Trwa ładowanie...

Chcieli nadać imię, którego nie ma. Urzędnicy byli w kropce

Avatar placeholder
28.10.2023 12:08
Chcieli nadać imię, którego nie ma. Rada Języka Polskiego zabrała głos
Chcieli nadać imię, którego nie ma. Rada Języka Polskiego zabrała głos (Pixabay )

Wybór imienia dla dziecka bywa trudny. Niektórzy kierują się rodzinnymi tradycjami, inni religią, modą, własnym pomysłem. Niektóre imiona są na tyle wymyślne, że nawet urzędnicy nie są w stanie określić, czy według polskiego prawa można nazwać tak malucha.

spis treści

1. Wybór imienia dla dziecka

Wielu rodziców staje przed dylematem, jakie imię wybrać dla dziecka. Niektórzy idą w stronę tradycji, inni podążają za modą, a jeszcze inni kierują się religią, sentymentem, bądź chcą nazwać maleństwo na cześć członka rodziny.

Zasady dotyczące nadawania imion w naszym kraju są dosyć swobodne. Istnieją jednak pewne reguły, których należy przestrzegać. Przede wszystkim wybrane imię nie powinno być krzywdzące, ośmieszające ani obraźliwe. Ponadto trzeba wybrać jego pełną formę, a nie zdrobnienie oraz zdecydować się na maksymalnie dwa imiona.

Zobacz film: "Magdalena Cielecka wspomina czasy liceum"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Imię Rodmir

Choć urzędnicy doskonale znają te zasady, to czasem i u nich pojawiają się wątpliwości. Z pomocą przychodzi Rada Języka Polskiego. Jej zdanie jest tutaj kluczowe.

W sierpniu tego roku kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lubomierzu (województwo dolnośląskie) poprosił Radę Języka Polskiego, by ta odpowiedziała, czy można nadać dziecku formę imienia Rodmir. Głos w tej sprawie zabrał prof. Mariusz Rutkowski, polski filolog i językoznawca.

Okazało się, że takiej formy nie ma nawet w rejestrze imion. Rada Języka Polskiego okazała się jednak przychylna.

"W odpowiedzi na prośbę o opinię na temat imienia Rodmir Rada Języka Polskiego informuje, że proponowana forma, mimo że nie jest notowana jako rzeczywiste imię w bazach ani rejestrach imion, jest w pełni akceptowalna w funkcji imienia męskiego" - czytamy na stronie Rady Języka Polskiego.

"Pod względem formy nawiązuje on do najstarszej warstwy polskiego imiennictwa, czyli dwuczłonowych imion tzw. życzeniowych, z wykorzystaniem jednego z najbardziej produktywnych w tej grupie rdzeni „-mir” ‘pokój’. Imię takie, mimo że jednostkowe i unikalne, będzie z łatwością kojarzone z tym właśnie wzorcem imienniczym, nie będzie przysparzać żadnych kłopotów w codziennym użyciu na poziomie systemu językowego" - dodał prof. Rutkowski. Jego zdaniem, nie ma więc językowych przeszkód, by zaakceptować takie imię.

Chłopczyk, którego tak nazwano, będzie miał pewność, że jest jedyny w swoim rodzaju. Być może z czasem pojawią się kolejne osoby, którym również zamarzy się takie nietypowe i unikalne imię dla dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze