Dlaczego warto jeść suszone pomidory?
Suszone pomidory może i nie wyglądają efektownie, ale są bardzo smaczne i zdrowe. Zawierają wysoką ilość likopenu. Najlepiej smakują te przygotowane samodzielnie w domu.
O prozdrowotnych właściwościach pomidorów wiedzą wszyscy. Te czerwone, soczyste warzywa cenione są przede wszystkim za wysoką zawartość likopenu, przeciwutleniacza, który nadaje im czerwoną barwę (substancję tę znaleźć również można m.in. w czerwonej papryce, czerwonych grejpfrutach i owocach dzikiej róży).
Likopen ma bardzo dobry wpływ na organizm - chroni przed chorobami nowotworowymi, hamuje rozwój wolnych rodników i opóźnia proces starzenia się skóry. Pomidory to ponadto źródło błonnika, potasu, żelaza, fosforu i sodu.
Ale sezon na pomidory nie trwa długo. Ich wyjątkowym smakiem możemy cieszyć się jedynie na przełomie sierpnia i września, kiedy to dojrzewające w słońcu polskie pomidory są łatwo dostępne i tanie.
Poza sezonem warto jednak sięgać po suszone pomidory. Likopen dzięki obróbce termicznej, jest lepiej przyswajany. A dodatkowo olej, w którym są one przechowywane, sprawia, że witaminy A, D, E i K łatwiej się wchłaniają.
1. Jak wybrać dobrej jakości suszone pomidory?
W sklepach mnóstwo jest suszonych pomidorów. Są dostępne w zalewie lub w postaci sproszkowanej. Nie są to produkty tanie. Ich jakość też często pozostawia wiele do życzenia.
Najlepiej więc przygotowywać suszone pomidory w domu. Wbrew pozorom nie jest to zadanie czasochłonne i trudne.
Większość pracy wykonuje za nas piekarnik, do którego wkładamy blaszkę z ułożonymi plastrami pomidorów (można je posypać ziołami prowansalskimi).
Jeśli lato jest upalne, warto pozwolić wygrzewać się pokrojonym pomidorom na słońcu. W ciągu kilku dni powinny być odpowiednio wysuszone. Wówczas wystarczy włożyć je do słoika i zalać oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym.
Lepiej unikać suszonych pomidorów w zalewie z oleju słonecznikowego, kukurydzianego, arachidowego czy z pestek winogron (jest w nich mało kwasów omega-3).
Jeśli decydujemy się na zakup suszonych pomidorów, warto zwrócić uwagę na ich skład. Suszenie, o ile zostało przeprowadzone prawidłowo, pozwala na długie przechowywanie bez konieczności stosowania konserwantów i chemicznych dodatków. Nie znajdziemy ich więc w produktach dobrej jakości, a takich właśnie warto szukać na sklepowych półkach.
Najczęściej na etykiecie suszonych pomidorów wyszczególnione są: przyprawy, olej roślinny, woda, czasem ocet winny, kwas askorbinowy (E300) oraz kwas cytrynowy (E 330).
Suszone pomidory można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najczęściej podaje się je w formie przystawki. Stanowią też popularny dodatek do sałatek (smakowo dobrze komponują się z serem feta). Zmielone, stanowią świetną bazę do past kanapkowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl