Trwa ładowanie...

Chirurdzy wyciągnęli z przełyku dwulatki baterię wielkości monety 5 zł

Dwulatka przeszła operację przełyku, po tym, jak połknęła baterię wielkości pięciozłotówki. Lekarze apelują do rodziców, by nie zostawiali małych przedmiotów w zasięgu dzieci.

Zobacz film: "Groźny wypadek unieruchomił chłopca na rok"

spis treści

1. Bateria w przełyku

Dwultenia Sofia-Grace trafiła do szpitala po tym, jak jej tata Calham zauważył, że dziewczynka ma problemy z jedzeniem, piciem i oddychaniem. Po wstępnym badaniu lekarze zlecili badanie RTG. Na zdjęciu rentgenowskim wyraźnie widać było ciało obce w przełyku dziecka. Niestety nie dało się go wyciągnąć bez interwencji chirurgicznej.

Bateria w przełyku Sofii
Bateria w przełyku Sofii (Facebook)

Podczas operacji okazało się, że przyczyną dolegliwości dwulatki była bateria guzikowa. Jej ojciec powiedział, że nie ma pojęcia, w jaki sposób Sofia-Grace znalazła baterię, ale ulżyło mu, że Bristol Royal Hospital wyciągnął niebezpieczny przedmiot na czas.

Po operacji dziewczynka została zaopatrzona w rurkę, aby uniemożliwić jej całkowite zamknięcie gardła i dzięki temu pomóc w przełykaniu pokarmu.

"Sofia jest teraz na diecie purée i ma się bardzo dobrze. Jej stan poprawia się z tygodnia na tydzień dzięki regularnym ćwiczeniom, które rozciągają jej przełyk" - powiedział tata dziewczynki.

Sofia-Grace
Sofia-Grace (Facebook)

2. Ciało obce

Od tego czasu lekarze z Bristol Royal Hospital apelują do rodziców i ostrzegają przed niebezpieczeństwem dostania się baterii i magnesów, które często znajdują się w zabawkach, w ręce małych dzieci.

"Nie zostawiaj magnesów, baterii guzikowych, lub przedmiotów zawierających baterie na wierzchu. Zawsze trzymaj je poza zasięgiem dzieci" – powiedział rzecznik szpitala.

Dodał również, że dziecko może nie wykazywać objawów, jeśli połknie magnes lub baterię. Jednak jeśli nie zostanie to szybko zdiagnozowane i wyciągnięte, może mieć poważne konsekwencje.

Zaznaczył, że magnesy neodymowe są znacznie silniejsze niż zwykłe i można je znaleźć w wielu przedmiotach gospodarstwa domowego i w zabawkach. Połknięcie więcej niż jednego magnesu lub magnesu i innego metalowego przedmiotu może spowodować poważne uszkodzenie jelit.

"Im więcej magnesów zostało połkniętych, tym większe ryzyko poważnych powikłań. Z kolei bateria litowa może utknąć w przełyku i spowodować poważne oparzenia tkanek. W przypadku jakichkolwiek obaw, że dziecko połknęło baterię lub magnes, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy lub udaj się na pogotowie ratunkowe" – dodał rzecznik szpitala.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.