Trwa ładowanie...

"Cierpienia Młodego Wertera". Streszczenie, plan wydarzeń, problematyka utworu

 Ewa Rosiecka
24.09.2022 18:38
"Cierpienia Młodego Wertera" to powieść epistolarna - powieść pisana w formie listów
"Cierpienia Młodego Wertera" to powieść epistolarna - powieść pisana w formie listów (Adobe Stock)

"Cierpienia młodego Wertera" Johanna Wolfganga von Goethego jest jedną z lektur szkolnych. Znajomość tego utworu może przydać się na egzaminie ósmoklasisty lub na maturze. Jest jednym z najwybitniejszych dzieł preromantyzmu. Poniżej publikujemy streszczenie tej powieści, plan wydarzeń oraz problematykę utworu. Sprawdź!

spis treści

1. Kim był autor "Cierpień młodego Wertera"?

Autorem powieści "Cierpienia Młodego Wertera" był Johann Wolfgang von Goethe, poeta, prozaik i dramaturg romantyzmu, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tej epoki. Urodził się w 1749 roku we Frankfurcie nad Menem, zmarł w Weimarze w 1832 roku.

Goethe już w młodości interesował się literaturą oraz teatrem. Jego ojciec pragnął, aby Goethe ukończył studia prawnicze, co poskutkowało zdobyciem przez niego licencji prawnika. W zawodzie przepracował jednak jedynie kilka miesięcy.

W latach 70. XVIII wieku Johann zarabiał, publikując artykuły na łamach czasopisma literackiego. W tym czasie doszło w życiu autora do dramatycznego zdarzenia - jego bliski przyjaciel popełnił samobójstwo, którego powodem była miłość do zamężnej kobiety. Był to bezpośredni impuls do stworzenia "Cierpień Młodego Wertera", które stały się, obok "Fausta" i "Króla Olch" jednym z jego najwybitniejszych dzieł.

2. "Cierpienia młodego Wertera" - jaki to gatunek literacki?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

"Cierpienia młodego Wertera" to powieść epistolarna - powieść pisana w formie listów. Narracja w takim przypadku jest pierwszoosobowa, podana w formie korespondencji. To ciąg chronologicznie ułożonych listów Wertera do jego przyjaciela.

W listach znajdują się relacje z wydarzeń, w których uczestniczył bohater, a także analiza psychologiczna jego uczuć. Bohater dokonuje w nich dokładnej autoanalizy, informując przyjaciela, jakie są motywy jego postępowania, od wybuchu miłości do Lotty po samobójstwo.

Bohater romantyczny - charakterystyka i przykłady
Bohater romantyczny - charakterystyka i przykłady

Bohater romantyczny to typ bohatera, jaki ukształtował się w dobie romantyzmu. Wyróżnia się kilkoma

przeczytaj artykuł

3. "Cierpienia młodego Wertera " - streszczenie krótkie

"Cierpienia Młodego Wertera" to powieść pisana w formie listów do przyjaciela. Historia rozpoczyna się, gdy Werter staje się bohaterem skandalu towarzyskiego, ponieważ rozkochał w sobie dwie siostry i aby odpocząć, postanawia wyjechać z miasta.

Przybywa do miejscowości Waldheim, w której poznaje piękną Charlottę (Lottę). Dochodzi do wniosku, że dziewczyna jest miłością jego życia. Bohater zostaje zaproszony na bal, a po drodze jego towarzysze przyjeżdżają po dziewczynę, ubraną w białą sukienkę i rozdzielającą chleb wśród rodzeństwa.

Werter od tego czasu staje się częstym bywalcem w jej domu. Lotta ma jednak już narzeczonego, Alberta, którego nie ma chwilowo w miasteczku. Mimo to Werter przeżywa miłosne chwile i czuje, że Charlotta to jego "bliźniacza dusza".

Po sześciu tygodniach wraca jednak Albert, przez co życie staje się dla Wertera nie do zniesienia. Postanawia opuścić Waldheim i zostać sekretarzem pewnego posła. Człowiek ten jest oschły i wiecznie niezadowolony, a dodatkowo w czasie jednego z przyjęć arystokracji Werter zostaje wyproszony z towarzystwa, ponieważ jako mieszczanin nie należy do wyższych sfer.

Werter bardzo to przeżywa. Jednocześnie dowiaduje się o ślubie Lotty z Albertem. Mimo to wraca do jej miasteczka, ponieważ najlepiej czuje się w pobliżu ukochanej. Jest mu jednak coraz ciężej. Kilkakrotnie odwiedza młodych małżonków, mówi o samobójstwie i pożycza od Alberta pistolety.

Pewnej nocy Werter zabija się, strzelając z pistoletu Alberta, po wcześniejszym listownym pożegnaniu się z Lottą.

4. "Cierpienia młodego Wertera" - plan wydarzeń

Plan wydarzeń powieści wygląda następująco:

Księga pierwsza

  1. Wyjazd bohatera z rodzinnego miasta w wyniku skandalu towarzyskiego.
  2. Zawarcie nowych znajomości przez młodzieńca i zachwyt nad miasteczkiem i jego mieszkańcami.
  3. Poznanie Charlotty - miłość od pierwszego wejrzenia.
  4. Odkrycie, że ukochana ma narzeczonego i rozpacz Wertera.
  5. Pogorszenie się stosunków bohatera i Charlotty.
  6. Decyzja o wyjeździe bohatera z miasteczka.

Księga druga

  1. Podjęcie pracy u posła.
  2. Informacja o ślubie Lotty.
  3. Znieważenie Wertera przez arystokrację, w wyniku czego bohater rezygnuje z pracy.
  4. Powrót do miasteczka Lotty, by być bliżej ukochanej.
  5. Pogłębiająca się depresja Wertera.

Wydawca do czytelników

  1. Zdenerwowanie Lotty i Alberta kolejnymi wizytami Wertera.
  2. Wyjawienie uczuć i odrzucenie bohatera przez ukochaną.
  3. List pożegnalny i śmierć samobójcza.
  4. Pogrzeb, w którym nie bierze udziału żaden duchowny, a także Albert i ciężko chora Lotta.

5. "Cierpienia młodego Wertera " - problematyka

Powieść to historia nieszczęśliwej miłości. Szczegółowo ukazana jest w niej psychika bohatera, który musi sobie poradzić z nieodwzajemnionym uczuciem. Werter może jedynie obserwować, jak jego ukochana Lotta układa sobie życie z innym mężczyzną.

Werter dokonuje autoanalizy w listach kierowanych do przyjaciela. Miłość w tym utworze przedstawiona jest jako siła niszczycielska, która prowadzi bohatera na skraj szaleństwa i ostatecznie doprowadza do odebrania sobie życia.

6. "Cierpienia młodego Wertera" - jak wpłynęły na kulturę?

"Cierpienia młodego Wertera" zdobyły ogromny rozgłos i stały się na koniec osiemnastego stulecia wielkim wydarzeniem obyczajowym i literackim.

Od imienia bohatera powieści zaczęto określać model pewnej postawy (werteryzm) charakteryzującej się przesadną uczuciowością, niezgodą na konwencje moralne i obyczajowe, postrzeganiem świata przez pryzmat własnych marzeń, przy jednoczesnym braku działania. Werteryzm oznacza także poczucie braku sensu egzystencji, dążenie do samozagłady.

Powieść spowodowała w Niemczech (oraz całej Europie) prawdziwą modę na werteryzm. Młodzi zaczęli ubierać się jak Werter, podobnie się zachowywać, a nawet czytać podobne lektury. W tym okresie miała miejsce również fala samobójstw, poprzedzonych przeczytaniem książki.

"Cierpienia młodego Wertera" wywarły znaczący wpływ na literaturę następnych epok, a w szczególności na romantyzm.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze