Trwa ładowanie...

Czy należy leczyć niedoczynność tarczycy w ciąży?

Lek. Mateusz Nawrocki
Lek. Mateusz Nawrocki 15.05.2019 10:08
Czy należy leczyć niedoczynność tarczycy w ciąży?
Czy należy leczyć niedoczynność tarczycy w ciąży? (123rf)

Niedoczynność tarczycy wiąże się ze spowolnieniem wielu procesów zachodzących w naszym organizmie. Typowymi objawami niedoczynności tarczycy jest między innymi wzrost masy ciała, przewlekłe zmęczenie, uczucie chłodu, czy też sucha, spękana skóra. Około pięciokrotnie częściej dotyka kobiet – w tym również w okresie ciąży, która jest specyficznym czasem w życiu , kiedy w organizmie występuje zmiana stężeń hormonów.

To właśnie w tym czasie dochodzi do „burzy hormonalnej” i zmian stężeń hormonów. W czasie ciąży, produkcja TSH (hormon produkowany przez przysadkę), ulega zmniejszeniu. Jeśli jednak poziomy te podwyższą się, może to świadczyć o rozwijającej się niedoczynności tarczycy.

Naukowcy zauważają, że taki stan może prowadzić nawet do utraty ciąży. Najnowsze badania opublikowane w magazynie „The BMJ”, opisują, że leczenie nawet subklinicznej niedoczynności tarczycy może zredukować ryzyko utraty ciąży, szczególnie u pacjentek z niewiele podwyższonym poziomem TSH.

Regularne badania w ciąży są konieczne
Regularne badania w ciąży są konieczne (123RF)
Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Jak zaznacza jeden z kierowników badania, będący także endokrynologiem, analizy wykazują, że nie leczona subkliniczna niedoczynność tarczycy wiąże się z większym ryzykiem utraty ciąży, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, a nawet spowodować może śmierć płodu.

Wygląda na to, że wprowadzenie leczenia, może zredukować w pewien sposób to ryzyko, ale terapia może się wiązać także z innymi efektami ubocznymi. W celu ustalenia jasnych wniosków, naukowcy poddali analizie blisko 5,5 tysiąca kobiet w ciąży z subkliniczną niedoczynnością tarczycy.

Ustalono, że kobiety u których prowadzono odpowiednią terapię, miały nawet o 38 procent niższe ryzyko utraty ciąży. Leczenie wiązało się jednak z większym ryzykiem porodu przedwczesnego, cukrzycy ciążowej czy też stanu przedrzucawkowego.

Naukowcy zaznaczają, że największe korzyści z wprowadzonej terapii odniosły kobiety, które wyjściowo miały wysoki poziom TSH. Naukowcy uważają, że leczenie niedoczynności tarczycy zależy od poziomu TSH – aby odnieść największe korzyści konieczna jest terapia w ściśle wyznaczonych granicach stężenia hormonu.

Badacze zauważają również, że konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań oceniających bezpieczeństwo stosowania lewotyroksyny w ciąży (lek stosowany w niedoczynności tarczycy).

Przedstawione badania mogą okazać się pomocne dla lekarzy prowadzących ciążę - Amercian Thyroid Association opublikowało zoptymalizowane wytyczne dotyczące leczenia kobiet ciężarnych, u których może wystąpić choroba tarczycy w ciąży.

Odpowiednie wytyczne stanowią dobre rozwiązanie dla prowadzenia skutecznej terapii, która będzie miała korzyści zarówno dla kobiet, jak i rozwijających się w ich łonie dzieci.

Każda kobieta, u której występują zaburzenia hormonalne powinna znajdować się pod opieką lekarza ginekologa. Efektywne leczenie jest kluczowym dla prawidłowego przebiegu ciąży, porodu i późniejszego rozwoju dziecka.

Regularne wizyty ciężarnych u ginekologa są z tego względu konieczne – wytyczne odnoszące się do każdego okresu ciąży określają, jakie badania powinny być wykonywane w danym okresie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze