10 z 11Jak ochronić się przed czerniakiem?
Warto sprawdzać swoją skórę. Zaleca się, aby osoby zdrowe, do 40. roku życia, badały ją raz na trzy lata. Osoby starsze – nawet co rok. Jeżeli na twoim ciele jest dużo pieprzyków i zmian, powinieneś je stale kontrolować, szczególnie latem. Pamiętajmy, że rokowania w czerniaku zależą od stadium raka w momencie zdiagnozowania.
Profilaktyka w czerniaku jest najważniejsza. Na raka skóry narażamy się sami, korzystając z solarium, które emituje groźne promienie UV. Lekarze przestrzegają, aby nie przebywać w nim dłużej niż 30 minut na rok i pamiętać o intensywnym nawilżaniu skóry. Ponadto, kiedy już korzystamy ze sztucznego opalania, pamiętajmy, by nie stosować przyspieszaczy oraz nie opalać się częściej niż co 48 godzin. Istotne jest też, aby solarium miało wykonany aktualny przegląd techniczny.
Również przebywając na dworze podczas upalnych dni, musimy być ostrożni. Istotne jest stosowanie balsamów z odpowiednim filtrem. Kremy z filtrem powinny stosować osoby o jasnej karnacji i jasnych włosach, które są najbardziej zagrożone czerniakiem. Należy unikać opalania pieprzyków, najlepiej zaklejać je tak, aby nie były narażone na oddziaływanie promieni słonecznych.
Nigdy nie dopuść do tego, aby słońce cię poparzyło, a na ciele wytworzyły się pęcherzyki. Czerniaki pojawiają się w wyniku nadmiernego opalania, a komórki nowotworowe mogą wytworzyć się nawet po kilku latach od dotkliwej kąpieli słonecznej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl