Co czyha na dzieci latem?

Każdego lata miliony dzieci trafia do szpitali na skutek zabaw niebezpiecznymi gadżetami. Stowarzysznie W.A.T.C.H. (World Against Toys Causing Harm) opublikowało listę dziewięciu największych zagrożeń dla dzieci latem. Wśród nich znajdują się przedmioty i niebezpieczne zachowania maluchów, które mogą doprowadzić do poważnych urazów.

Zabawkowe karabiny

Pistolety i karabiny to jedne z ulubionych zabawek wśród dzieciaków. Charakteryzują się jednak dużą siłą strzału i zasięgiem do 50 metrów. Kulki do karabinu, które można kupić w każdym sklepie z zabawkami, a nawet w kiosku, mogą zrobić krzywdę nie tylko dziecku, ale i dorosłym, którzy przypadkowo znajdą się na "linii strzału".

Ten rodzaj zabawki może spowodować zarysowanie rogówki oka - groźny uraz, który wiąże się też z dużym bólem. Eksperci twierdzą, że rodzic, który zgodzi się na ten zakup, powinien zapewnić maluchowi ochronne okulary i pilnować pociechy podczas zabawy.

Latające zabawki

Każdy mały chłopiec marzy o latającym helikopterze, a tych nieco starszych interesują głównie drony. Ostre krawędzie helikopterów i samolotów mogą spowodować poważne uszkodzenia ciała, w tym niebezpieczne urazy głowy. Zanim pozwolimy na samodzielną zabawę, upewnijmy się, że dziecko opanowało umiejętność sterowania. Najlepiej na początku poćwiczyć wspólnie z pociechą.

Statki sterowane i na baterie

Zdalnie sterowane zabawki bywają niebezpieczne. Jeśli silniczek zamocowany wewnątrz statku się przegrzeje, może oparzyć skórę dziecka. Poza tym należy zachować ostrożność podczas kąpieli w towarzystwie małych łódek na baterie. Jeśli dostanie się do nich woda, może dojść do korozji i wycieku szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak ołów, rtęć czy lid.

Baseny, fontanny, oczka wodne

Tego typu zbiorniki wodne stwarzają ryzyko utonięcia dla małych dzieci. Jak podają statystyki policji, w 2014 roku odnotowano 674 wypadki tonięcia, z czego 646 zakończyło się śmiercią. Rok później liczba ofiar zmniejszyła się do 367 osób. Tego roku, w przeciągu dwóch ostatnich miesięcy (maj, czerwiec), utonęło już 130 osób.

Dzieci uwielbiają chlapać się w wodzie, zwłaszcza gdy jest gorąco. Dlatego też, rodzice nie powinni odrywać oczu od nich nawet na chwilę.

Dmuchane gadżety na wodę

Tanie nadmuchiwane zabawki do wody (krokodyle, delfiny itd.) również nie są bezpieczne - to wina materiału. Wystarczy małe pęknięcie, by zeszło z nich powietrze, a dziecko znalazło się w wodzie. Poza tym mogą być bardzo niestabilne.

Podczas zakupu należy wracać uwagę na oznaczenie znakiem CE, który świadczy o tym, że produkt jest wykonany zgodnie z normami unijnymi.

Trampolina na podwórku

Jedna z najbardziej popularnych zabawek i - niestety - również najbardziej niebezpiecznych. Trampolina rozłożona w przydomowym ogródku często jest przyczyną urazów. W trakcie zabawy dochodzi do naciągnięcia mięśni, zwichnięcia, złamania kończyn i urazów głowy.

Podczas zakupu trampoliny warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Bardzo ważna jest średnica i maksymalny ciężar.

Zabawki z małymi częściami

Ten rodzaj zabawek jest zagrożeniem dla maluchów przez cały rok, nie tylko latem. Dziecko często wkłada przedmioty do buzi, przez co może zakrztusić się. Nie kupujemy więc takich akcesoriów dla naszych pociech.

Miniaturowe hamaki

Hamak jest niebezpieczny szczególnie wtedy, kiedy dziecko próbuje do niego wskoczyć. Może to zakończyć się urazami, potłuczeniem, a co najgorsze podduszeniem.

Huśtawki w przydomowym ogródku

Huśtanie to jedna z ulubionych zabaw wszystkich dzieci. Mimo tego, że sprawia wiele radości, może wyrządzić krzywdę. Trudno znaleźć osobę, której nie zdarzyło się wypaść z huśtawki i potłuc głowę czy kolano.

Dzieci lubią do niej podbiegać i zeskakiwać, co kończy się stłuczeniami, zwichnięciami czy złamaniami. Dlatego zabawa na podwórku powinna odbywać się pod nadzorem dorosłego.

Sylwia Ciupak, 9 miesięcy temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci

Pasożyty u dzieci Choroby pasożytnicze nadal są często spotykane u dzieci. Zarażeniom sprzyja nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny, złe warunki sanitarne, przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Problem, choć często uważany za krępujący, dotyka...

Zdrowie przedszkolaka

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Naucz się rozpoznawać słowa oznaczające alergeny Rozszyfrowanie składu produktu wypisanego na etykiecie to nie lada wyzwanie. Jednakże dowiadywanie się, co oznaczają dane zwroty jest kluczowe w przypadku alergii pokarmowej. Składniki pozyskiwane z alergenu...

Zdrowie przedszkolaka

Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Czym jest i kogo dotyczy stomia? Przetoka to chirurgicznie wytworzone połączenia pomiędzy częścią jelita, a powierzchnią ciała. W wyniku jej wyłonienia człowiek wypróżnia się właśnie przez stomię. Zazwyczaj jej utworzenie przez lekarzy jest skutkiem nowotworów...

Zdrowie przedszkolaka

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Tego w domu nie róbcie! Katar, kaszel i złe samopoczucie. To pierwsze objawy choroby atakującej organizm dziecka. Większość z rodziców sięga wtedy po stare, sprawdzone domowe sposoby na pokonanie wirusów. O ile dajemy dziecku do picia herbatę z lipy i...