Co zrobić, żeby ciepło nie uciekało z domu?
Niezależnie od miejsca zamieszkania warto zawsze zadbać o to, aby ciepło nie uciekało z domu. Wiele osób zastanawia się, jak utrzymać ciepło w domu, szczególnie w miesiącach zimowych. To bardzo ważna kwestia, gdyż może wpływać bezpośrednio na zdrowie wszystkich domowników. Najmłodsi lokatorzy, którzy nie posiadają jeszcze wypracowanej odporności organizmu na wilgoć i chłód, mogą często chorować, jeśli pomieszczenia będą nieodpowiednio ocieplone. Co zrobić, żeby ciepło nie uciekało z domu? Jest kilka wskazówek i rad, do których warto się stosować.
1. Którędy ciepło ucieka z domu?
Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach, są miejsca, którędy ciepło przedostaje się na zewnątrz. Skutkiem takiego zjawiska jest ochłodzenie się pomieszczenia, występowanie wilgoci oraz ogólne pogorszenie warunków do życia. Warto wiedzieć, co zrobić, żeby ciepło nie uciekało z domu. Do najczęstszych miejsc, przez które ciepło uchodzi na zewnątrz, zaliczamy:
- framugi okienne, drzwiowe;
- wentylację;
- słabej jakości podłogi;
- nieocieplone ściany.
To najważniejsze czynniki wpływające na to, że ciepło ucieka z domu. Dowiadując się, którędy ciepłe powietrze wytworzone przez kaloryfery lub klimatyzację ucieka, można skutecznie temu przeciwdziałać, poprawiając komfort codziennego funkcjonowania.
O ile w przypadku osób dorosłych nie jest to tak istotne, o tyle dzieci są mocno wrażliwe na wilgoć, pleśń i spadki temperatur wynikające z uciekającego ciepła.
2. Jak zatrzymać ciepło w domu? Podstawowe wskazówki
Co zrobić, żeby ciepło nie uciekało z domu? Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, a ogrzewanie wnętrza zimą będzie o wiele łatwiejsze. Kilka czynników, o które warto zadbać, to:
- szczelność drzwi i okien;
- poziom ocieplenia ścian budynku;
- sposób ogrzewania domu lub mieszkania.
2.1. Szczelność okien i drzwi
Najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym sposobem będącym odpowiedzią na pytanie, jak zatrzymać ciepło w domu, jest uszczelnienie okien i drzwi wejściowych. Ciepło ucieka najczęściej przez szczeliny, które powstają w wyniku naturalnego użytkowania tego typu elementów.
Najlepszy do uszczelnienia będzie silikon bezbarwny lub kit szklarski. Tego typu materiały doskonale izolują wszelkie mikropęknięcia materiału i dziury, przez które ciepło mogłoby przenikać na zewnątrz. Istotna jest także regulacja ościeżnic okiennych, dzięki czemu te będą idealnie przylegać do powierzchni ramy, zapewniając wysoki poziom szczelności.
Uwaga! Miejscem, w którym ciepło może uciekać z domu, są też szczeliny między ościeżnicą a ścianą. Aby uszczelnić te elementy, przyda się pianka montażowa.
2.2. Ocieplenie ścian
Kiedy powyższe problemy są już zażegnane, można pomyśleć o właściwym ociepleniu ścian. Mimo że tego typu działania nie należą do najtańszych, to jednak przynoszą widoczne efekty. Jak utrzymać ciepło w domu?
Uszczelnienie okien i drzwi to nie wszystko. Ocieplenie ścian zewnętrznych to inwestycja w przyszłość, gdyż dobra izolacja wpłynie też na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie zimą.
2.3. Metody ogrzewania wnętrza domu i mieszkania
Kolejnym sposobem na utrzymanie ciepła w domu jest regularne ogrzewanie pomieszczeń stałą temperaturą. Wychodząc z domu, dobrym pomysłem jest obniżenie temperatury w nieużytkowanych pokojach. Warto w tym celu zainwestować w nowoczesne termostaty z obsługą zdalną przez smartfona.
Istotne jest też to, aby na noc ustawiać nieco mniejsze temperatury, dzięki czemu sen będzie bardziej komfortowy, a rachunki za ogrzewanie mniejsze nawet o kilkaset złotych.
Co zrobić, żeby ciepło nie uciekało z domu? Wystarczy zastosować się do powyższych porad, a skuteczność działań tego typu będzie widoczna w krótkim czasie. Zachowanie odpowiedniej temperatury bez jej skoków w pomieszczeniach pozwoli nie tylko na poprawę komfortu życia, ale i zmniejszenie ryzyka występowania pleśni na ścianach.