Diagramy: rodzaje i sposoby odczytu
Diagramy to sposób prezentacji graficznej określonych pomysłów, idei, konstrukcji, zależności, danych statystycznych czy struktur anatomicznych. Przeczytaj, jakie mogą być diagramy i jak należy je interpretować.
1. Diagramy i wykresy. Czym się różnią?
I diagram, i wykres to graficzny sposób przedstawienia danych. Pierwszy z nich może jednak prezentować również informacje jakościowe (ilustruje np. struktury i relacje). Wykres to z kolei forma nieco bardziej abstrakcyjna, skupiająca się przede wszystkim na wizualizacji wartości ilościowych. Zdarza się jednak, że pojęcia te są używane wymiennie.
Posługiwanie się diagramami pozwala w łatwiejszy i szybszy sposób odczytywać informacje oraz na ich podstawie wyciągać wnioski.
2. Diagramy procentowe. Co to jest?
Diagramy procentowe przedstawiają dane w sposób graficzny. Wielkości na nim przedstawione zawsze sumują się do 100 proc.
Odpowiadajac na pytanie, jakie są diagramy procentowe, wyróżnia się:
- prostokątne
- kołowe
- słupkowe
- kolumnowe
- pierścieniowe
- walcowe
Wiesz już, jakie są diagramy, warto więc wykorzystać tę wiedzę w praktyce. To umiejętność, która na pewno się przyda w przyszłości. Poćwicz i do poszczególnych zadań wykonaj diagramy. Nie zapomnij o podpisywaniu słupków i kolorach.
Zadanie 1: W ogrodzie rosną drzewa: 20 proc. to grusze, 30 proc. to jabłonie, 15 proc. to śliwy, 5 proc. to morele, 16 proc. to brzoskwinie, a 14 proc. to wiśnie. Wykonaj diagram.
Zadanie 2: Przedstaw na diagramie słupkowym wyniki ankiety „Czy lubisz czytać książki”: bardzo lubię – 35 proc., lubię – 5 proc., nie lubię – 19 proc., nie znoszę – 41 proc.
Zadanie 3: Sporządź diagram kołowy wyników ankiety „Jaką aktywność fizyczną preferujesz?”: jeżdżę na rowerze – 61 proc., biegam – 9 proc., pływam – 17 proc., chodzę na siłownię – 9 proc., nie lubię żadnego rodzaju aktywnosci – 4 proc.
Zadanie 4: Na szkolnym kiermaszu sprzedawano prace uczniów. Ręcznie szyte lalki stanowiły 25 proc. wszystkich prac, ludziki z żołędzi – 45 proc., a wyroby z materiałów ekologicznych – 10 proc. Pozostałe prace to laurki okolicznościowe. Wykonaj dowolny diagram procentowy. Ułóż dwa pytania i odpowiedz na nie.
3. Jak rysować diagramy kołowe na komputerze?
Diagramy najczęściej robimy przy wsparciu programów komputerowych. W przypadku pliku Word można je przygotować w następujący sposób:
- Kliknij Wstawianie > Wykres
- Wybierz pozycję Kołowy, a następnie kliknij dwukrotnie odpowiedni wykres kołowy
- Wyświetli się arkusz kalkulacyjny, w którym należy wpisać dane, następnie go zamknij (uwaga: konwertowane są dane z jednej kolumny lub jednego wiersza)
- By zmienić tytuły osi lub etykiety danych, kliknij pozycję Elementy wykresu
- Kliknij Dostosuj wygląd wykresu, jeśli chcesz zmienić kolor lub styl wykresu
- Przycisk Filtry wykresu pokazuje lub ukrywa dane na wykresie
Diagram kołowy warto stosować, w przypadku gdy:
- istnieje tylko jedna seria danych
- jest maksymalnie siedem kategorii (ich większa liczba sprawia, że diagram staje się nieczytelny)
- żadna z wartości danych nie wynosi zero lub mniej niż zero