Trwa ładowanie...

Czy można zostawić żel do dezynfekcji w samochodzie?

Amerykańscy strażacy ostrzegają przed pozostawianiem płynu do dezynfekcji w aucie
Amerykańscy strażacy ostrzegają przed pozostawianiem płynu do dezynfekcji w aucie (Getty Images)

Żele do dezynfekcji to skuteczna broń w walce z koronawirusem. Warto zawsze mieć je przy sobie, jednak strażacy ostrzegają przed zostawianiem takiego płynu w zamkniętym samochodzie. Tłumaczą, że pod wpływem wysokiej temperatury może dojść do wybuchu. Czy jednak zagrożenie jest realne?

1. Nie zostawiaj żelu do dezynfekcji w samochodzie

Na razie to tylko ostrzeżenie. Do tej pory nie odnotowano żadnego takiego przypadku, jednak strażacy z jednostki w Oconomowoc w amerykańskim stanie Wisconsin już wydali ostrzeżenie. A po nich z podobnym apelem zwrócił się do mieszkańców Narodowy Związek Ochrony Przeciwpożarowej (ang. National Fire Protection Association).

Środek do dezynfekcji powstaje głównie na bazie wysokoprocentowego alkoholu, w upalne dni w zamkniętym samochodzie temperatura bardzo szybko rośnie, a to może oznaczać ryzyko wybuchu.

Organizacja NFPA przeprowadziła symulację i stwierdziła, że temperatura zapłonu żelu do dezynfekcji rąk wynosi poniżej 21 stopni Celsjusza. Strażacy przypominają, że buteleczka z płynem do odkażania wydziela łatwopalne opary. Tymczasem latem temperatura wewnątrz zamkniętego auta może być nawet trzykrotnie wyższa. Kiedy na zewnątrz jest ok. 33 stopni, już po ok. 20 minutach temperatura wzrasta do 50 stopni, z czasem może wzrosnąć nawet do 60 stopni Celsjusza.

2. Wybuch kontrolowany

Zobacz film: "Domowy płyn dezynfekujący do rąk. Prosty przepis naukowców"

Dla lepszego wybrzmienia swojego ostrzeżenia strażacy z Wisconsin pokazali w mediach społecznościowych zdjęcie drzwi samochodu rozsadzonych przez wybuch. Informację o rzekomym wybuchu podchwyciły szybko media publikując fotografię. Okazało się, że to była tylko symulacja, samo zdjęcie wykonano w 2015 r. podczas szkoleń i celowej eksplozji. Jednak dzięki temu rzeczywiście ich apel zyskał rozgłos.

Strażacy przyznają również, że w praktyce ryzyko wybuchu płynu do dezynfekcji jest niewielkie, ale istnieje. W związku z tym lepiej nie testować tego na własnym przykładzie i profilaktycznie zawsze zabierać buteleczkę z żelem z auta.

Zobacz także: Jakich przedmiotów nie powinniśmy zostawiać w samochodzie podczas upałów?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze