Trwa ładowanie...

Ciecz nienewtonowska. Jak ją zrobić?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 24.11.2021 23:23
Ciecz nienewtonowska
Ciecz nienewtonowska (Adobe Stock)

Ciecz nienewtonowska to niezwykła ciecz, choć tak naprawdę jest czystą fizyką. Większość z nas ma ją w swojej kuchni, ponieważ jest mieszanką wody i skrobii ziemniaczanej. Doskonale wpływa na integrację sensoryczną, nadaje się do zabawy zarówno dla maluchów, jak i starszaków. Pod wpływem nacisku zmienia się w ciało stałe, po czym powraca do swojego poprzedniego stanu. Jak stworzyć ciecz nienewtonowską? W jaki sposób można się nią bawić?

spis treści

1. Czym jest ciecz nienewtonowska?

Właściwie trudno nazwać ją cieczą. Na pierwszy rzut oka zaprzecza prawom fizyki - będąc w spoczynku, jest stanie ciekłym, podczas gdy przy nacisku staje się ciałem stałym. Im większą energię ku niej skierujemy, tym staje się coraz twardsza.

Ciecz nienewtonowska (Oobleck) jest to płyn zagęszczany ścinaniem. W naszej kuchni możemy znaleźć także inne ciecze tego rodzaju: śmietana, bita śmietana czy ketchup. Jaki jest przepis na tę niezwykłą ciecz?

2. Jak zrobić ciecz nienewtonowską?

Zobacz film: "Taniec z dzieckiem w chuście"

Ciecz nienewtonowską możemy zrobić w bardzo prosty sposób w domu.

Jakie składniki będą potrzebne?

  • szklanka wody;
  • mąka ziemniaczana;
  • łyżka;
  • miseczka.

Sposób wykonania cieczy nienewtonowskiej jest bardzo prosty: wystarczy zmieszać ze sobą wodę i mąkę ziemniaczaną w odpowiednich proporcjach. Najlepiej po prostu wsypać mąkę do miski i dolewać sukcesywnie wodę.

Ile wody powinniśmy dodać, aby powstała ciecz nienewtonowska? Powinniśmy ją dolewać do momentu, aż mieszanina osiągnie odpowiednią konsystencję. Jeśli dolejemy odpowiednią ilość wody, nasza ciecz będzie spływać z łyżeczki, choć samą łyżeczką będziemy mogli ją jednocześnie z łatwością pokroić.

Ciecz nienewtonowska będzie gotowa już po kilku minutach. Nie możemy dolewać zbyt dużo wody, aby nie była za bardzo płynna - ciecz nienewtonowska musi być gęsta.

Pomysł na kreatywną zabawę - liczydełka sensoryczne (WIDEO)
Pomysł na kreatywną zabawę - liczydełka sensoryczne (WIDEO)

Liczydełka sensoryczne to doskonała zabawa, która pomoże dziecku w nauce liczb i dodawaniu. Ich przygotowanie

przeczytaj artykuł

3. Jak bawić się cieczą nienewtonowską?

Zabawa cieczą nienewtonowską z pewnością sprawi dzieciakom wiele radości. Możemy bawić się nią na wiele sposobów.

Jeśli naszą substancję będziemy bardzo powoli przelewać, jej konsystencja pozostanie gęsta i płynna. Jeśli jednak szybko i gwałtownie ją przechylimy, pokruszy się, choć jedynie na chwilę. Jeśli tylko przestaniemy nią ruszać znów spłynie do swojego poprzedniego kształtu.

Jak to działa? Ciecz nienewtonowska zachowuje się jak ciało stałe, jeśli dostarczymy jej energii, np. uderzymy w nią czymś, np. młotkiem lub pięścią. Im uderzenie mocniejsze, tym płyn będzie twardszy.

Z cieczy nienewtonowskiej możemy także zrobić kulki podobne do tych ze śniegu. Im intensywniej je ugniatamy, tym są twardsze, jeśli jednak przestaniemy to robić, płyn ścieknie nam między palcami.

Zabawa cieczą nienewtonowską to rewelacyjne ćwiczenie sensoryczne dla dzieci. Warto przeprowadzić z dzieckiem taki eksperyment, ponieważ oprócz ogromnej frajdy, maluch w czasie zabawy cieczą nienewtonowską rozwinie kreatywność, motorykę małą i poczuje przyjemne doznania sensoryczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze