Czeka cię wyjście z domu? Przygotuj dziadkom niezbędnik do opieki nad swoim szkrabem!
Materiał powstał przy współpracy z Bella Baby Happy
Zazwyczaj młode mamy nie wyobrażają sobie, że mogłyby zostawić maluszka pod opieką innej osoby. Zdarzają się jednak sytuacje, że trzeba wyjść na kilka godzin z domu, choćby po to, aby załatwić sprawę na mieście. Wtedy nieoceniona może okazać się pomoc babci lub dziadka. Jak przygotować ich na to wyzwanie, by mieć pewność że maluszkowi niczego nie zabraknie?
Niemowlęta uwielbiają rytuały. Stały rytm dnia pozwala im poczuć się bezpiecznie w świecie pełnym niespodzianek. Obecność rodziców jest dla nich czymś naturalnym. Ale pamiętamy, że mama lub tata też potrzebują mieć czas dla siebie. Jeżeli któreś z rodziców chwilowo nie może zająć się maleństwem, warto poprosić o pomoc najbliższych. Gdy opiekę nad dzieckiem powierzamy dziadkom, warto ustalić odpowiedni plan. Po pierwsze, nie zapominajmy o podstawowych potrzebach dziecka, takich jak karmienie czy przewijanie. Po drugie, zadbajmy o wszystkie niezbędne akcesoria. Dobrym rozwiązaniem jest specjalna torba-organizer, do której można spakować wszystko to, co powinno być w zasięgu ręki. O czym trzeba pamiętać?
Mleczny posiłek
Mamy wiedzą, że najważniejszą sprawą jest pokarm. Bez względu na ty, czy karmimy piersią, czy decydujemy się na mieszankę zastępczą, maluszek nie może czuć się głodny. Rodzice lub opiekunowie często zadają sobie pytanie: czy można przekarmić dziecko? W przypadku piersi to niemożliwe, bo maluch zjada dokładnie tyle, ile potrzebuje. Jeżeli musimy wyjść z domu na jakiś czas, dobrym rozwiązaniem okazuj się laktator. Dzięki niemu możemy przygotować odpowiednią porcję mleka na teraz i na zapas. Zainwestujmy też w jednorazowe woreczki do przechowywania pokarmu, który należy trzymać w lodówce. Korzystając z mieszanki modyfikowanej powinniśmy stosować się do zaleceń na opakowaniu. Pamiętajmy jednak o tym, że potrzeby maleństwa są najważniejsze. Śmiało możemy podawać butelkę na żądanie, nie czekając, aż miną zwyczajowe trzy godziny. Jak przygotować taką mieszankę? Wystarczy wsypać proszek do ciepłej, przegotowanej wody i zamieszać. Najlepsza będzie ta z niską zawartością minerałów. Opróżnioną butelkę należy oczywiście wygotować w czystym garnku lub sterylizatorze.
Chwila na zabawę
Babcie i dziadkowie mogą być wspaniałymi kompanami malucha. Chętnie bawią się z nim, pokazują mu różne przedmioty. Nauka zabawy zależy oczywiście od wieku dziecka – smyki trzymiesięczne lubią oglądać własne rączki i nóżki, badają faktury i chwytają przedmioty. Najlepszymi zabawkami będą dla nich grzechotki, gryzaki, ale również maty edukacyjne, karuzele z łagodnymi melodiami czy kostki sensoryczne. Nad łóżeczkiem warto zawiesić wesołe pajacyki, pluszowe zwierzątka, a także nietłukące się lusterko – młody człowiek będzie zachwycony, mogąc się w nim przejrzeć! Wprawdzie nie rozpozna jeszcze swojego odbicia, ale będzie mu się przyglądał z zaciekawieniem. Im starsze dziecko, tym więcej możliwości. Miejmy pod ręką zabawki, które będą zachęcały do leżenia na brzuszku czy odkrywania zmysłów. Warto widzieć, że półroczne niemowlę potrafi już rozpoznać ulubioną maskotkę. To samo dotyczy kontaktu z opiekunami – dziecko najlepiej utrwala osoby i wydarzenia, które pojawiają się w jego życiu regularnie. Dbajmy więc o dobre relacje. Nie zapominajmy też o tym, jak ważne jest przytulanie. Ono daje szczęście!
Pielęgnacja skóry
Przewijanie to kwestia, która często stresuje starszych opiekunów. Na szczęście już po kilku dniach zmienia się w rutynę. Ponieważ skóra niemowlęcia jest delikatna i wrażliwa, najlepiej używać tylko dobrej jakości akcesoriów. Pielęgnację najlepiej robić wilgotnymi chusteczkami, pod warunkiem że skóra nie jest odparzona. Zanim dziecko zacznie siadać na nocnik, wykorzysta mnóstwo pieluch. Jakie wybrać? Najlepsze będą jednorazowe – są bardzo wygodne w użyciu i mają lepszą chłonność. Zawsze wybierajmy te, które trzymają wilgoć z dala od skóry dziecka. Ważną cechą jest system, który nie krępuje ruchów oraz przewiewne pokrycie zmniejszające ryzyko odparzenia – znajdziemy je w specjalnie zaprojektowanych pieluszkach Bella Baby Happy, które zapewniają długotrwałe uczucie suchości. Ich anatomiczny kształt i elastyczne elementy zapewniają doskonałe dopasowanie oraz swobodę ruchu na każdym etapie rozwoju dziecka. Ku radości starszaków uczących się raczkować lub chodzić powstały innowacyjne pieluchomajtki Happy Pants – wyposażone są w Quick & Easy System, przez co jeszcze lepiej wspierają szkraba w nauce samodzielności.
Spacer po okolicy
Opieka nad maluszkiem nie musi ograniczać się wyłącznie do przebywania w domu. Pobyt na świeżym powietrzu nie tylko dotlenia organizm, ale jest też wspaniałą formą relaksu. Niemowlę może przysnąć w gondoli, a maluch jeżdżący w spacerówce karmić ptaki i podziwiać przyrodę. Jeśli mama i tata są mieście, a na dworze jest ładnie, dziadkowie mogą zabrać maleństwo na spacer. W torbie do wózka powinny znaleźć się w niej wszystkie niezbędne akcesoria. Dobrym rozwiązaniem jest podróżny przewijak lub tzw. portfel do przewijania – oprócz maty można w nim schować pieluszki, chusteczki nawilżające i woreczki jednorazowe. Nie zapomnijmy oczywiście o jedzeniu, czyli mleku, kaszce czy ulubionych przekąskach malucha. Jeśli wybieramy się do parku lub centrum handlowego, możemy zabrać kompaktowy pojemnik na mleko w proszku. Najlepiej taki, który zawiera osobne, odkręcane pojemniczki – do każdego z nich można wsypać odpowiednio odmierzoną porcję. Niezbędny będzie również termos z gorącą, przegotowaną wodą oraz butelka ze smoczkiem. Jeżeli maluszek będzie rozdrażniony, spróbujmy wyciszyć go smoczkiem uspokajającym lub delikatną melodią z przyczepionej do wózka przytulanki. Do wózka warto również przyczepić nieśmiertelnik z grupą krwi dziecka oraz numerami telefonów do rodziców. Na wszelki wypadek zostawmy notatnik z ważnymi numerami alarmowymi. W ten sposób będziemy mieć pewność, że przez te kilka godzin naszej nieobecności maluch jest pod dobrą opieką.
Materiał powstał przy współpracy z Bella Baby Happy