyny skierowane przeciwko zdrowiu i życiu dziecka poczętego".

"Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży" – czytamy w raporcie.

2. Syndrom FASD

Prof. Krzysztof Czajkowski, krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz kierownik Katedry i Klinki Położnictwa i Ginekologii przy WUM zwraca uwagę na to, że raport nie zawiera żadnych konkretnych danych, z których wynikałoby, że odsetek kobiet pijących alkohol w ciąży się zwiększa.

- Problem istnieje, ale dotyczy kobiet ze środowisk patologicznych. Statystycznie na 3 tysiące porodów, które co roku odbieramy w klinice, tylko jedna kobieta przyjeżdża po alkoholu – opowiada prof. Krzysztof Czajkowski.

Picie alkoholu w ciąży jest szczególnie szkodliwe dla płodu do 8. tygodnia ciąży, kiedy kobiety nie są jeszcze świadome faktu, że będą miały dziecko. Skutkiem może być FASD - spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych. Co roku rodzi się z nim 9 tys. dzieci w Polsce. To zespół wad, z jakimi może urodzić się niemowlę. Wśród nich możemy wymienić wady wrodzone serca, ośrodkowego układu nerwowego, kończyn.

Jak podkreśla prof. Krzysztof Czajkowski, FASD jednak dotyczy głównie dzieci urodzonych przez matki uzależnione od alkoholu i nie powinno się piętnować kobiety, która wypije lampkę wina, nie będąc świadomą, że w ogóle jest w ciąży.

Zdaniem eksperta zwiększenie kary za spożywanie alkoholu podczas ciąży nie przyniesie żadnego skutku. – Wsadzanie matki do więzienia to absurdalny pomysł. Efektywna może być tylko kampania informacyjna, która zresztą jest cały czas prowadzona – podkreśla prof. Czajkowski.

3. Lampka wina nie zaszkodzi?

Nie ma jednoznacznych danych, które pokazałyby jaki odsetek Polek spożywa alkohol w trakcie w ciąży. W raporcie Głównego Inspektora Sanitarnego z 2018 czytamy, że takie przypadki należą do rzadkości. Przyznało się do tego tylko 4,84 proc. badanych. Eksperci jednak radzą wziąć poprawkę na wstydliwy dla kobiet charakter pytania oraz na to, że w społeczeństwie wciąż pokutują fałszywe mity.

Jeden z nich mówi, że czerwone wino poprawia morfologię ciężarnej. Inny, że piwo stymuluje laktację. Wiele osób twierdzi też, że składniki alkoholu nie przedostają się przez łożysko do krwi płodu. Wszystko to oczywiście jest nieprawdą.

- Badania pokazują, że po ok. 30 minutach poziom alkoholu we krwi dziecka staje się taki sam, jak u matki. Nie wiemy dokładnie jaka ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku i pewnie żadne badania tego nie wykażą, bo byłoby to nieetyczne – opowiada dr Szymański.

Lekarz podkreśla, że "nieszkodliwa lampka wina" jest mitem i kategorycznie odradza swoim pacjentkom spożywania nawet małej ilości alkoholu.

- Istnieje bardzo dużo zmiennych. Po pierwsze, lampka wina to ile? Po drugie, co znaczy raz na jakiś czas? Po trzecie, każda kobieta reaguje inaczej. Na niską i szczupłą pacjentkę lampka wina wpłynie inaczej niż na wysoką czy otyłą. Dlatego uważam, że kobiety w ciąży nie powinny pić alkoholu wcale – podsumowuje stanowczo dr n. med. Jacek Szymański, ginekolog-położnik z Centrum Medycznego "Żelazna" – Szpital i Przychodnia św. Zofii w Warszawie.

Zobacz także: Czy w ciąży można pić alkohol?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze