Trwa ładowanie...

Do kogo należą pieniądze z Pierwszej Komunii Świętej? Eksperci odpowiadają

 Anna Klimczyk
16.05.2022 09:23
Czy rodzice mają prawo zabrać pieniądze z komunii dziecka?
Czy rodzice mają prawo zabrać pieniądze z komunii dziecka? (Getty Images)

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pieniądze z komunii powinny trafić do kieszeni rodzica, czy dziecka? Gotówka to od lat jeden z najpopularniejszych prezentów komunijnych w naszym kraju. Pieczę nad finansami dzieci, które przystępują do sakramentu, sprawują rodzice, dlatego zdarza się, że po latach obdarowane osoby pytają: gdzie są moje pieniądze z komunii? Eksperci wyjaśniają, czy dzieci mają do nich prawo.

spis treści

1. "Mamo, tato, a gdzie moje pieniądze z komunii?"

"Gdzie są moje pieniądze z komunii?" - to pytanie stało się już pewnego rodzaju memem, mówi się nawet o "klątwie znikania komunijnych pieniędzy". Niektórzy rodzice nie wyobrażają sobie sytuacji, w której zabierają swojemu potomkowi prezent. Odkładają oni zebrane pieniądze "na przyszłość" lub po konsultacji z pociechą kupują za nie dziecku wymarzone rzeczy. Są jednak i tacy rodzice, którzy twierdzą, że podarowana w kopercie gotówka należy się im i przekonują, że pieniądze należy przeznaczyć na ważniejsze wydatki niż "fanaberie malucha".

W maju, w internecie i mediach społecznościowych, możemy zaobserwować prawdziwy wysyp postów o tematyce komunijnej. Na fanpage’u popularnego programu śniadaniowego znalazłam wpis - "Mamo, tato, a gdzie moje pieniądze z komunii? Za chwile porozmawiamy o tym, czy pieniądze należą się dziecku, czy rodzicom". Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy:

"Moje dziecko będzie miało komunie w Anglii i nie ma pojęcia, że może dostać jakieś pieniądze. Uważam, że dziewięciolatek jest za mały, żeby decydować o niemałej kwocie",

"My z mężem ustaliliśmy, że zebrane z komunii pieniądze wpłacamy na lokatę",

"Ja nie jestem zwolenniczką dawania pieniędzy w prezencie, bo potem człowiek ma takie dylematy",

"Gdyby pieniądze były dla rodziców, to goście dawaliby je rodzicom",

"No oczywiście, że pieniądze są własnością dziecka. Co za głupie pytanie",

"Moja córka miała wczoraj komunię i pieniążki, które otrzymała w kopertach, należą w całości do niej" - czytamy.

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego, aby rozwiązać ten finansowy dylemat, przygotowała poradnik "Do kogo należą pieniądze z Komunii"?

2. Czy rodzice mają prawo zabrać pieniądze z komunii dziecka?

Ekspert z Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego zaznacza, że dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej, nie ma zdolności do czynności prawnych, którą nabywa się dopiero po ukończeniu 13. roku życia, a więc zgodnie z art. 14 par. 1 kodeksu cywilnego, nie może zawierać umów. Wyjątkiem może być jedynie załatwianie drobnych spraw życia codziennego tj. zakup bułki w szkolnym sklepiku.

Co to oznacza? Dziecko, za otrzymane na komunię pieniądze, nie może samo sobie kupić np. nowego laptopa, a dokładniej zawrzeć umowy na kupno laptopa, ponieważ w świetle prawa taka umowa jest nieważna.

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego to rodzice sprawują zarząd nad majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Oczywiście zarządu nad majątkiem nie należy mylić z przewłaszczeniem pieniędzy. Opiekunowie powinni przeznaczyć je na potrzeby dziecka np. na jego edukację.

- Kodeks cywilny dopuszcza pewną możliwość zawierania umów przez osoby, które nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli na przykład dzieci poniżej 13 roku życia. Odnosi się to jednak do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego np. zakup bułki lub lodów w szkolnym sklepiku. Natomiast jeśli dziecko bez wiedzy rodziców za środki zgromadzone z prezentów komunijnych zakupiłoby w sklepie laptop, taka umowa w świetle prawa byłaby nieważna - podkreśla prawniczka Justyna Obrębska-Białek z Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Do kogo należą pieniądze z Pierwszej Komunii Świętej?
Do kogo należą pieniądze z Pierwszej Komunii Świętej? (Getty Images)

A co w przypadku, gdy dziecko jednak kupi sobie drogi sprzęt, np. konsolę lub komputer? Wtedy rodzice mogą zwrócić przedmiot do sklepu, żądając zwrotu pieniędzy.

"Jeżeli umowa zakupu została dokonana przez dziecko poniżej 13 roku życia, jest co do zasady umową nieważną w świetle obowiązujących przepisów, zatem strony zwracają sobie w takim przypadku dokładnie, co świadczyły (kupujący zwraca towar, sprzedawca zobowiązany jest do zwrotu pieniędzy). Jeśli jednak dany towar zostanie zakupiony przez rodziców ze środków pochodzących z komunii (o ile zakup ten nie wykracza poza czynności tzw. zwykłego zarządu) przysługują im typowe roszczenia konsumenckie wynikające z obowiązujących przepisów" - czytamy w artykule Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Tak więc, czy rodzice mają prawo zabrać pieniądze z komunii dziecka?

Nie, jednak zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego to rodzice sprawują nad nimi zarząd do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Jednak opiekunowie powinni przeznaczyć pieniądze z komunii na cel zgodny z potrzebami dziecka. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że nieodpowiedni zarząd nad majątkiem dziecka może stać się podstawą do zbadania przez sąd, czy władza rodzicielska jest wykonywana we właściwy sposób oraz zgodnie z interesem dziecka.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze