Trwa ładowanie...

Czym jest schizofrenia rezydualna?

Avatar placeholder
16.05.2019 12:26
Czym jest schizofrenia rezydualna?
Czym jest schizofrenia rezydualna? (123rf)

Kiedy chory zmaga się z ograniczeniem kontaktów społecznych, zaburzeniami mowy, brakiem motywacji, spłyceniem afektywnym to można przypuszczać, że cierpi on na schizofrenię przewlekłą niezróżnicowaną lub na schizofreniczny stan rezydualny. Choroba ta charakteryzuje się właśnie objawami negatywnymi i ogranicza różne czynności psychiczne cierpiącego. Należy pamiętać, że nie jest ważne, czy jest to schizofrenia czy depresja, pomoc i diagnoza powinny być postawione jak najszybciej.

spis treści

1. Kiedy diagnozowana jest schizofrenia rezydualna?

Ten rodzaj dolegliwości występuje bardzo często u osób, które już wcześniej chorowały na schizofrenię, jednak w chwili diagnozy nie mają objawów osiowych psychozy. Nie występują u nich myśli urojeniowe ani halucynacje. Ich myślenie jest w niewielkim stopniu zaburzone, natomiast ich życie emocjonalne jest bardzo zubożałe. Schizofrenia rezydualna jest diagnozowana w momencie, kiedy inny rodzaj zaburzenia wkracza w fazę remisji lub jest w uśpieniu. Należy pamiętać, że nawet jeśli schizofrenia jest nieujawniona, to nadal jest groźna.

2. Pomoc choremu

Nieważne, czy choremu dolega schizofrenia czy depresja, pomoc musi być udzielana systematycznie. Pacjent powinien być ciągle pod obserwacją lekarza i bliskich. W schizofrenii rezydualnej pojawiają się długotrwałe objawy negatywne, które mogą ograniczać funkcje psychiczne. Schizofrenia rezydualna jest późnym i przewlekłym etapem rozwoju innych zaburzeń i występuje najczęściej u tych chorych, u których schizofrenia występowała z omamami i urojeniami.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
W schizofrenii rezydualnej bardzo często występują omamy i urojenia
W schizofrenii rezydualnej bardzo często występują omamy i urojenia

3. Objawy schizofrenii rezydualnej

W tym rodzaju schizofrenii najczęściej nie występują halucynacje, urojenia, niespójność. Pojawiają się inne symptomy choroby, jednak nie są bardzo nasilone. Pomimo tego mogą wpływać na zakłócanie funkcjonowania chorego. Głównymi objawami schizofrenii rezydualnej są: • izolacja społeczna i wycofanie się z kontaktów z otoczeniem, • apatia, • brak motywacji do działania, • pojawienie się zubożenia mowy i wystąpienie braku modulacji głosu, • pojawienie się upośledzenia komunikacji niewerbalnej, • brak dbałości o wygląd zewnętrzny i higienę, • spadek wydolności, • zaburzenia psychoruchowe, • dziwne zachowania.

To musisz wiedzieć:

4. Inne objawy schizofrenii rezydualnej

W niektórych przypadkach chorzy na schizofrenię rezydualną mogą cierpieć na urojenia i omamy. Jednak dzieje się tak bardzo rzadko i objawy te nie są uciążliwe. Istota tego rodzaju schizofrenii polega na tym, że pacjent nie potrafi się dostosować do otoczenia. Chociaż objawy nie są bardzo dokuczliwe, w porównaniu do pozostałych rodzajów schizofrenii, to ich długotrwałe utrzymywanie się jest mało komfortowe dla pacjentów i sprawia, że mają oni trudności z dostosowaniem się do społeczeństwa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze