Cyfrowe imperium Walta

Gry Disneya

Jedna z gier wyprodukowanych przez wytwórnię Walta Disneya.

Przyglądamy się, jak Myszka Miki i jej młodsi bracia radzą sobie w świecie gier wideo.

Kreskówki Walta Disneya zna każde dziecko. Do dzisiaj maluchy z fascynacją patrzą na starsze filmy z Kaczorem Donaldem i Myszką Miki, a najmłodsi już od pierwszych świadomych lat mogą oglądać Klub Przyjaciół Myszki Miki. Wraz z oglądaniem przychodzi jednak potrzeba bardziej aktywnego spędzania czasu w świecie Disneya. Po które disneyowskie gry warto sięgnąć?

Polecane wideo:

Dwóch na huśtawce

Najgorętszym tytułem Disneya ostatnich dni jest Epic Mickey 2: Siła dwóch, czyli druga część tytułu, w który niemal nikt w Polsce nie grał, bo wyszedł jedynie na Nintendo Wii.

Gra nadaje się przede wszystkim dla rodzeństwa. Daje się w nią grać samotnie, ale w parze jest znacznie wygodniej: jeden z graczy kieruje Myszką Miki, a drugi królikiem Oswaldem, który pozostawiony sam sobie zachowuje się koszmarnie i bardziej przeszkadza niż pomaga.

Niestety nie da się go zignorować, bo dysponuje umiejętnościami wymaganymi do kończenia kolejnych, wcale niebanalnych poziomów. O dziwo jednak, Siła dwóch nie nadaje się dla młodszych dzieciaczków, co wynika z fabuły pierwszej części gry - animki zostały popsute i naprawione elementami mechanicznymi.

Mamy więc Goofy'ego-zombiaka, Donalda z laserowym okiem i całą masę postaci, które umysłom przyzwyczajonym do cukierkowego Klubu Przyjaciół Myszki Miki będą śniły się po nocach.

Nie wiem, jaki cel przyświecał autorom tej gry, w wypadku moich dzieci osiągnęli taki cel, że gra została uznana za produkcję dla dorosłych, więc „niech tatuś gra”, a dzieciaki zza poduszek oglądają horrorowe wersje swoich ulubionych bajek.

I nawet nie pomagają genialnie nagrane w polskiej wersji głosy i piosenki, ba, groteskowo kontrastują z tym, co widać na ekranie.

Bezpieczna wyprawa

Zamiast zatem straszyć dzieci podziurawionym Plutem, lepiej wybrać się na wirtualną wycieczkę do Disneylandu w Kinect: Disneyland Adventures. Tutaj nie gramy żadnym z animków, poruszając się po disneyowskim parku rozrywki w ciele młodego zwiedzającego.

Samo to byłoby zajęciem dosyć nudnym, ale twórcy dołożyli całkiem sporą porcję magii. Z naszym bohaterem witają się i rozmawiają wszystkie postacie z filmów Disneya (już bez elementów mechanicznych), a nasza rola nie ogranicza się do banalnego zwiedzania, bo pełno tutaj misji i innych zajęć.

Ta gra to niezłe wprowadzenie dzieci w tytuły z otwartym światem - mamy wprawdzie jakąś mikrofabułkę, prowadzącą nas od zadania do zadania, ale najlepsza zabawa to myszkowanie po wszelkich zakamarkach lunaparku (twórcy zapewniają, że to wiernie odwzorowany Disneyland w Kalifornii).

Obsługa pada nie jest wymagana, bo wszystko osiągamy poprzez machanie do Kinecta lub przyjmowanie odpowiedniej pozycji. Pod tym względem tytuł jest znacznie zdrowszy niż gry z klasycznym sterowaniem, bo dzieciaki bezwiednie przy nim ćwiczą - i oczywiście mogą bawić się we dwójkę.

W ramach misji grają w prawdziwą masę najróżniejszych minigier, wśród których znalazły się też wyzwania taneczne. Takie urozmaicenie świetnie działa na młodzież dość prędko nudzącą się każdym powtarzalnym zajęciem.

Mamy zatem połączenie otwartego świata, elementu zwiedzania, dużej ilości zbieractwa, a także ulubione postaci, przyjemną dla oka grafikę i sterowanie ruchem - dzieci zafascynowane światem Disneya będą się tutaj wspaniale bawić, zwłaszcza jeśli są fanami Kinecta (a wszystkie dzieci są fanami Kinecta).

Trochę poważniej

Disney od paru lat inwestuje też w trochę poważniejsze marki, wychodząc ze słusznego założenia, że dzieci wychowywane są inaczej niż trzydzieści lat temu. Stąd wzięli się choćby Piraci z Karaibów, którzy wprawdzie nie mieli wielkiego szczęścia do gier, ale gdy sprawy w swoje ręce wzięło Lego, skrzynka nieboszczyka otwarła swoje wieko.

Lego Piraci z Karaibów fascynowało moje dzieciaki przez wiele długich godzin. Nie jest to najlepsza z gier Lego, ale zawiera sprawdzone rozwiązania, lubiane przez młodych graczy. Mamy więc plejadę postaci o najróżniejszych umiejętnościach wykorzystywanych do rozwiązywania prostych zagadek. Trochę walki, świat złożony z klocków - i magia działa!

Zabawa nie kończy się tutaj po pierwszym przejściu gry, wtedy dopiero zaczynamy odblokowywać niedostępnych wcześniej bohaterów i zabierać ich ze sobą do ukończonych już poziomów, tym razem po to, żeby dostawać się w miejsca wcześniej niedostępne. Brzmi banalnie, ale na dzieci - wiecznie ciekawe świata i zagadek - działa znakomicie.

Pixar w grze

Część założeń „legogier” kopiowana jest też w grach opartych na ostatnich filmach Pixara (a więc Disneya). Brave, czyli Merida Waleczna to produkcja o dość ponurej kolorystyce, skupiająca się przede wszystkim na walce i nieszczególnie udana, ale kooperacja stanowi tutaj istotny element zabawy.

Zdecydowanie lepiej wypada Toy Story 3, gdzie obok świetnego trybu fabularnego mamy jeszcze ogromny tryb swobodny, w którym można do woli jeździć na mustangu, szaleć zabawkowymi samochodzikami, robić zdjęcia mieszkańcom miasteczka i wypełniać dziesiątki króciutkich misji. Wymarzona rzecz dla fanów serii.

Up, czyli po naszemu Odlot, to jedna z ulubionych gier moich dzieci, mimo tego, że za filmem nie przepadają. Tutaj mamy do czynienia z wierną adaptacją założeń gier Lego: para bohaterów, każdy z nich z zestawem swoich umiejętności, rozwiązywanie przede wszystkim zagadek logicznych... no i polska wersja językowa, co niestety wciąż nie jest standardem w wydawanych w Polsce grach dziecięcych.

Patrząc na rozwój Disneya w dziedzinie elektronicznej rozrywki, można mieć nadzieję na coraz lepsze tytuły. Już Disney Universe, podobny w założeniach do LittleBigPlanet, pokazał, na co firmę stać. Mam tylko nadzieję, że następnym razem postacie z gry Disneya przemówią do moich dzieci tak wspaniałym polskim dubbingiem jak w Epic Mickey 2. I że nie będzie eksperymentowania z mechadonaldem.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 3 miesiące temu

9
Artykuły Cyber Parenting
Cyber Parenting

Kinect Gwiezdne Wojny

Kinect Gwiezdne Wojny

Gratka dla miłośników Gwiezdnych Wojen Twoje dziecko pokocha tę grę. Wróć do artykułu Rodzinna zabawa z grami Kinect.

Cyber Parenting

Na co czekać: 8 najciekawszych gier dla dzieci

Wprawdzie gry to medium głównie dla dorosłych, ale producenci nie zapominają też o dzieciakach. Obecnie rynek zapowiedziowy trwa w fazie przyczajenia ze względu na fakt, iż najlepiej ogłaszać nowe tytuły na czerwcowych targach E3 w Stanach Zjednoczonych,...

Cyber Parenting

Odrobina ruchu

Dzieciaki leżą na kanapie całymi dniami, zawinięte w koce, z oczami wlepionymi w telewizor? Można je skutecznie zaktywizować poprzez zachęcenie do zjazdów na sankach albo nartach (co jednak może być kłopotliwe wobec aktualnej odwilży), ale co zrobić,...

Cyber Parenting

Symulowanie życia

Dzieciaki fascynują się prawidłami rządzącymi naszym światem i nawet jeśli jęczą, że fizyka jest nudna, to z wielkim zainteresowaniem testują kolejne maszyny w Centrum Nauki Kopernik lub w dowolnym muzeum techniki. Stąd bierze się też wydawałoby się nieskończona...

Cyber Parenting

Książka, wersja 3.0

Jeszcze parę lat temu świat załamywał ręce nad kryzysem papierowych książek, których nikt nie chciał czytać. Płacze nad upadkiem kultury i ogólną degrengoladą społeczną znienacka się skończyły, gdy wybuchła era e-booków. Kindle i inne urządzenia podbiły...

Cyber Parenting

Przekaz kontrolowany

Dzieci grają w gry, które im podsuwamy, ale ze znajomymi ze szkoły na pewno zagrają też w coś, czego nie powinny oglądać. Dlatego moim zdaniem lepiej uprzedzić tę sytuację i dawać dziecku jasny przekaz, o co chodzi w grze, zwłaszcza jeśli nie jest przeznaczona...

Cyber Parenting

Kreatywność w kieszeni

Wiele gier, niezależnie od gatunku, ma podobną konstrukcję: przechodzimy kolejne poziomy, wykonując powierzone zadania. Czasem wymagają więcej refleksu i spostrzegawczości, innym razem strategii. Ale są też takie, które przede wszystkim stawiają na kreatywność...

Cyber Parenting

Dziecko w sieciach społecznościowych

Twoje dziecko jest ciekawym świata przedszkolakiem? Przestają go już interesować kolorowanki, rysowanie w programie Paint albo gry komputerowe zakupione przez rodziców? Przychodzi w końcu moment, gdy dorastające dziecko chce założyć swoje konto na jednym...

Cyber Parenting

W co grać z dzieckiem na Xboksie 360

Konsola Microsoftu nie rozpieszcza najmłodszych graczy, chociaż od czasu premiery Kinecta (kontrolera ruchu przeznaczonego jej właśnie) firma wyraźnie odpuściła dorosły wizerunek i coraz przychylniejszym okiem patrzy na dzieci. Dotyczy to zwłaszcza...

Cyber Parenting

Gry młodzieżowe - best of

Hyper + przedstawia przegląd najciekawszych gier dla dzieci. Wyróżniono 10 najlepszych gier dla maluchów w różnym wieku. Miejsce 10 zajęła gra Kirby. Postacie w tej grze Nintendo składają się z włóczki. Główny bohater - Kirby- to sympatyczny, różowy...