Chłopiec trafił do szpitala w krwisto czerwonymi oczami. Bawił się gumową zabawką do kąpieli
Mama kilkumiesięcznego chłopca przestrzega przed zabawkami do kąpieli. Jej synek trafił do szpitala po tym, jak woda z gumowej kaczki kąpielowej przedostała się do jego oczu. U dziecka zdiagnozowano poważną infekcję spowodowaną drobnoustrojami obecnymi w zabawce.
1. Mama ostrzega przed zabawkami do kąpieli
Gumowe zabawki do kąpieli budzą wątpliwości wielu rodziców na całym świecie. Niewielu jednak decyduje się na rezygnację z nich - dzieci je kochają. Podobnie było u kilkumiesięcznego Baylora.
Chłopiec nie pierwszy raz bawił się żółtą kaczką w wannie. W czasie zabawy do oczu chłopca przedostała się woda z zabawki. Te od razu zaczęły robić się czerwone, wystąpiła opuchlizna. Rodzice dziecka natychmiast zabrali syna do szpitala. Tam okazało się, że chłopiec doznał ciężkiego zapalenia tkanki łącznej, które rozprzestrzeniło się na twarz i oczy.
Jeśli przebieg zakażenia jest silny, u pacjenta może dojść nawet do utraty wzroku.
Oczy Baylora na szczęście dość szybko się zagoiły, ale jego mama postanowiła głośno mówić o zagrożeniu, jakim mogą być zabawki kąpielowe. W zmontowanym ze zdjęć krótkim filmiku pokazuje, jak wyglądał jej synek podczas wizyty w szpitalu. Twardówka jego oczu, która zwykle ma kolor biały, zabarwiona była na czerwono. Zmiana ta była wynikiem silnego stanu zapalnego.
2. Niebezpieczne zabawki?
Zabawki do kąpieli same w sobie są bezpieczne. Owo niebezpieczeństwo sprowadzają na dzieci bakterie i grzyby, jakie mogą mnożyć się we wnętrzu gadżetu.
"To możliwe, ponieważ tego typu patogeny potrzebują do rozwoju wilgotnego środowiska, a zabawki kąpielowe są do tego idealne" - tłumaczy dr Richard Hastings, mikrobiolog.
"W przypadku zabawek, które mogą tryskać wodą, szkodliwe drobnoustroje mogą dostać się do oczu, uszu czy ewentualnych ranek, które może mieć dziecko i prowadzić do infekcji" - dodaje.
Lekarze nie potrafią ocenić, jak często dochodzi do zakażeń wskutek zabawy zainfekowaną grzybami zabawką. Radzą jednak, by je regularnie czyścić lub wyrzucić, gdy tylko zauważymy pleśń.
"Jeśli będą one suche w środku, ryzyko rozwoju bakterii lub grzybów jest mniejsze" - tłumaczy dr Sarah Jarvis, lekarz rodzinny.
Specjalistka dodaje, że zaczerwienie oczu u dzieci może także wynikać z wystąpienia reakcji alergicznej lub być spowodowane zapaleniem spojówek i w żadnym wypadku nie należy go ignorować tylko udać się do lekarza. Szczególnie jeśli dotyczy to dziecka poniżej 2 r.ż.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl