Trwa ładowanie...

Co czyha na dzieci latem?

Avatar placeholder
09.07.2016 11:33
Dziewczynka kąpie się w basenie
Dziewczynka kąpie się w basenie (123RF)

Każdego lata miliony dzieci trafia do szpitali na skutek zabaw niebezpiecznymi gadżetami. Stowarzysznie W.A.T.C.H. (World Against Toys Causing Harm) opublikowało listę dziewięciu największych zagrożeń dla dzieci latem. Wśród nich znajdują się przedmioty i niebezpieczne zachowania maluchów, które mogą doprowadzić do poważnych urazów.

1. Zabawkowe karabiny

Pistolety i karabiny to jedne z ulubionych zabawek wśród dzieciaków. Charakteryzują się jednak dużą siłą strzału i zasięgiem do 50 metrów. Kulki do karabinu, które można kupić w każdym sklepie z zabawkami, a nawet w kiosku, mogą zrobić krzywdę nie tylko dziecku, ale i dorosłym, którzy przypadkowo znajdą się na "linii strzału".

Ten rodzaj zabawki może spowodować zarysowanie rogówki oka - groźny uraz, który wiąże się też z dużym bólem. Eksperci twierdzą, że rodzic, który zgodzi się na ten zakup, powinien zapewnić maluchowi ochronne okulary i pilnować pociechy podczas zabawy.

2. Latające zabawki

Każdy mały chłopiec marzy o latającym helikopterze, a tych nieco starszych interesują głównie drony. Ostre krawędzie helikopterów i samolotów mogą spowodować poważne uszkodzenia ciała, w tym niebezpieczne urazy głowy. Zanim pozwolimy na samodzielną zabawę, upewnijmy się, że dziecko opanowało umiejętność sterowania. Najlepiej na początku poćwiczyć wspólnie z pociechą.

3. Statki sterowane i na baterie

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Zdalnie sterowane zabawki bywają niebezpieczne. Jeśli silniczek zamocowany wewnątrz statku się przegrzeje, może oparzyć skórę dziecka. Poza tym należy zachować ostrożność podczas kąpieli w towarzystwie małych łódek na baterie. Jeśli dostanie się do nich woda, może dojść do korozji i wycieku szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak ołów, rtęć czy lid.

4. Baseny, fontanny, oczka wodne

Tego typu zbiorniki wodne stwarzają ryzyko utonięcia dla małych dzieci. Jak podają statystyki policji, w 2014 roku odnotowano 674 wypadki tonięcia, z czego 646 zakończyło się śmiercią. Rok później liczba ofiar zmniejszyła się do 367 osób. Tego roku, w przeciągu dwóch ostatnich miesięcy (maj, czerwiec), utonęło już 130 osób.

Dzieci uwielbiają chlapać się w wodzie, zwłaszcza gdy jest gorąco. Dlatego też, rodzice nie powinni odrywać oczu od nich nawet na chwilę.

5. Dmuchane gadżety na wodę

Tanie nadmuchiwane zabawki do wody (krokodyle, delfiny itd.) również nie są bezpieczne - to wina materiału. Wystarczy małe pęknięcie, by zeszło z nich powietrze, a dziecko znalazło się w wodzie. Poza tym mogą być bardzo niestabilne.

Podczas zakupu należy wracać uwagę na oznaczenie znakiem CE, który świadczy o tym, że produkt jest wykonany zgodnie z normami unijnymi.

6. Trampolina na podwórku

Jedna z najbardziej popularnych zabawek i - niestety - również najbardziej niebezpiecznych. Trampolina rozłożona w przydomowym ogródku często jest przyczyną urazów. W trakcie zabawy dochodzi do naciągnięcia mięśni, zwichnięcia, złamania kończyn i urazów głowy.

Trampolina / 123RF
Trampolina / 123RF

Podczas zakupu trampoliny warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Bardzo ważna jest średnica i maksymalny ciężar.

7. Zabawki z małymi częściami

Ten rodzaj zabawek jest zagrożeniem dla maluchów przez cały rok, nie tylko latem. Dziecko często wkłada przedmioty do buzi, przez co może zakrztusić się. Nie kupujemy więc takich akcesoriów dla naszych pociech.

8. Miniaturowe hamaki

Hamak jest niebezpieczny szczególnie wtedy, kiedy dziecko próbuje do niego wskoczyć. Może to zakończyć się urazami, potłuczeniem, a co najgorsze podduszeniem.

9. Huśtawki w przydomowym ogródku

Huśtanie to jedna z ulubionych zabaw wszystkich dzieci. Mimo tego, że sprawia wiele radości, może wyrządzić krzywdę. Trudno znaleźć osobę, której nie zdarzyło się wypaść z huśtawki i potłuc głowę czy kolano.

Dzieci lubią do niej podbiegać i zeskakiwać, co kończy się stłuczeniami, zwichnięciami czy złamaniami. Dlatego zabawa na podwórku powinna odbywać się pod nadzorem dorosłego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze