8 z 11Inne rodzaje czerniaka
Wychodzący z plamy soczewicowatej – najczęściej pojawia się na twarzy i dotyka starsze kobiety. Wygląda jak brązowa lub brązowo-czarna plama. Ma wieloletni, powolny przebieg i chociaż dość dobrze rokuje, może powodować przerzuty do węzłów chłonnych.
Amelanotyczny – ze względu na kolor – naturalny odcień skóry lub lekki róż – bardzo późno rozpoznawany, co powoduje żmudne leczenie i niekorzystne rokowania w czerniaku.
Akralny – stanowi 5-10 proc. wszystkich czerniaków skóry i lokuje się w obrębie paznokcia, który nie zmienia barwy wraz ze wzrostem płytki.
Dystalny – podobnie jak czerniak akralny, dotyczy 5-10 proc. wszystkich zachorowań na tę chorobę. Dotyka najczęściej kobiety po 70. roku życia. Zajmuje okolice paznokcia oraz kończyn.
Błon śluzowych – ciemna plamka lub miękki, dobrze unaczyniony guzek. Każda, nawet najmniejsza zmiana na błonach śluzowych jamy ustnej powinna być natychmiast skontrolowana. Fakt występowania tego nowotworu w miejscach, które nie są narażone na światło, sugeruje udział innych czynników niż promieniowanie słoneczne.