Trwa ładowanie...

Co zrobić, żeby ciepło nie uciekało z domu?

Niezależnie od miejsca zamieszkania warto zawsze zadbać o to, aby ciepło nie uciekało z domu. Wiele osób zastanawia się, jak utrzymać ciepło w domu, szczególnie w miesiącach zimowych. To bardzo ważna kwestia, gdyż może wpływać bezpośrednio na zdrowie wszystkich domowników. Najmłodsi lokatorzy, którzy nie posiadają jeszcze wypracowanej odporności organizmu na wilgoć i chłód, mogą często chorować, jeśli pomieszczenia będą nieodpowiednio ocieplone. Co zrobić, żeby ciepło nie uciekało z domu? Jest kilka wskazówek i rad, do których warto się stosować.

Zobacz film: "Efektowna kawalerka pełna luster"

spis treści

1. Którędy ciepło ucieka z domu?

Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach, są miejsca, którędy ciepło przedostaje się na zewnątrz. Skutkiem takiego zjawiska jest ochłodzenie się pomieszczenia, występowanie wilgoci oraz ogólne pogorszenie warunków do życia. Warto wiedzieć, co zrobić, żeby ciepło nie uciekało z domu. Do najczęstszych miejsc, przez które ciepło uchodzi na zewnątrz, zaliczamy:

  • framugi okienne, drzwiowe;
  • wentylację;
  • słabej jakości podłogi;
  • nieocieplone ściany.

To najważniejsze czynniki wpływające na to, że ciepło ucieka z domu. Dowiadując się, którędy ciepłe powietrze wytworzone przez kaloryfery lub klimatyzację ucieka, można skutecznie temu przeciwdziałać, poprawiając komfort codziennego funkcjonowania.

O ile w przypadku osób dorosłych nie jest to tak istotne, o tyle dzieci są mocno wrażliwe na wilgoć, pleśń i spadki temperatur wynikające z uciekającego ciepła.

2. Jak zatrzymać ciepło w domu? Podstawowe wskazówki

Co zrobić, żeby ciepło nie uciekało z domu? Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, a ogrzewanie wnętrza zimą będzie o wiele łatwiejsze. Kilka czynników, o które warto zadbać, to:

  • szczelność drzwi i okien;
  • poziom ocieplenia ścian budynku;
  • sposób ogrzewania domu lub mieszkania.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Prosty trik
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Prosty trik

Ogrzewanie mieszkania powoduje, że zimą płacimy wyższe rachunki. Jednak czasem mimo korzystania z kaloryfera,...

przeczytaj artykuł

2.1. Szczelność okien i drzwi

Najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym sposobem będącym odpowiedzią na pytanie, jak zatrzymać ciepło w domu, jest uszczelnienie okien i drzwi wejściowych. Ciepło ucieka najczęściej przez szczeliny, które powstają w wyniku naturalnego użytkowania tego typu elementów.

Najlepszy do uszczelnienia będzie silikon bezbarwny lub kit szklarski. Tego typu materiały doskonale izolują wszelkie mikropęknięcia materiału i dziury, przez które ciepło mogłoby przenikać na zewnątrz. Istotna jest także regulacja ościeżnic okiennych, dzięki czemu te będą idealnie przylegać do powierzchni ramy, zapewniając wysoki poziom szczelności.

Uwaga! Miejscem, w którym ciepło może uciekać z domu, są też szczeliny między ościeżnicą a ścianą. Aby uszczelnić te elementy, przyda się pianka montażowa.

2.2. Ocieplenie ścian

Kiedy powyższe problemy są już zażegnane, można pomyśleć o właściwym ociepleniu ścian. Mimo że tego typu działania nie należą do najtańszych, to jednak przynoszą widoczne efekty. Jak utrzymać ciepło w domu?

Uszczelnienie okien i drzwi to nie wszystko. Ocieplenie ścian zewnętrznych to inwestycja w przyszłość, gdyż dobra izolacja wpłynie też na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie zimą.

Nie daj się pokonać zimie. Proste sposoby, jak oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie
Nie daj się pokonać zimie. Proste sposoby, jak oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie [5 zdjęć]

Z każdym dniem zbliżamy się do kalendarzowej zimy. Jednak w Polsce często niskie temperatury pojawiają...

zobacz galerię

2.3. Metody ogrzewania wnętrza domu i mieszkania

Kolejnym sposobem na utrzymanie ciepła w domu jest regularne ogrzewanie pomieszczeń stałą temperaturą. Wychodząc z domu, dobrym pomysłem jest obniżenie temperatury w nieużytkowanych pokojach. Warto w tym celu zainwestować w nowoczesne termostaty z obsługą zdalną przez smartfona.

Istotne jest też to, aby na noc ustawiać nieco mniejsze temperatury, dzięki czemu sen będzie bardziej komfortowy, a rachunki za ogrzewanie mniejsze nawet o kilkaset złotych.

Co zrobić, żeby ciepło nie uciekało z domu? Wystarczy zastosować się do powyższych porad, a skuteczność działań tego typu będzie widoczna w krótkim czasie. Zachowanie odpowiedniej temperatury bez jej skoków w pomieszczeniach pozwoli nie tylko na poprawę komfortu życia, ale i zmniejszenie ryzyka występowania pleśni na ścianach.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.