Trwa ładowanie...

Czy można ochrzcić dziecko bez zgody ojca? Ksiądz odpowiada krótko

Avatar placeholder
13.04.2024 10:28
Czy można ochrzcić dziecko bez udziału ojca? Ksiądz odpowiada krótko
Czy można ochrzcić dziecko bez udziału ojca? Ksiądz odpowiada krótko (Getty Images, TikTok )

Kobieta, która zwróciła się po poradę do ks. Sebastiana Picura, zapytała, czy w przypadku, gdy mąż zostawił ją i dziecko, ta może je ochrzcić bez jego wiedzy i udziału. Duchowny nie miał wątpliwości.

spis treści

1. "Gratuluję decyzji"

Ks. Sebastian Picur jest aktywnym na TikToku katolickim influencerem, którego obserwuje już ponad 770 tysięcy osób. Duchowny często odpowiada na pytania dotyczące wiary katolickiej i różnych związanych z nią aspektów życia, takich jak wychowanie dzieci, sakramenty czy relacje międzyludzkie.

W jednym z najnowszych filmów pochylił się nad pytaniem matki, która zapytała, czy może ochrzcić dziecko bez udziału i wiedzy ojca, który ją zostawił i nie interesuje się dzieckiem. Ks. Picur odpowiedział krótko: "Tak, może pani ochrzcić dziecko".

"Gratuluję decyzji i troski o zbawienie" - dodał.

@ks.sebastianpicur Odpowiadanie użytkownikowi @andzia84.40 #dziecko #matka #chrzest ♬ Halo (v2) [Originally Performed by Beyoncé] - Piano Karaoke Version - Sing2Piano

2. Kościół ochrzci nawet bez zgody rodzica

Zobacz film: "Konwalie – piękne, ale trujące"

- W świetle prawa kanonicznego chrzcimy dziecko, jeśli przynajmniej jedno z rodziców deklaruje taką chęć - mówił w rozmowie WP Parenting ks. dr. Przemysław Szewczyk, prezbiter Archidiecezji Łódzkiej, w odpowiedzi na list ojca, który nie godził się na chrzest własnego syna.

Duchowny podkreślił także, że jeśli dziecko chce chrztu wbrew woli rodziców, to również zostanie ochrzczone.

- Jeśli chłopiec ma dziewięć lat, to my go w świetle prawa kościelnego traktujemy jak osobę rozumną i świadomą. Takie wydarzenie nie będzie więc rozumiane jako chrzest dziecka, a dorosłego. Jeśli chłopiec sam podjął taką decyzję i dodatkowo jest wspierany przez jednego z rodziców, to oczywiście, że zgodzimy się na sakrament. Wierzymy w wolność religijną. Jeśli dziecko deklaruje wiarę, to je ochrzcimy - mówi.

- Jeśli przyjdzie do nas na przykład 12-latek, który prosi o chrzest i mówi wprost, że robi to wbrew woli rodziców, a jego motywacją jest wiara, to też go ochrzcimy. Nastolatek, który wykazuje dojrzałość w wierze i zdaje sobie sprawę, że jego decyzja może wywołać konflikt z rodzicami, też otrzymałby chrzest. Jeśli tego wymaga dobro dziecka, to Kościół ochrzciłby je nawet bez wiedzy rodziców. Kościół jest po stronie dziecka i wolności religijnej - twierdzi duchowny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze