Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą? Przegląd oszczędnych grzejników
Kiedy temperatura za oknem nie sprzyja spacerom, marzymy tylko o tym, by było nam ciepło. W takiej sytuacji z pewnością przyda nam się grzejnik elektryczny, który będzie świetną alternatywą, jeśli nie posiadamy funduszy na remont instalacji grzewczej. Tym bardziej że wybrane modele znajdziemy w niskich cenach. Mamy do wyboru kilka rodzajów grzejników – jak zatem wybrać najlepszy?
1. Grzejnik olejowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Grzejnik olejowy to praktyczne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko dogrzać pomieszczenie, a instalacja grzewcza zamontowana w domu jest niewystarczająca. Urządzenie z wyglądu przypomina grzejnik żeliwny, jednak jego działanie opiera się na podgrzewaniu oleju umieszczonego między żebrami.
Elektryczne grzałki podgrzewają olej, który wypełnia ciepłem pomieszczenie. Im więcej żeber będzie posiadało urządzenie, tym szybciej będziemy się cieszyli wysoką temperaturą. Grzejnik szybko się nagrzewa po podłączeniu do prądu, a także długo trzyma ciepło, kiedy postanowimy odłączyć go od instalacji. Ze względu na ten aspekt grzejniki olejowe są uważane za energooszczędne.
Przed wyborem warto zastanowić się, gdzie wybrane przez nas urządzenie ma stanąć. A może chcemy z niego korzystać w różnych pomieszczeniach? Dobrym rozwiązaniem będzie przenośny grzejnik olejowy, który ma zamontowane kółeczka.
Boicie się, że dziecko przewróci urządzenie, wywołując tym samym pożar? W takiej sytuacji sprawdzi się grzejnik Eldom, który automatycznie wyłączy się podczas upadku.
2. Grzejnik konwektorowy – jak działa konwektor?
Grzejnik konwektorowy jest bardzo lekki i łatwy w obsłudze. W trakcie działania wykorzystuje niskotemperaturowe grzałki, które wytwarzają ciepło niemal od razu po włączeniu do prądu. Obudowa stanowi jedynie osłonę dla urządzenia, nie nagrzewa się zbyt mocno, jest ciepła w dotyku. Konwektor może działać dwojako – wentylatorowo bądź grawitacyjnie. W konwektorach wentylatorowych powietrze jest wydmuchiwane od dołu urządzenia, natomiast w grawitacyjnych – od góry.
Wszystkie rodzaje grzejników w niskich cenach znajdziesz teraz na WP radarOkazji.
Przenośny grzejnik konwektorowy możemy zamocować na ścianie za pomocą specjalnych uchwytów. Konwektory sprawdzają się w pomieszczeniach do 25m2. Możemy postawić urządzenie w pokoju dziecka, ponieważ osłona się nie nagrzewa. Pozostaje letnia pomimo wydmuchiwanego ciepłego powietrza.
Grzejniki konwektorowe mają ochronę przed przegrzaniem, a temperaturę ustawiamy za pomocą termostatu. Niektóre modele zostały wyposażone w specjalne uchwyty służące do przenoszenia urządzenia. A może potrzebujemy konwektora z wentylatorem, który umożliwia podłączenie sprzętu także latem? W takim przypadku dobrym wyborem będzie grzejnik N'oveen.
3. Grzejnik ceramiczny – jaki będzie najlepszy?
Ceramiczny wkład grzejnika pozwala na szybkie działanie urządzenia, które możemy postawić w dowolnym pomieszczeniu w domu. Grzałki w krótkim czasie się nagrzewają, a my możemy cieszyć się ciepłym powietrzem.
Ze względu na małe rozmiary oraz wyprofilowany uchwyt, grzejnik ceramiczny możemy zanieść do pokoju. Zanim postawimy urządzenie w łazience, warto sprawdzić, czy posiada specjalne zabezpieczenia, tak aby uniknąć spięcia po kontakcie z wodą. Ceramiczne elementy długo utrzymują ciepło, dlatego nawet po odłączeniu termowentylatora od prądu, w pokoju będzie nadal ciepło.