Czy talk dla niemowląt może wywoływać raka jajnika?
Ława przysięgłych w St. Louis w zeszłym miesiącu przyznała ponad 70 milionów dolarów dla kobiety z Kalifornii, która powiedziała, że stosowała przez długi czas puder Johnson’s Baby, w wyniku czego zachorowała na raka jajnika.
To pociągnęło za sobą dwa kolejne wyroki w tym roku w St. Louis, w których przyznano podobne kwoty zasądzenia. Obecnie istnieje około 1700 stanowych i federalnych pozwów przeciwko koncernowi Johnson & Johnson. Firma jest oskarżana o to, że nie ostrzegła społeczeństwa o potencjalnym związku pudru z zachorowaniem na raka jajnika.
"Głęboko współczujemy kobietom, które zachorowały na raka jajnika i ich rodzinom" - powiedziała w oświadczeniu Carol Goodrich, rzeczniczka firmy.
Jednak dodała, że Johnson & Johnson twierdzi, że jej produkt jest bezpieczny i planuje odwołać się od wszystkich trzech wyroków.
Goodrich zauważa, że dwa przypadki w New Jersey zostały we wrześniu oddalone. Sędzia orzekł, że eksperci naukowi powoda nie byli w stanie odpowiednio uzasadnić swojej teorii, że talk powoduje raka jajnika.
Eksperci w leczeniu raka i zdrowia kobiet stwierdzili, że jeśli istnieje ryzyko, to prawdopodobnie jest ono bardzo małe.
"W najlepszym razie, dane są niejednoznaczne" - powiedział Dr Don Dizon, kierownik General Hospital's Oncology Sexual Health Clinic w Massachusetts.
Dodaje również, że badania, które wykonano u kobiet przed rozwinięciem się u nich raka jajnika, nie wykazały związku między pudrem i rakiem.
Inne badania wykazały nieznacznie podwyższone ryzyko. Dizon zauważa, jednak, że te badania opierały się na wspomnieniach kobiet odnośnie do ich przeszłego korzystania z pudru i więc ich wyniki mogą być stronnicze.
"Kilka lat badań medycznych nie potwierdza hipotezy, że stosowanie talku powoduje raka jajnika" – powiedział w oświadczeniu Dr Hal Lawrence jest prezes Amerykańskiego Kongresu Położnictwa i Ginekologii.
Talk to minerał wydobywany ze skał. Zmielony na drobny proszek jest używany, aby pomóc pochłaniać wilgoć i zmniejszać tarcia na powierzchni skóry. Nie jest jednak polecany przez ginekologów i położników.
Przez dziesiątki lat wiele kobiet używało pudru dla niemowląt zawierającego talk w ich okolicy narządów płciowych, aby zachować uczucie suchości i świeżości.
"Kiedyś, używanie talku, było miernikiem higieny i komfortu dla kobiet" - powiedział Dizon.
"Ale czy istnieje naukowe lub prozdrowotne wytłumaczenie, że muszą one używać pudru na swoje narządy płciowe? Nie ma żadnych" - dodał.
Oskarżyciele w sprawach z St. Louis twierdzili, że talk może migrować do jajników. A to może powodować reakcję zapalną, która tworzy warunki, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju raka.
Jednak badacze stwierdzili, że w przypadku raka nie można przytoczyć żadnych ostatecznych dowodów potwierdzających związek przyczynowo-skutkowy.
"Jedynym czynnikiem realnego ryzyka raka jajnika i z tym zgadzają się wszyscy, jest genetyka, a więc przypadki raka w rodzinie lub mutacja BRCA1" - powiedział genetyk dr Steven Narod, starszy naukowiec w Women's College Hospital w Toronto.
"Jeśli istnieje ryzyko związane talkiem, to bardzo małe i trudne do zmierzenia" - powiedział.