Trwa ładowanie...

Czy talk dla niemowląt może wywoływać raka jajnika?

Ława przysięgłych w St. Louis w zeszłym miesiącu przyznała ponad 70 milionów dolarów dla kobiety z Kalifornii, która powiedziała, że stosowała przez długi czas puder Johnson’s Baby, w wyniku czego zachorowała na raka jajnika.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

To pociągnęło za sobą dwa kolejne wyroki w tym roku w St. Louis, w których przyznano podobne kwoty zasądzenia. Obecnie istnieje około 1700 stanowych i federalnych pozwów przeciwko koncernowi Johnson & Johnson. Firma jest oskarżana o to, że nie ostrzegła społeczeństwa o potencjalnym związku pudru z zachorowaniem na raka jajnika.

"Głęboko współczujemy kobietom, które zachorowały na raka jajnika i ich rodzinom" - powiedziała w oświadczeniu Carol Goodrich, rzeczniczka firmy.

Jednak dodała, że Johnson & Johnson twierdzi, że jej produkt jest bezpieczny i planuje odwołać się od wszystkich trzech wyroków.

Goodrich zauważa, że dwa przypadki w New Jersey zostały we wrześniu oddalone. Sędzia orzekł, że eksperci naukowi powoda nie byli w stanie odpowiednio uzasadnić swojej teorii, że talk powoduje raka jajnika.

Istnieją obawy, że popularny puder dla niemowląt może wywoływać raka jajników
Istnieją obawy, że popularny puder dla niemowląt może wywoływać raka jajników (Shutterstock)

Eksperci w leczeniu raka i zdrowia kobiet stwierdzili, że jeśli istnieje ryzyko, to prawdopodobnie jest ono bardzo małe.

"W najlepszym razie, dane są niejednoznaczne" - powiedział Dr Don Dizon, kierownik General Hospital's Oncology Sexual Health Clinic w Massachusetts.

Dodaje również, że badania, które wykonano u kobiet przed rozwinięciem się u nich raka jajnika, nie wykazały związku między pudrem i rakiem.

Inne badania wykazały nieznacznie podwyższone ryzyko. Dizon zauważa, jednak, że te badania opierały się na wspomnieniach kobiet odnośnie do ich przeszłego korzystania z pudru i więc ich wyniki mogą być stronnicze.

"Kilka lat badań medycznych nie potwierdza hipotezy, że stosowanie talku powoduje raka jajnika" – powiedział w oświadczeniu Dr Hal Lawrence jest prezes Amerykańskiego Kongresu Położnictwa i Ginekologii.

ZOBACZ TAKŻE:

Talk to minerał wydobywany ze skał. Zmielony na drobny proszek jest używany, aby pomóc pochłaniać wilgoć i zmniejszać tarcia na powierzchni skóry. Nie jest jednak polecany przez ginekologów i położników.

Przez dziesiątki lat wiele kobiet używało pudru dla niemowląt zawierającego talk w ich okolicy narządów płciowych, aby zachować uczucie suchości i świeżości.

"Kiedyś, używanie talku, było miernikiem higieny i komfortu dla kobiet" - powiedział Dizon.

"Ale czy istnieje naukowe lub prozdrowotne wytłumaczenie, że muszą one używać pudru na swoje narządy płciowe? Nie ma żadnych" - dodał.

Oskarżyciele w sprawach z St. Louis twierdzili, że talk może migrować do jajników. A to może powodować reakcję zapalną, która tworzy warunki, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju raka.

Jak dbać o skórę niemowląt?
Jak dbać o skórę niemowląt? [9 zdjęć]

Zmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra – niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że...

zobacz galerię

Jednak badacze stwierdzili, że w przypadku raka nie można przytoczyć żadnych ostatecznych dowodów potwierdzających związek przyczynowo-skutkowy.

"Jedynym czynnikiem realnego ryzyka raka jajnika i z tym zgadzają się wszyscy, jest genetyka, a więc przypadki raka w rodzinie lub mutacja BRCA1" - powiedział genetyk dr Steven Narod, starszy naukowiec w Women's College Hospital w Toronto.

"Jeśli istnieje ryzyko związane talkiem, to bardzo małe i trudne do zmierzenia" - powiedział.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.