Czy kobiety w ciąży i karmiące mogą być szczepione przeciwko koronawirusowi? Prof. Simon tłumaczy (WIDEO)
W programie "Newsroom" WP prof. Krzysztof Simon, specjalista chorób zakaźnych, tłumaczył, czy szczepionki przeciwko COVID-19 są bezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Skomentował również kwestię szczepienia dzieci do 16. roku życia.
Specjalista został zapytany, kiedy mogą być szczepione kobiety w ciąży oraz matki karmiące, a także czy preparaty Pfitzera i Moderny są dla nich bezpieczne.
- Nie robiono takich badań na kobietach ciężarnych i karmiących, ale w charakterystyce produktu leczniczego nie zaleca się szczepień u kobiet ciężarnych i karmiących na obecnym poziomie. Natomiast chciałem zwrócić uwagę, że w każdej grupie trafiły się osoby, które w trakcie szczepienia zaszły w ciążę i nikomu nic nie zaszkodziło – tłumaczył prof. Simon.
- Odnosząc się do innych szczepionek, kobietom w ciąży, niezależnie od stopnia zaawansowania, zalecamy szczepienie przeciwko grypie – dodał ekspert.
Specjalista sugeruje, że być może niedługo rozpocznie się rejestracja kobiet ciężarnych i karmiących na szczepienia przeciwko COVID-19, ale potrzebne są dokładniejsze badania. Na ten moment nie zaleca się tej grupie przyjmowania szczepionki.
Prof. Simon odniósł się także do pytania o to, czy w przyszłości konieczne będzie szczepienie dzieci do 16. roku życia przeciwko koronawirusowi.
- Jest taka dyskusja: po co? Ponieważ dzieci zasadniczo nie chorują ciężko. Transmitują wirusa na inne osoby, ale jak ktoś nie kaszle, to transmisja jest słaba. Z drugiej strony, skoro one przenoszą wirusa i zdarzają się ciężkie przypadki, prawdopodobnie będą szczepione w wieku 12-16 lat, a potem jeszcze niżej. Prawdopodobnie będzie to szczepienie dobrowolne – odpowiedział specjalista.
Więcej w WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl