Dlaczego warto stosować peeling do skóry głowy?
Peeling do skóry głowy (inaczej peeling trychologiczny) to zabieg, który staje się coraz bardziej popularny. Regularnie stosowany może przynieść doskonałe efekty. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat peelingowania skóry głowy!
Systematycznie przeprowadzany peeling głowy wpływa pozytywnie nie tylko na skalp, ale także na włosy. Jakie efekty daje peelingowanie skóry głowy? Jak często należy wykonywać ten zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Co to jest peeling do skóry głowy?
W sklepach z kosmetykami coraz częściej możemy spotkać produkty złuszczające do skóry głowy, które noszą nazwę peelingów. Czym właściwie jest peeling skóry głowy? Otóż jest to zabieg, który usuwa martwy naskórek z powierzchni skalpu. Za jego pomocą możemy osiągnąć dokładnie takie same efekty, jak w przypadku peelingu twarzy czy ciała. Warto pamiętać, że samo mycie głowy nie wystarczy, aby skutecznie usunąć ze skalpu nagromadzone zanieczyszczenia czy resztki kosmetyków. Dlatego tak ważne jest, aby stosować na włosy peeling, za pomocą którego z łatwością można dokładnie oczyścić skórę głowy. Rezultaty zabiegu to m. in. oczyszczenie skalpu, złagodzenie podrażnień, zmniejszenie przetłuszczania się włosów oraz ich wzmocnienie.
Efekty stosowania peelingu do skóry głowy
Regularnie stosowany peeling skóry głowy nie tylko działa korzystnie na kondycję samego skalpu, ale jest także świetnym sposobem na uzyskanie zdrowych, mocnych włosów. Efekty, jakie można osiągnąć dzięki systematycznemu złuszczaniu skóry głowy to przede wszystkim:
- oczyszczenie skóry głowy z codziennych zanieczyszczeń oraz resztek kosmetyków (szamponów, stylizatorów itp.);
- lepsze wchłanianie się kosmetyków, takich jak np. serum czy wcierki (składniki odżywcze lepiej wchłaniają się w dokładnie oczyszczoną skórę);
- zmniejszenie przetłuszczania się włosów (systematycznie wykonywany peeling reguluje pracę gruczołów łojowych);
- delikatne uniesienie włosów u nasady;
- zmniejszone swędzenie skóry głowy;
- łagodzenie podrażnień skalpu;
- zmniejszenie wypadania włosów;
- poprawa kondycji i zwiększenie blasku włosów;
- uzyskanie przyjemnego uczucia lekkości i świeżości skóry głowy;
- pomoc w walce z łupieżem na skórze głowy;
- przyspieszenie porostu włosów (peeling poprawia ukrwienie skóry głowy).
Rodzaje peelingów do skóry głowy
Na rynku są dostępne różne rodzaje peelingów do skóry głowy. Najbardziej popularne są peelingi mechaniczne. Bazą peelingu mechanicznego może być np. szampon, w którym zatopione są drobinki złuszczające (mogą to być zmielone pestki owoców, sól, cukier lub różnego rodzaju glinki). Nieodłącznym elementem stosowania tego typu preparatów jest kilkuminutowy masaż skóry głowy. Innym rodzajem produktów złuszczających do skóry głowy są peelingi chemiczne, które pozwalają w łagodny sposób pozbyć się martwego naskórka. Ich stosowanie nie wymaga pocierania, dzięki czemu nadają one się nawet do wrażliwej skóry głowy. Stosowanie takich produktów jest bardzo proste - wystarczy nałożyć preparat na skórę głowy i pozostawić na czas określony przez producenta. Peelingi chemiczne można podzielić na produkty kwasowe i enzymatyczne. Peelingi kwasowe opierają swoje działanie na różnego rodzaju kwasach, które posiadają właściwości złuszczające. Składnikami aktywnymi peelingów enzymatycznych są natomiast enzymy, pozyskiwane najczęściej z kwasów owocowych.
Peeling skóry głowy – dla kogo?
Peeling do skóry głowy to idealne rozwiązanie dla każdego - niezależnie od posiadanego rodzaju i kondycji włosów. Preparaty złuszczające warto stosować nawet wtedy, gdy nie mamy większych problemów ze skórą głowy. O wykonaniu tego zabiegu powinny jednak szczególnie pomyśleć osoby, które:
- mają problem z szybkim przetłuszczaniem się włosów;
- zauważyły, że ich skóra głowy jest zaczerwieniona lub podrażniona;
- odczuwają swędzenie skóry głowy;zmagają się z wypadaniem włosów;
- borykają się z łupieżem;
- chcą przyspieszyć porost włosów;
- chcą delikatnie odbić włosy od nasady;
- pragną poprawić kondycję swoich włosów;
- zamierzają dokładnie oczyścić skórę głowy z zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków.
Jak peelingować skórę głowy?
Sięgając po kosmetyki do oczyszczania skóry głowy, należy postępować zgodnie z instrukcją producenta. Istnieją jednak pewne podstawowe zalecenia dotyczące wykonywania tego typu peelingów. Przed użyciem preparatu dokładnie umyj włosy. Z kolei po zmyciu peelingu warto umyć głowę delikatnym szamponem. Będąc w temacie peelingowania skóry głowy, warto wspomnieć o częstotliwości stosowania tego zabiegu. Aby peeling skalpu przyniósł oczekiwane efekty, musi być wykonywany regularnie. Na początku najlepiej używać go raz w tygodniu. Po zaobserwowaniu pozytywnych efektów (zmniejszone przetłuszczanie się włosów, złagodzenie podrażnień skóry głowy), można zmniejszyć częstotliwość wykonywania zabiegu i używać peelingu raz na 2 tygodnie. Częstość przeprowadzania zabiegu zależy przede wszystkim od indywidualnej reakcji skóry na peeling oraz od tego, jak szybko osiągniemy oczekiwany efekt.
Peeling skóry głowy to zabieg, który ma pozytywny wpływ na skalp i włosy. Warto wykonywać go nie tylko w przypadku wystąpienia problemów ze skórą głowy. Peeling trychologiczny może być stosowany przez każdego, kto chce dogłębnie oczyścić skalp i przedłużyć świeżość włosów.