Trwa ładowanie...

Chusta do noszenia dziecka – kryteria wyboru, zalety

Avatar placeholder
Daria Wejman 31.03.2021 17:10
Chusta do noszenia dziecka – kryteria wyboru, zalety
Chusta do noszenia dziecka – kryteria wyboru, zalety (123rf)

Chusta do noszenia dziecka jest coraz chętniej wybierana przez rodziców. Dzięki chuście do noszenia dziecka rodzice nie muszą się nadmiernie męczyć, wystarczy, że nauczą się prawidłowo wiązać chustę. Chusta do noszenia jest niedroga, a bardzo funkcjonalna. Dla kogo przeznaczona jest chusta do noszenia i jak z niej korzystać?

spis treści

1. Chusta do noszenia dziecka – kryteria wyboru

Chusty do noszenia dzieci nie są drogie, ale dla niektórych nie będą też tanie. Koszt takiej chusty zaczyna się od około 100 złotych, a kończy nawet na 500 złotych. Oprócz ceny warto wziąć pod uwagę kilka innych czynników, które wpływają na jej jakość:

1.1. Tkanina

Z rad ekspertów wynika, że najlepszym materiałem do noszenia dzieci są tkaniny tkane, nieelastyczne. Bardzo dobrze sprawdzają się chusty tkane w sposób jodełkowy oraz te tkane w sposób skośno-krzyżowy. Takie sploty gwarantują, że chusta do noszenia dziecka będzie doskonale współgrała z ruchami i ciałem dziecka. W takie chuście dziecko może znaleźć swobodną pozycję, którą w każdej chwili może zmienić. Chusta skośno-krzyżowa pozwala utrzymać należyte napięcie za każdym razem, kiedy jest użytkowana.

1.2. Materiał

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Najlepszym materiałem na chustę do noszenia dziecka jest bawełna. Dobrze by było, gdyby chusta w całości wykonana była właśnie z tego materiału.

1.3. Wzór

Może się komuś wydawać, że wzór jest nieważny podczas wyboru chusty do noszenia dziecka. Nic bardziej mylnego. Patrząc na wzór, rodzic może rozpoznać jakim splotem była wyszywana dana chusta.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli jest to pierwsza chusta dla malutkiego dziecka to najlepiej wybrać tą bez wzoru lub w paski. Jest ona szyta splotem skośno-krzyżowym, czyli jednym z najlepszych. Jeżeli rodzicowi podoba się chusta we wzory, to z jej wyborem powinien jeszcze trochę poczekać. Takie chusty szyte są splotem żakardowym, który nie zachowuje się tak dobrze jak skośno-krzyżowy i będzie dobrym wyborem wtedy, kiedy rodzic nabierze wprawy w noszeniu dziecka w chuście. Warto wybierać chusty z zaznaczonym środkiem, ułatwi to wiązanie chusty.

1.4. Stan

Większość opinii jest podzielona co to stanu chusty. Niektórzy twierdzą, że lekko używane są lepsze niż nowe. Jednak jako pierwsza chusta do noszenia dziecka najodpowiedniejsza powinna być nowa. Z tego względu, że dziecko z biegiem czasu zaczyna ją wyrabiać i przyzwyczajać się do niej. Po pewnym czasie użytkowania chusta staje się również bardziej miękka i wygodniejsza.

Dobra chusta wcale nie musi być droga. Ważne jest, aby kierować wyżej wymienionymi wytycznymi, które zagwarantują dziecku najlepszy komfort.

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt
Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt [5 zdjęć]

Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój,

zobacz galerię

2. Chusta do noszenia dziecka – zalety

Zalet wynikających z używania chusty do noszenia dziecka jest bardzo wiele. Po pierwsze takie chusty są bardzo lekkie, jedyny ciężar, jaki odczuwa rodzic podczas noszenia to teoretycznie ciężar dziecka, jednak jest on rozłożony, dlatego nie jest tak mocno odczuwalny.

Dzięki chuście rodzic może zrezygnować z ciężkiego wózka, który czasami trzeba znosić i wnosić i który dla wielu jest problemem. Chusta do noszenia dziecka wpływa pozytywnie na brzuszek dziecka, który podczas noszenia jest nieustannie masowany. Oprócz tego mam karmiąca piersią może wykonywać tę czynność swobodnie, nawet w miejscach publicznych, gdyż chusta daje takie możliwości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze