Czy noszenie szkolnego plecaka pomaga wzmacniać stawy? Dzieci z wiotkością stawów ZHK powinny ćwiczyć z małymi ciężarami
Rok szkolny w pełni, a więc plecaki coraz cięższe. Wiele mówi się o tym, że dzieci w obecnych czasach są coraz słabsze i mniej odporne na różne kontuzje. Rzeczywiście, można zaobserwować, że dzieci chętniej przebywają przed ekranami komputera lub smarfona, niż grając w piłkę i wspinając się na drzewa. Pojawiają się głosy fizjoterapeutów, że noszenie plecaka może wzmocnić stawy i rodzice nie powinni się ich obawiać. Czy tak jest? Sprawdzamy.
1. ZHK – wiotkość stawów u dzieci
ZHK to uogólniona wiotkość stawów, zwana także zespołem hipermobilności konstytucjonalnej i dotyczy głównie dzieci. Jest to zespół zaburzeń w tkance łącznej, która w tym przypadku jest niewydolna.
Czym objawia się ZHK? Przede wszystkim zwiększonym zakresem ruchów w stawach.
- Osoby dotknięte ZHK mają ogromny problem, żeby utrzymać jedną pozycję. Zazwyczaj dzieciaki wiercą się, ponieważ nie odczuwają stabilności w stawach – mówi fizjoterapeutka Karolina Guzy.
U osób z tym schorzeniem równolegle występują inne choroby.
- U dzieci zaobserwować można zaburzenia ze strefy psychicznej, takich jak nerwica. Lekarze diagnozują również zwiększoną kruchość naczyń krwionośnych – mówi fizjoterapeutka.
Kiedy w mediach i szkołach trwa dyskusja o tym, że plecaki uczniów z roku na rok są cięższe, niektórzy fizjoterapeuci twierdzą, że noszenie plecaka wzmacnia zwiotczałe stawy i pomaga im się zregenerować. Przecież to trening siłowy jest najlepszy, aby wzmocnić ciało. Obciążenia powinny być małe i dopiero stopniowo zwiększane. Jak się to ma do plecaków uczniów?
- Niestety, to się nie uda. Plecak ucznia waży ok. 5 kg. Po pierwsze to za dużo, a po drugie i najważniejsze - ciężar musi być równo rozłożony. Ten plecak powinien przylegać idealnie do pleców dziecka i najlepiej jakby miał przepięcia na wysokości bioder, żeby odciążyć inne partie pleców – mówi Guzy.
Okazuje się, że ciężki plecak dla dzieci z wiotkością stawów nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepsze dla nich będą regularne wizyty u fizjoterapeuty i ćwiczenia z małymi ciężarami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl