Trwa ładowanie...

Czy dziecko z katarem może iść do przedszkola? Ta odpowiedź zaskoczy wielu rodziców

 Anna Klimczyk
09.10.2023 17:36
Z katarem do przedszkola? Eksperci wyjaśniają
Z katarem do przedszkola? Eksperci wyjaśniają (Getty Images)

Rodzice nieraz słyszą, że katar to nie choroba. Mimo to opiekunowie często zadają sobie pytanie - czy mogę puścić swoją pociechę do placówki oświatowej, jeśli oprócz kataru nie ma żadnych innych objawów? Wpisy na parentingowych forach pokazują, że zdania na ten temat są podzielone.

spis treści

1. Katar u dziecka

Katar to częsta dolegliwość, która występuje u dzieci szczególnie w okresie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym.

Objawia się najczęściej:

  • obrzękiem i przekrwieniem błon śluzowych nosa,

  • wyciekiem wydzieliny z nosa,

  • kichaniem,

  • świądem.

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Najczęstszą przyczyną kataru u dzieci są wirusy (rhino- i adenowirusy). Rozprzestrzeniają się one drogą powietrzno-kropelkową, dlatego tak łatwo "przynieść" katar np. ze szkoły, przedszkola czy żłobka. Infekcja trwa zazwyczaj krótko a u dzieci w wieku żłobkowo-przedszkolnym może występować czasami nawet dwa razy w miesiącu.

2. Czy można posłać dziecko z zatkanym nosem do żłobka, przedszkola lub szkoły?

Choć nieżyt nosa najczęściej jest niegroźny, to jest bardzo dokuczliwy - utrudnia sen, jedzenie i oddychanie. Zmusza też rodziców to zadania sobie pytania - czy mogę zaprowadzić dziecko cierpiące na katar do żłobka, przedszkola lub szkoły?

Na forach parentingowych możemy przeczytać wpisy rodziców, którzy ubolewają, że ich latorośl po kilku dniach w przedszkolu jest chora. Wszystko przez opiekunów, którzy posyłają swoje przeziębione pociechy do placówek. Jednak pojawiają się również głosy, że "lekki katarek" nie jest powodem, by dziecko zostało w domu.

Jakie zdanie na ten temat ma dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalistka chorób zakaźnych?

- W większości chorób wirusowych zakaźność zaczyna się, zanim wystąpią objawy. Jednak wtedy jest niewielka. Natomiast jeśli pacjent jest objawowy - pojawia się obrzęk śluzówek nosa, katar, kaszel to wtedy ta zakaźność jest bardzo wysoka. Jeżeli wówczas zaprowadzimy malucha do przedszkola, żłobka lub szkoły zarażą się inne dzieci. Natomiast jeśli nasza pociecha przechorowała infekcję i ma już końcówkę kataru, mimo że ten katar nie wygląda dobrze, to możemy zaprowadzić je do placówki. Nie zapominajmy również o konsultacji z lekarzem. Medyk najlepiej określi, czy dziecko jest w okresie zakaźności choroby. Katar może mieć też podłoże alergiczne - wyjaśnia ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

Katarzyna Krupka - ekspertka WP abcZdrowie, wieloletnia dziennikarka medyczna - radzi, by w momencie, gdy dziecko nie zmaga się z dodatkowymi objawami skonsultować jego stan z lekarzem podczas teleporady.

- Lekarze zaznaczają, że najwięcej rodziców z dziećmi zgłasza się do nich z pierwszymi objawami przeziębienia, czyli np. z katarem, któremu nie towarzyszą inne objawy. To absolutnie nie jest konieczne. Powinniśmy wtedy skorzystać z teleporad. Po pierwsze pozwalają one zaoszczędzić dużo czasu pracującym rodzicom, ale też oszczędzają dziecku stresu. Nie każdy maluch lubi takie wizyty. Pamiętajmy również, że w przychodni spotykamy osoby, które zarażają - wyjaśnia.

3. Jak walczyć z katarem u dzieci?

Jak pomoc dziecku przy pierwszych objawach przeziębienia?

- Przede wszystkim zapewnijmy maluchowi komfort. Nie tylko fizyczny, ale też psychiczny. Zadbajmy o odpowiednie nawilżenie i temperaturę w miejscu zamieszkania. Powinniśmy często wietrzyć pomieszczenia. To pomaga "opróżnić" je ze wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Aby ulżyć maluchowi i pozbyć się wydzieliny z górnych dróg oddechowych, możemy zastosować izotoniczny roztwór wody morskiej. Ten produkt pomoże nam pozbyć się nie tylko wydzieliny, ale też alergenów, zanieczyszczeń czy wirusów i bakterii. Dzięki temu nie przedostaną się one do krwiobiegu - tłumaczy ekspertka WP abcZdrowie.

Natomiast dr Stopyra podkreśla, że kluczowe w walce z katarem jest odpowiednie oczyszczenie nosa i odpoczynek.

- Wirusowy katar zwykle zaczyna się od obrzęku śluzówki nosa i od kichania. Następne pojawia się przezroczysta wydzielina, która mniej więcej w drugiej, trzeciej dobie zaczyna gęstnieć i może przybrać białą barwę. W oczyszczaniu nosa pomocna będzie sól fizjologiczna lub woda morska. W początkowym okresie stosujemy preparaty zmniejszające obrzęk śluzówki i obkurczające naczynia krwionośne, w późniejszym - rozrzedzające zalegającą wydzielinę. Kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Zastosujmy nawilżacz lub zróbmy inhalacje z soli fizjologicznej. Ważny jest również odpoczynek. Maluch powinien dużo spać. Nie można także zapominać o uzupełnianiu płynów - wyjaśnia pediatra i specjalistka chorób zakaźnych.

Obie ekspertki zgodnie podkreślają, że gdy dziecko ma katar, któremu towarzyszą inne objawy lub mimo podania leków nie ustępuje, powinniśmy udać się z naszą pociechą do lekarza.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze